Vítězství SeaSol v boji za vyplacení mzdy

bombay-demandgroup-tinyPřinášíme informace o dalším vítězném boji Seattle Solidarity Network (SeaSol), skupiny, která se stala velkou inspirací pro Mosteckou solidární síť. SeaSol opět ukázala, že kolektivní přímá akce může snadno vést k vítězství nad chamtivými šéfy.

* * *

José pracoval jako mizerně placený kuchař v univerzitní čtvrti Seattlu sedm měsíců. Dostával hodinovou mzdu v rozmezí od 81 centů do 4 dolarů (15 – 78 Kč). José kromě bídné mzdy čelil i ponižování a hrozbám od svého šéfa Glena Quadrose a Kailashe Upadhya. Jelikož byla jeho mzda natolik bídná, že si nemohl dovolit pronajmout normální bydlení, přespával na podlaze špinavé restaurace během letních veder. (Čemuž jeho šéf říkal „ubytování a strava“.)

Poté co uviděl v jedné veřejné prádelně nálepku SeaSol, rozhodl se nás kontaktovat a udeřit přímou akcí proti svému šéfovi.

4. ledna tohoto roku se velká skupina SeaSol dostavila do Bombay Grillu, aby podpořila Josého při předání dopisu s požadavky pro jeho bývalého šéfa. José a celá skupina SeaSol požadovala vyplacení ekvivalentu jednoho ukradeného měsíčního platu, který činil 2.261 dolarů (44.356 Kč) Šéf dopis zcela ignoroval a pouze se povýšeně rozhlížel kolem. Proto ho jedna ze servírek přečetla nahlas. V následujících dvou týdnech šéfové odmítali zaplatit to, co José požadoval. Také jsme se dozvěděli, že zmíněná restaurace se měla brzy zavírat a tak bylo nezbytně nutné jednat rychle.

V následujících týdnech se kampaň proti Bombay Grill přiostřila. Z původní malé letákové a plakátové kampaně v okolí restaurace jsme přešli k velmi hlučnému piketu. Náš největší piket se konal 14. února. Hlasitým zpěvem jsme odradili opravdu mnoho valentýnských návštěvníků. Šéfové byli viditelně zdrceni nad svými ušlými zisky. Odradili jsme většinu zákazníků během každé naší akce. Šéfové si tak začali pomalu uvědomovat, že José a SeaSol jen tak neodejdou, dokud nebudou splněny všechny podmínky.

Během našich bojů se šéfové z Bombay Grillu snažili několikrát o úskok. Vždy se dožadovali setkání s Josém a pokoušeli se snížit požadovaný obnos. Také se snažili nalákat Josého do restaurace, aby se s nimi bavil o samotě a pokoušeli se ho přemluvit, aby nikomu nevyprávěl o podmínkách, kterým musel v restauraci čelit.

V pátek 21. února si šéfové domluvili setkání s Josém a skupinou SeaSol. Vypsali mu šek na celou požadovanou částku. Hned poté, co chtěl jít José na pokladnu, aby si mohl šek proplatit, střetl se se svými nenasytnými šéfy, jak vycházejí vysmátí z banky. Zrušili výplatu šeku a mysleli si, že jsou jejich problémy vyřešeny.

V poledne následujícího dne se před restauraci objevili desítky členů SeaSolu. Oba šéfové zjistili, že se přepočítali a proto raději vydali Josému další šek, který byl ještě ten samý den vyplacen.

Děkujeme všem, kteří se podíleli na tomto boji.

Vítězství je naše!

bombay-check-tiny……………………………………….

zdroj: seasol.net

……………………………………….

This entry was posted in SOLIDARITA V PRAXI, VŠECHNY PŘÍSPĚVKY and tagged , . Bookmark the permalink.