MSS a Solis zahájily protesty proti restauraci Řízkárna, která nevyplatila mzdu (+ video)

video_pikety MSS před Řízkárnou_27.9.2014Majitel restaurace Řízkárna Vladimír Krulec dosud neodpověděl na dopis, ve kterém byl vyzván k zaplacení dlužné mzdy ex-zaměstnankyni Anně S. Několik dnů po uveřejnění výzvy k odesílání protestních emailů, byla zahájena serie protestních akcí přímo v restauraci a před jejím vchodem.

Během jednoho týdne proběhlo šest kolektivních protestů a další budou následovat, dokud Anna S. nedostane svou mzdu. Již během první akce bylo zřejmé, že Vladimír Krulec nehodlá jen tak přiznat, že mzdu dluží. Navíc se rozhodl reagovat velmi arogantními projevy plnými vulgarit a kritikou aktivit, kterým se někteří z nás věnují. Zřejmě si myslel, že se zalekneme, bude-li hovořit o informacích jako jsou jména, místa která navštěvujeme a aktivity, kterými se zabýváme. K žádnému zaleknutí nedošlo. Informace, kterými disponuje, totiž nejsou žádným tajemstvím a zvládne si je dohledat každý na internetu. Že si je Krulec rozhodl vyhledat naznačuje, že ho naše protesty nenechávají klidným a dotýkají se citlivých míst.

Akce organizované MSS a Pražskou solidární sítí (Solis) se tentokrát zaměřily především na informování zákazníků o praktikách ve firmě. Cílem bylo odradit zákazníky, způsobit tak finanční ztráty firmě, a díky tomu šéfa přimět zaplatit, co dluží. Některé reakce zákazníků byly celkem pozitivní. Někdo se iniciativně vyptával obsluhy, co se to vlastně ve firmě děje. Naneštěstí se ale většinou ptali v přítomnosti zaměstnankyň, které mzdu dostávají a rozhodly se postavit za svého šéfa, než za zájmy okradené ex-kolegyně. Ne každý se však nechal odbýt a projevy solidarity s naším bojem nebyly vyjímkou. Paní, která se svou rodinou přišla do Řízkárny na večeři, nám sdělila: “Viete, pracovala som v jednej reštaurácii vo Viedni a mala som dosť podobné skúsenosti. Vážim si toho, keď s tim nekdo chce niečo robiť. Mate moju podporu.”

Komunikace byla navázána také se sportovci mířícími do nedalekých tenisových kurtů. Vyzývali jsme je, aby bojkotovali Řízkárnu. U velké části to ale bylo zbytečné. Sdělili nám totiž, že restauraci nenavštěvují kvůli špatné kvalitě jídla, a že velmi dobře vědí, co je pan Krulec zač. Zdá se, že jeho problematické jednání v blízkém okolí není tabu.

Informacím o případu nevyplacení mzdy pozorně naslouchali i někteří stávající zaměstnanci. Několik se podělilo o své zkušennosti se šéfem: “Je arogantní, sprostý a často na lidi řve kvůli maličkostem”, řekl jeden ze zaměstnanců.

Vladimír Krulec pochopitelně nebyl vůbec nadšený z pohledu na to, jak komunikujeme se zákazníky, zaměstnanci a sportovci. Nenapadlo ho nic lepšího než volat policejní hlídky a zásobovat je lživými informacemi o tom jak jsme prý agresivní a obtěžujeme klienty v pokojích hotelu. Stačilo malé vysvětlení situace z naší strany a policie brzy odjela. Protesty tak mohly k nelibosti šéfa pokračovat. Bude se tak dít do doby, dokud Anna S. nedostane mzdu, na kterou má nárok.

Přímé akce za vyplacení mzdy v Řízkárně 26. a 27.9.2014 from Alerta TV on Vimeo.

Pro shlédnutí videozáznamu z protestů klikněte na obrázek ↓

video_pikety MSS před Řízkárnou_27.9.2014

——————————–

——————————–

protest MSS a Solis před Řízkárnou_26.9.2014_aprotest MSS a Solis před Řízkárnou_26.9.2014_cprotest MSS a Solis před Řízkárnou_26.9.2014_b

Čtěte také další články k tématu:

* Další ex-zaměstnanec a ex-zaměstnankyně restaurace Řízkárna se připojili k boji za vyplacení mzdy

* Několik poznámek k reportáži TV Barrandov ke sporu s restaurací Řízkárna

* Nové plakáty s informacemi o Vladimírovi Krulcovi, který nevyplatil mzdu

* Výzva k solidaritě s okradenou zaměstnankyní pražské restaurace Řízkárna

This entry was posted in CO SE PÍŠE JINDE, General, REPORTÁŽE, SOLIDARITA V PRAXI, VŠECHNY PŘÍSPĚVKY and tagged . Bookmark the permalink.