E-mail – Pozor na další nástroj policejní provokace

aid8144-728px-Get-Outlook-to-Send-Mail-Via-SMTP-if-You-Get-Error-530-Step-1-Version-2

V posledních týdnech v hnutí kolovalo několik podezřelých mailů, které měli údajně odeslat jak jednotlivci, tak organizace včetně naší nebo VAP. Jedná se však o podvodné maily, které odeslala s největší pravděpodobností policie, která k tomu zneužila zabavený mail VAP. Buďte ve střehu. Operace Fénix tak znovu ukazuje, že zákeřné provokace jsou nedílnou součástí zbrojního arzenálu policie. Nezapomínejme ale, že policejní provokatéři https://asociacealerta.noblogs.org/post/2015/06/23/odhaleni-policejnich-agentu-nasazenych-na-ceske-anarchisty/ schopni infiltrace jsou pouze jednou z mnoha příležitostí, jak tuto zbraň využít proti anarchistickým aktivitám. Poučme se z minulých chyb a nových zkušeností a nenechme se vyprovokovat k činnostem, které policii pomáhají stíhat aktivní lidi anarchistického hnutí.

***

V nedávné době Asociace Alerta (AsAl), ale i další kolektivy a jedinci obdrželi e-mailové zprávy, které byly vyhodnoceny jako velmi podezřelé. Zprávy budí dojem, že je psali anonymní, někdy ale i známí anarchisté. Pravděpodobně je ale psali policisté. Obsah zpráv podle nás sledoval dva různé cíle.

Zaprvé: Vyprovokovat neuvážené reakce na proběhlé ilegalní přímé akce – iniciované hlavně SRB, ALF, Black June – a odkrýt, kdo je provedl, aby mohlo dojít k dopadení a stíhání odpovědných osob.

Zadruhé: Zjistit, kdo je v kontaktu s pronásledovaným anarchistou Lukášem Borlem a přispět tak k jeho k dopadení.

Provokativní e-maily mají tyto společné rysy:

Zaprvé: Využívají informace o reálných vazbách v anarchistickém hnutí. Například toho, že se někteří lidé znají mnoho let a někdy spolu komunikovali.

Zadruhé: Zprávy vypadají, jako by byly odeslány z osobních účtů jednotlivců nebo existujících e‑malů známých anarchistických skupin. Ve skutečnosti jsou ale dílem funkce, která umožňuje měnit odesilatele mailu. V hlavičce emailu je však možné zpravidla dohledat, kdo ho skutečně odeslal.

Vyzýváme proto všechny k opatrnosti (nejen) při internetové komunikaci. Neznamená to nechat se paralyzovat paranoiou. Jen být vnímavější, prověřovat si podezřelé chování a pečlivě promýšlet své kroky. Kdo si nedokáže poradit sám, může požádat o pomoc druhé nebo studovat informace dostupné nejen na internetu (např. ZDE). Je to lepší než dostat sebe a jiné lidi do kriminálu nebo jiné nepříjemné situace.

This entry was posted in General. Bookmark the permalink.