Neonacistický povyk vyvolal antifašistický vzdor

S neonacistickým hnutím spjatá Dělnická mládež (DM) na sobotu 18.2.2012 svolala do ulic Jihlavy shromáždění pod heslem „Kosovo je Srbsko“. Šlo o další pokus jak skrze populistické pochody v ulicích získávat pozornost lidí.

Tentokrát však krajní pravice neslavila úspěch tak jako při protiromských demonstracích v sociálně vyloučených lokalitách na severu Čech. Na akci se sešlo jen několik desítek lidí, kteří si vyslechli projevy a prošli se městem,

aniž by vzbudili výraznější sympatie mezi jihlavským obyvatelstvem.

Mnoho místních se naopak sešlo na antifašistickém shromáždění, které svolala iniciativa Jihlava blokuje. Smyslem shromáždění bylo dát kolektivně a jasně najevo, že neonacistické pochody v Jihlavě nejsou vítané. Nakonec se zde v ulicích utvořilo početné antifašistické shromáždění, které oproti tomu neonacistickému bylo tvořeno stovkami lidí. Mezi přibližně třemi sty přítomných bylo možné potkat příslušníky majority i menšin, studující, pracují, nezaměstnané, mladé i staré. Dav byl pestrou směsicí lidí, kteří se sice v mnohém liší, ale přesto jedno mají společné – přesvědčení, že neonacismu se neustupuje a že je potřeba mu vzdorovat všude, kde se snaží demonstrovat svou sílu.

Demonstrace síly a arogance moci

Ve srovnání s nedávnými rasistickými pochody na Šluknovsku, byl jihlavský pochod hodně slabý odvar a to především díky velmi nízké účasti neonacistů a téměř nulovému zapojení místního obyvatelstva. Plánovaná demonstrace síly neonacistického hnutí se tedy nekonala v takovém rozsahu, jak by si neonacisté a neonacistky přáli. Kdo však tentokrát demonstraci síly věnoval značné úsilí, byla policie. Svou převahu dala všem jasně najevo a neváhala při tom plošně zasahovat do práv mnoha lidí.

Po té co se antifašistické shromáždění dalo do pohybu, ho policie obklíčila a držela jej na místě do doby, než neonacistické shromáždění bylo ukončeno. Lidé v obklíčení a v chladném počasí museli stát na místě až do následného ověřování totožnosti policií. Perlustraci však tentokrát policie pojala poněkud „netradičně“. Místo pouhého ověřování totožnosti z občanských průkazů, si vzala na pomoc i policejní kameramany a fotografy. Ti bez zábran pořizovali videozáznamy a fotografie lustrovaných osob a to i přes to, že jejich totožnost bylo možné ověřit z občanek. Tento postup je protiprávní nejen z pohledu běžných občanů, ale je dokonce i v rozporu s legislativou, která jasně definuje pravomoci policie. Zasahující policisté v tomto případě své pravomoci výrazně zneužili – omezili lidskou svobodu a zasáhli do práv na ochranu soukromí (osobních údajů).

Několik lidí, kteří byli protiprávně nuceni se nechat při perlustraci natáčet a fotit již podalo stížnosti a podměty k prošetření ze strany Generální inspekce bezpečnostních sborů. Tento krok je bezesporu jedním ze způsobů, jak se bránit protiprávnímu jednání policie. Nezapomínejme však ale na jeho limity a neočekávejme od něj více, než nám může poskytnout! K plnému úspěchu lze dojít, jen pokud odpor bude současně probíhat i na jiných frontách a s použitím dalších nástrojů, které máme k dispozici.

This entry was posted in ANTIFAŠISMUS, REPORTÁŽE, VŠECHNY PŘÍSPĚVKY. Bookmark the permalink.