Prvomájová demonstrace: Párty skončila!

Letošní 1. máj proběhne opět v rámci Akčních dní pořádaných širším anarchistickým a antiautoritářským hnutím. Prvním výkopem byl Anarchistický festival knihy, který byl zahájením 20 dní akcí: přednášek, promítání, diskusí, koncertů, ale třeba i fotbalového turnaje nebo bezpeněžní zóny. Akční dny vyvrcholí demonstrací a pochodem, zakončeným formou street-party. Další info již brzy na http://1maj.cz.

prohlášení k demonstraci:

Nacházíme se uprostřed období, kterému říkají krize. Důsledky cítíme a vidíme všude okolo sebe: lidí bez domova přibývá, věci denní potřeby zdražují, platy klesají, zprávy o sebevraždách z ekonomických důvodů se staly stejně všedními, jako ty o podvodech a krádežích ve velkém.

Jak ze současného marasmu ven? Je asi zbytečné připomínat, že cestu nevidíme ve výměně politiků za jiné. Tentokrát nechceme vůbec mluvit o politicích. O těch se mluví dost na všech frontách a jsou beztak jen vykonavatelé vůle těch, co mají nejvíce moci a peněz. Chceme zaměřit pozornost na ty, jejichž zájmům současná krize vyhovuje, na ty, co z ní nemálo profitují.

Ti nejbohatší jsou v dobré náladě a mají k tomu pádný důvod. Krize je pro ně skvělou příležitostí, jak získat více peněz. Nemluvíme tu o vydělávání peněz, jejich získávání reálnou, alespoň do určité míry smysluplnou činností. Mluvíme tu o spekulacích, o koncentraci bohatství v rukou bezohledné menšiny na úkor všech ostatních.

Hledáme-li cestu ven, položme si následující otázky: Chceme žít ve společnosti, kde někdo disponuje majetkem v řádu stamiliónu či miliard, zatímco jiným lidem hrozí smrt umrznutím, protože nemají střechu nad hlavou? Chceme žít ve společnosti, kde jedni kupují teplákové soupravy za šestimístné sumy, zatímco o pár set metrů dál živoří jiní z odpadků?

Těm, o kterých mluvíme, jsou klasické politické protesty ukradené, zvlášť pokud ti u kormidla neohrožují jejich majetek. Přečkají je v klidu u bazénů svých vil a pak se vrátí k tomu, co umí nejlépe. Ale možná je načase, aby to bylo jinak. Možná je načase ukázat, že pokud krize, tak se vším všudy a pro všechny. Váš mejdan skončil. Tentokrát jen na pár hodin, na které pokazíme vaši party…

Těch pár hodin, ale nebude jen nepříjemným rozptýlením. Bude vzkazem. Že viníci současného stavu nejsou jen politici, ale i ti, co na současném uspořádání obscénně profitují. A že toho máme dost. Váš mejdan skončil. Náš právě začíná…


událost na FB: https://www.facebook.com/events/511452812251790/

http://1maj.cz

This entry was posted in AKCE, ANTIKAPITALISMUS, VŠECHNY PŘÍSPĚVKY and tagged , . Bookmark the permalink.