Přednáška v rámci Info tour proti Světovému poháru v Brazílii

Favela_eviction1-624x351Anarchistický černý kříž Rio de Janeiro organizuje infotour namířenou proti Světovému poháru v Brazílii, který se zde má uskutečnit v roce 2014. V rámci tour se v neděli 4. 5. 2014 několik osob zastaví také v Mostě v Ateneu, kde realizují přednášku a promítnou film Dystopia 021. Na akci bude možné zakoupit si benefiční předměty a přispět tak na podporu ABC Rio de Janeiro.

Proč jsme proti Světového poháru v Brazílii 2014?

V posledních několika letech a zvláště po nepokojích v červnu 2013, velké sociální hnutí chce říci ne mistrovství světa v Brazílii. V zemi, známé jako “Země fotbalu” se to může zdát překvapivé, ale po té co začala být města přetvářena podle očekáváni FIFA v „turistický model“ a chudí lidé se stali ještě více vyloučenými, tak v zemi proběhlo mnoho nepokojů jako reakce na tento stav. Tyto události získaly pozornost i v mezinárodní úrovni po té co v červnu 2013 explodovaly masové nepokoje v celé zemi.

Navzdory tomu, že se brazilská vláda snaží zemi vykreslovat jako ekonomicky úspěšnou, tak zde existují ohromné rozdíly mezi třídami. Úřady se snaží vytvořit falešný obraz moderní krajiny, kde kvalita života roste. Součást této manipulativní snahy je to, že jsou z měst stěhováni chudí lidé a často jsou umístěni pod vojenskou kontrolu. Chudé čtvrti byly zničeny a mnoho lidí bylo nedobrovolně přestěhováno daleko od městských center. Tento společenský kontext vede k velké nespokojenosti a povstaleckým projevům. Veškeré akty odporu jsou však násilně potlačovány represivními orgány státu.

Zvláště po posledním roce policie začala protesty násilně potlačovat pomocí zbraní jako je slzný plyn, zvukové bomby, gumové projektily a někdy i ostrými náboji. Její taktikou jsou také hromadná zatýkání. Masová média přitom pomáhají vytvářet zkreslený obraz, že demonstranti jsou velmi násilní a nebezpeční lidé.

Co je Anarchistický černý kříž Rio de Janeiro?

Anarchistický černý kříž Rio de Janeiro je autonomní solidární skupina zaměřená proti represím. ABC Rio de Janeiro byla založena v listopadu 2013 aby poskytovala finanční podporu lidem ve vězení po nepokojích v červnu 2013 a po stávce učitelů v říjnu 2013. Tato skupina se nyní snaží získat peníze a použít je proti útlaku během Světového poháru. Obecně ABC Rio de Janeiro chce podporovat nejen osoby považované za “politické vězně”, ale všechny vězně.

V rámci prezentace se promítne film: Dystopia 021 – / Brazílie / Kolumbie / 28 “/ 2012.

V rámci příprav na světový pohár v Brazílii se město Rio de Janeiro rozhodlo spustit velmi kontroverzní urbanizační kampaň, která vede k dalším výsadám bohatých a odstranění chudých z centra města. Film “Dystopia 021” hovoří o městě, které žije v každodenním napětí, o pokusu o vymazání kolektivní paměti a násilném odstraňování lidí z pobřeží.

Více informací k tématu:

Francouzky # Le jura libertaire – http://juralib.noblogs.org/2014/02/04/bresil-vent-de-revolte-et-repression/

Portugalsky # autogestao.org

Po prezentaci proběhne koncert dvou slovenských kapel.

Rats Get Fat

Barney Gumble

vstup na koncert je 80 Kč

* * *

Začátek přednášky je 16:00 a koncert je od 19:00 do 22:00

Prezentace proběhne v anglickém jazyce a překlad do češtiny bude zajištěn.This entry was posted in AKCE, VŠECHNY PŘÍSPĚVKY. Bookmark the permalink.