Přednáška: Role anarchistů a anarchistek v egyptské revoluci

EgyptAnarchisté a anarchistky se na událostech egyptské revoluce podíleli od jejího začátku, jako jednotlivci zapojení v širších hnutích mládeže i jako menší kolektivy. Jejich množství i otevřenost prezentování vlastního politického programu rostla úměrně s obecnou radikalizací egyptské společnosti.

Anarchistické hnutí se tak stalo nejen zásadní silou během pouličních střetů, k revolučním událostem ale přispělo i prosazováním principu decentralizace: přesouváním rozhodování od státu směrem k místním iniciativám a kolektivům pracujících. Přednášející by se chtěl zaměřit na vývoj anarchistických skupin a jejich taktik v různých fázích revoluce.

Přednáška proběhne v Ateneu v pondělí 24. 3. 2014 od 18:00!

Na místě bude překlad do češtiny a veganská večeře!

* * *

Manifesto of Tahrir INC

In light of the revolutionary awakening of the North African and Middle Eastern countries and the growing wave of protests in Europe it is extremely important for these movements to work not only in parallel, but to support each other. Unfortunately, the media image of Islamic countries in Europe and European materialism in Muslim regions affects not only the stereotypical image of the majority of society, but also the anti-authoritarian circles. It is therefore necessary to get to know each other, to see points of contact and to understand respective local conditions. It is important, because finally those two movements face similar challenges: the implementation of a liberal economy and the threat from the extreme right, whether Christian or Islamic. They have also similar objectives: the fight for a free and self-governed society based on tolerance, equality and openness, the society in which the social side is placed above the mercantile. It is those common goals which make a fear for the ruling and that is why they generate artificially the conflict of civilizations. And it is up to us whether, in this turning point of the social awakening, that conflict will become a reality, or we start a joint struggle for the common society. Through this network we want to create a platform for discussions, for presenting the issues of struggle and their local conditions and differences, for presenting and explaining undertaken actions and planning joint activities in future. There is one World, and one Struggle.

This entry was posted in AKCE, VŠECHNY PŘÍSPĚVKY and tagged , . Bookmark the permalink.