Solidarita s Josefem

Solidarita-s-Josefem_MostČeští antiautoritáři vyjádřili svou podporu aktivistovi, který je v Rakousku stíhán v souvislosti s protestem proti buršáckému plesu.

Poslední lednový pátek přijel Josef společně se stovkami lidí z celé Evropy, aby protestoval proti plesu ultrapravicových buršáckých spolků. Během nepokojů byl zatčen a od té doby je držen ve vazbě, kvůli údajné hrozbě že bude „pokračovat v kriminální činnostiů. Rakouské úřady ho mimo jiné viní z rozbití policejní stanice a policejního auta stojícího před ní. Celkem mu hrozí až tři roky vězení.

Z celého případu čiší snaha o pomstu ze strany rakouské policie, která situaci naprosto nezvládla. O to víc se poté mstila na zadržených. Kromě Josefa bylo ten večer zadrženo dalších 13 lidí, kteří museli po zbytek noci snášet urážky a bití ze strany policie. Některým bylo dokonce vyhrožováno, že budou hozeni do Dunaje se svázanýma rukama. Proč si rakouský stát pro snahu o vytvoření exemplárního případu vybral právě Josefa, není zcela jisté. Jisté však je, že se prokuratura pokouší celou kauzu postavit tak, že byl Josef „vůdcem“ celého černého bloku a tudíž je zodpovědný za to, co se onen večer stalo. Každý, kdo byl někdy na nějaké demonstraci, si dokáže udělat představu, jak málo je něco takového reálné.

O případu informovala Iniciativa Ne rasismu! (INR) závěrem března ZDE. Na jejích stránkách vyšel také report ze zmíněné akce proti buršáckému plesu (ZDE).

Aby vyjádřili podporu stíhanému Josefovi, sešli se aktivisté a aktivistky INR v sobotu 5. dubna v Praze k solidárnímu protestu. K akci prohlásili: „Tímto malým protestem chceme ukázat, že nám Josefův osud není lhostejný a solidarita pro nás není prázdným slovem.“

Praha

Na výzvu INR se ve stejný den se svým protestem přidali také členové a členky organizací Asociace Alerta a Československá anarchistická federace, kteří vyvěsili na frekventované ulici v Mostě dvojjazyčný transparent „Freiheit für Josef / Svobodu pro Josefa“. Člen ČSAF k tomu dodal: „Podpora stíhaných aktivistů a aktivistek je pro nás samozřejmostí. A symbolické vyjádření solidarity je to nejmenší, co pro ně můžeme udělat, aby věděli, že i v tak těžké situaci, jako je persekuce ze strany represivního aparátu státu, nezůstávají osamoceni.“

Most

Most

 

06-04-2014 | ČSAF-Sever |

Převzato z csaf.cz

This entry was posted in AKCE, SOLIDARITA V PRAXI, VŠECHNY PŘÍSPĚVKY and tagged , . Bookmark the permalink.