Akce na podporu R. Smetany: Hlukové obléhání Věznice Rapotice

Právě probíhá hlukové obléhání objektu Věznice Rapotice. Akce je pořádaná Anarchistickým černým křížem jako projev podpory Romanu Smetanovi, který se ve věznici nachází ve výkonu trestu. Pro větší efekt není akce předem ohlášená úřadům ani věznici, která by ji preventivním opatřením mohla fakticky zamezit nebo zmenšit její účinek na minimum. Akce je nenásilná a volně navazuje na protest před věznicí na Pankráci na výročí 17. listopadu.

„Vedle produkce maximálního hluku odpálíme přímo u plotu věznice ohňostroj, který rozzáří nebe nad rapotickou věznicí a doufáme, že vnese světlo i do pochmurné cely Romana Smetany,“ přibližuje průběh akce Tomáš Úlehla z Anarchistického černého kříže.

Na místě je asi patnáct lidí, kteří skandují hesla na podporu Romana Smetany. Řada z nich má v rukou megafony, okolo bouchají petardy a dělobuchy. Na plot je zavěšován transparent s textem „Roman Smetana nepatří za mříže.“ Účastnící protestu se pokouší o vizuální kontakt s Romanem Smetanou a stojí proto u plotu co nejblíže cele, na které je pravděpodobně umístěn.

„Zatímco lidé, kteří způsobili škody v řádech milionů až stovek milionů, běhají po svobodě a nezřídka sedí v poslaneckých lavicích – jmenujme například Romana Pekárka, Alexandra Vondru, Vlastu Parkanovou, Marka Dalíka nebo manažery Mostecké uhelné – Roman Smetana sedí v kriminálu za škodu ve výši 15.000,-, kterou navíc bez odporu uhradil,“ říká Tomáš Úlehla a dodává: „Považujeme ho proto za politického vězně, který si zaslouží plnou podporu.“

Anarchistický černý kříž je globální iniciativa s buňkami v desítkách zemích světa, která pomáhá stíhaným a vězněným aktivistům a politickým vězňům. Minulý víkend pořádala „tykadlový randál“ u Věznice Pankrác, na kterém se na podporu Romana Smetany sešlo sto lidí.

 

…………………..

zveřejněno: 25.11.2012 v 16:44

zdroj: tisková zpráva Anarchistického černého kříže ze dne 25.11.2012

This entry was posted in ABC / AČK, AKCE, SOLIDARITA V PRAXI, VŠECHNY PŘÍSPĚVKY. Bookmark the permalink.

0 Responses to Akce na podporu R. Smetany: Hlukové obléhání Věznice Rapotice

  1. Pingback: Asociace ALERTA | HLAS KREATIVITY A VZDORU