Bezpeněžní zóna, workshopy a promítání na ScreamFestu

Stejně jako u minulých ročníků ScreamFestu, chceme i tentokrát zdůraznit, že tato akce není pouhou párty v ulicích! Vedle dobré hudby by ScreamFest i tentokrát měl zahrnovat vzdělávací, kreativní a protestní obsah související s environmentálním aktivismem. Těšit se můžete nejen na hudbu a protestní průvod městem, ale také na Bezpeněžní zónu, promítání Mobilního kina a DIY recykle-workshopy.

Bezpeněžní zóna na ScreamFestu

Po úspěšné Bezpeněžní zóně, která proběhla 19. srpna 2012 v Mostě, chceme ve stejném městě v této aktivitě pokračovat a tentokrát to bude v rámci ScreamFestu. Do Bezpeněžní zóny opět bude možné volně vstupovat a kdykoliv z ní vystupovat. Bude možné do ní vnášet předměty či služby, které mohou plnit společensky přínosnou funkci. V zóně bude možné služby a věci volně vytvářet a distribuovat mezi zájemce a to zásadně bez poplatku! Základním distribučním principem by měla být volná dohoda mezi distribuující osobou (kolektivem) a osobou (kolektivem), jenž službu či věc chce přijmout. Vše bude fungovat na principu „každému podle jeho potřeb, každý podle svých schopností a možností“.

Bezpeněžní zóna však nemá pouze tento antikapitalistický obsah, ale má také obsah environmentální. O tom jsme již jednou informovali v textu: Bezpeněžní zóna: Efektivní prevence vzniku odpadu. Píše se v něm mim jiné: „ Mnohdy stačí jen jednoduchý krok, aby se z užitečné věci stal odpad. Stejně jednoduché je ale docílit toho, aby se stejná věc odpadem nestala. Místo toho aby malé tričko skončilo na skládce, je možné jej darovat osobě, která ho využije a zachrání ho před vyhozením. Pokud by tento jednoduchý princip lidé běžně uplatňovali během svého života, produkce odpadu by se významně snížila.“

Workshopy na ScreamFestu

Stejně jako minulý rok, si lidé na ScreamFestu za poslechu hudby budou moc vyrobit mnoho různých předmětů z odpadových materiálů (plast, papír, tetrapak atd.). V rámci workshopů budou vznikat například karnevalové masky, kartonové pouzdra nebo DIY fotoaparát z krabičky od sirek. Budete-li mít zájem, ukážeme vám, jak vyrobit kapesní fotoaparát z obyčejné krabičky od sirek. Získáte tak možnost pořizovat zajímavé a originální snímky za minimální cenu nebo někoho prostě potěšit neobvyklým a sympatickým dárkem. Budete potřebovat pouze fotografický film a pak už jen drobnosti, které určitě naleznete doma, jako lepicí pásku, krabičku a plechovku od limonády. Je to snadné a zábavné. Na „digitál“ fotí skoro každý, na krabičku od sirek málo kdo.

Mobilní kino na ScreamFestu

Mobilní kino opět zavítá na ScreamFest! Promítat budeme film Just do it, který se tematicky věnuje britskému environmentálnímu hnutí. Just Do It se věnuje třem britským grassroot hnutím nebo organizacím za klimatickou spravedlnost: Climate Camp, Climate Rush a Plane Stupid.

Climate Camp (Camp for Climate Action) neboli Klimatický kemp je mezinárodní radikální environmentální hnutí, které zahrnuje protestní kempy zaměřené proti velkým firmám nebo plánovaným projektům, které přispívají ke klimatickým změnám. Plane Stupid, které by šlo přeložit jako Nesmyslnost létání, je britské radikální grassroot environmentální hnutí, které se zaměřuje proti rozvoji letišť a létání. Jde o dopravu, jejíž produkce skleníkových plynů v současnosti stoupá největší měrou. Climate Rush neboli Klimatický povyk je britská radikální environmentální organizace. Všechny tyto organizace spojuje přímá akce jako taktika dosažení svých politických a environmentálních požadavků. V tomto inspirativním filmu budou zachyceny přípravy a akce jako je přivazování se k budově Parlamentu, přilepení se ke dveřím banky, obléhání uhelné elektrárny, vnikání na letištní ranveje a mnoho dalších scén.

Sleduj a inspiruj se!

Promítání proběhne 8. září 2012 od 20:30 v parku za SHD v Mostě

Anglický web filmu > ZDE <

Trailer k filmu Just Do It


 

This entry was posted in AKCE, BEZPENĚŽNÍ ZÓNA, EKOLOGIE, SCREAM FEST, VŠECHNY PŘÍSPĚVKY. Bookmark the permalink.

0 Responses to Bezpeněžní zóna, workshopy a promítání na ScreamFestu

  1. Pingback: Asociace ALERTA | HLAS KREATIVITY A VZDORU