Sousedská slavnost v Ateneu a okolí

Otevřené-setkání-624x468Stejně jako minulý rok i tentokrát plánujeme v Ateneu a okolí sousedskou slavnost. Akce proběhne v sobotu 28. 6. 2014 a plynule na ní naváže Otevřené aktivistické setkání. Následuje prohlášení k akci a informace o plánovaném programu.

* * *

Poznej souseda! Poznej sousedku!

Bydlíme ve stejných ulicích a domech. Říkáme si dobrý den, když se potkáme na společné chodbě paneláku. Stojíme ve stejných frontách před kasami v obchodě. Každý den se míjíme na přechodě. Pokukujeme po sobě v městské hromadné dopravě… Jsme sousedi a sousedky a sdílíme společný městský prostor. Co ale o sobě vlastně víme? Jak moc se známe? Komunikujeme spolu? Známe své tužby a zájmy? Víme, co nás trápí? Bavíme se o tom, jak si vzájemně pomoci a trápení překonat? Snažíme se společně tvořit to, co nám přináší zábavu a uspokojení?

Všechny tyto otázky nás napadají při pomyšlení na to, co vlastně znamená pojem sousedská komunita uprostřed městského sídliště. Nelze se ubránit dojmu, že všudypřítomná odcizenost a důraz kladený na individualismus mnohdy ničí základy skutečné sousedské pospolitosti, na kterých by mohla existovat a pozitivně se rozvíjet. Z prostorů k sousedskému setkávání se často stávají místa míjení. Z důvodů ke komunikaci se mnohdy stávají momenty vzájemné ignorace.

Je ale tato situace bezvýchodná? Přestala sousedská komunita úplně existovat? Byla rozdrobena na jednotlivé individuality, které touží žít v odcizenosti? Věříme, že i přesto, že situace není nejlepší, není ani neměnná a beznadějná. Společně s odcizeností, ignorací a individualismem zde totiž existuje i silná tendence poznávat se, komunikovat spolu, spolupracovat a prožívat společné chvíle radosti. Tato druhá tendence je to, co podle nás stojí za pozornost, a proto přicházíme s praktickými kroky. Jedním z nich je Sousedská slavnost, kterou plánujeme v Ateneu a jeho okolí na 28. červen 2014. Heslem této akce je „Poznej souseda – poznej sousedku.“, protože právě to je základ toho, abychom mohli najít společnou řeč, zájmy i způsoby jak je prosazovat.

Sousedská slavnost má být událostí, při které se můžeme potkat při společné zábavě, relaxu i vzdělávání. Je to příležitost se seznámit, pobavit se a spolupracovat spolu. Je to jedna z možností, jak odcizeným lidským bytostem poskytnout možnost ke sblížení. Jakými způsoby toto sblížení proběhne je na každém, kdo má zájem se sbližovat.

Kolektiv Atenea poskytne materiální, technickou a organizační podporu akce. Vytvoří také konkrétní body programu. Ten však stále poskytuje prostor i pro nápady dalších sousedů a sousedek nebo také pro lidi ze vzdálenějších oblastí. Každý může přispět tím, v čem vidí smysl! Pokud toho chceš využít, napiš nám svůj nápad na e-mail ateneo(zavináč)safe-mail.net nebo se přijď domluvit přímo do Atenea.

Těšíme se na spolupráci, vzájemné poznávání a společnou zábavu.

Kolektiv komunitního centra Ateneo & Asociace Alerta

Na programu bude:

Výstava obrazů z odpadového materiálu

Naše kamarádka Ali nám doveze okouzlující obrazy na jejichž tvorbu byly použity odpadové materiály. Ukáže nám, jak se kreativním způsobem mohou propojit umělecká a environmentální témata.

Workshop výroby hraček z odpadového materiálu

Ali bude nejen vystavovat svá díla. Ukáže nám také, jak si z odpadu můžeme vyrobit díla vlastní. Mohou to být třeba panenky, obrazy, sochy a jiné zajímavosti.

Reppy karaoke

Rappy je jeden z nejmladších členů kolektivu Atenea. Na Sousedské slavnosti by rád ukázal jak skvěle umí zpívat.

Reppy

Autorský přednes básní

Rebel, sociální aktivista a básník Míla nám přednese své básně.

Squatterská galerie

Veřejný prostor je plný objektů, které jsou dlouhodobě bez využití. Proč některé neoživit tím, že z nich uděláme uměleckou galerii?

Mažoretky Mini sluníčko – Most

Mladý kolektiv mažoretek nám předvede své taneční kreace.

mažoretky

Kadeřnický workshop & benefiční Hell-stříhání

Hellča tě ostříhá podle tvého přání. Pokud přihodíš nějakou tu korunu, tak poslouží jako benefice pro nekomerční aktivity Atenea.

Malování na obličeje

Nudí tě, koukat každé ráno do zrcadla na stejný obličej? Nech si ho namalovat tak, aby se z tebe stalo zvíře, indián nebo cokoliv jiného. Představivosti se meze nekladou.

Workshop malování

Zpěvák hardcorové formace Palahniuk, tentokrát nepřijede křičet do mikrofónu, ale realizovat workshop malování.

Tetovačka

Líbí se ti tetování? Přemýšlíš, že se necháš potetovat? Přijď na Sousedskou slavnost a my se ti pokusíme vyhovět nebo poradit. Můžeš si případně přinést svůj motiv. Tetování je za dobrovolný příspěvek (minimálně náklady). Případné přebytky půjdou na podporu autonomních aktivit.

Benefiční bazar

V nabídce bazaru bývají CDčka, desky, nášivky, mikiny, trička, knihy, nádobí, jídlo i jiné předměty. Z pravidla u nich není stanovená žádná pevná cena! Každý si může cokoliv odnést a přihodit do kasičky finanční příspěvek, jaký uzná za vhodné. Veškerý výtěžek pak bude poskytnut na pokrytí provozních nákladů Atenea a na rozvoj jeho nekomerčního programu. Dary do benefičního bazaru jsou vítány.

Veganské hody

Po celou dobu bude na sousedské slavnosti k dostání pestrá veganská strava.

Dočasná bezpeněžní zóna

Něco přines nebo vytvoř, cokoliv si odnes nebo spotřebuj!

Filmová projekce: Protože je naděje

Promítneme si krátký dokument o mladých romských raperech

Koncert:

Baty von Janof folk-punk
Potmě divoká raperka
Tom 77 folk punk

This entry was posted in AKCE, VŠECHNY PŘÍSPĚVKY and tagged . Bookmark the permalink.

3 Responses to Sousedská slavnost v Ateneu a okolí

  1. Pingback: Otevřené aktivistické setkání | GreenAction

  2. Pingback: Otevřené aktivistické setkání « ATENEO

  3. Pingback: Asociace Alerta | KREATIVITA * VZDOR * SOLIDARITA

Comments are closed.