Ohlédnutí za srpnovou Bezpeněžní zónou v Praze

V sobotu 26.8.2012 se konala další Bezpeněžní zóna na pražském Žižkově. I tentokrát se nám podařilo praktickými kroky zpochybňovat zvrácenou logiku trhu a kapitalismu, který v obchodovatelné komodity přeměňuje nejen materiální hodnoty, ale také sociální služby, pracovní schopnosti i životy. Navzdory tomu, co nám kapitalismus vnucuje, se nám i tentokrát podařilo alespoň na několik hodin fungovat bez peněžní směny na principu „každému podle jeho potřeb, každý podle svých schopností a možností“.

Krátce po 14té hodině se na Kostnickém náměstí nedaleko infocentra Salé začali scházet první lidé. Nejprve byly rozvěšeny transparenty, které kolemjdoucí vyzývaly: „Něco přines nebo vytvoř, cokoliv si odnes nebo spotřebuj!“ Netrvalo dlouho a lidé výzvu vyslechli! Náměstí se začalo plnit oblečením, nádobím, knihami, kancelářskými potřebami a dalšími užitečnými věcmi, které se zde volně distribuovaly. V jedné části se lidé mohli nechat ostříhat, v jiné si mohli dát veganskou zmrzlinu, jednu ze dvou druhů zčásti freeganských polévek nebo si nechat zabalit bylinky čerstvě natrhané na zahrádce. V jiné části náměstí byl zase vyhrazen prostor pro děti, které si zde mohly hrát, vystřihovat šablony a poté je použít k tvorbě obrázků za pomoci sprejů. Po celou dobu atmosféru zpříjemňovala živá hudba. Hrálo se na akordeon, tamburínu, kytary, bubínky a další nástroje.

Krátce po 17té hodině byl zahájen avizovaný diskuzní meeting. Kolektivní shromáždění bylo otevřeným fórem, kde jsme společně diskutovali nad formou a obsahem probíhající akce i těch následujících.

Hned od začátku byla diskuze velmi živá a padlo zde mnoho zajímavých postřehů a návrhů. Někdo navrhoval každou Bezpeněžní zónu tématicky „zarámovat“ a témata vždy obměňovat, aby každá akce byla něčím specifická. Dále se diskutovalo nad tím, jak zamezit tomu, aby se Bezpeněžní zóna stala stereotypem, který povede ke snižování zájmu. Řeč padla také na propagaci akce a na to, zda využívat hlavně plakátovou metodu a alternativní média, nebo se spoléhat na proces „lidové šuškandy“. Jeden s diskutujících přišel také s návrhem na vytvoření webových stránek Bezpeněžní zóny. Na těch by se lidé dozvěděli nejen o plánech na další akce, ale mohli by jejich prostřednictvím distribuovat různé věci či služby.

I přes to, že Bezpeněžní zónu občas navštívili i kolemjdoucí či lidé ze sousedství, diskutovalo se hodně i o tom, jak zaujmout další lidi a jak zajistit rozšiřování pole působnosti Bezpeněžní zóny. Část diskuze se pak točila také kolem otázek, zda v zimním období fungování zóny přerušit, nebo v ní pokračovat, ale v teplém prostředí uzavřených prostor.

Vedle názoru, že by každá Bezpeněžní zóna měla mít dopředu alespoň rámcově určený obsah, zazněl také  názor, že bychom se naopak měli co nejvíce vyhnout přílišné organizovanosti. Někteří z diskutujících prosazovali spíše spontaneitu. Prý považují samovolný a neplánovaný průběh nejen za uspokojivější, ale také za atraktivnější pro potencionální účastníky a účastnice.

Každopádně v rámci diskuze padlo mnoho postřehů, připomínek a návrhů a ne vždy se dosáhlo konsensu. V jedné věci se však shromáždění shodlo, a to v návrhu, že by se Bezpeněžní zóna měla konat s jasnou pravidelností. Plénum se proto dohodlo, že Bezpeněžní zóna bude na Kostnickém náměstí probíhat každou poslední neděli v měsíci od 14:00.

Na další akci se tedy potkáme v neděli 30.9.2012

Už teď se moc těšíme!This entry was posted in ANTIKAPITALISMUS, BEZPENĚŽNÍ ZÓNA, REPORTÁŽE, VŠECHNY PŘÍSPĚVKY. Bookmark the permalink.

0 Responses to Ohlédnutí za srpnovou Bezpeněžní zónou v Praze

  1. Pingback: Asociace ALERTA | HLAS KREATIVITY A VZDORU