Proč pochodovat proti Monsantu?

Ve snaze dosáhnout monopolního postavení na světovém trhu se semeny si Monsanto patentuje naše jídlo – ať už geneticky modifikované (GMO) nebo klasickým způsobem vypěstované – naprosto legálně i protizákonně ovlivňuje rozhodování vlád a celých států, snaží se kontrolovat, vydírá, zastrašuje či žaluje zemědělce a nelegálně kontaminuje celé rozsáhlé oblasti svými GMO plodinami.

Indičtí aktivisté za svobodná semena jako Vandana Shiva přisuzují společnosti odpovědnost za více než 250.000 sebevražd převážně v bavlnářských oblastech Indie, kde má Monsanto 95% monopol na semena této plodiny. Koupí těchto semen, často zde jediných dostupných, se pro farmáře stává produkce vlastních semen ze své sklizně protizákonnou, a ti se tak stávají dokonale závislí na cenách určovaných Monsantem. Vrcholem jsou pak smlouvy, které nutí farmáře k mlčenlivosti, a umožňují kontrolorům Monsantu po tři roky neomezený přístup na farmu, k daňovým dokumentům apod.

Monsanto vlastní 90% patentů na GMO potraviny. Tyto rostliny buď produkují vlastní herbicidy nebo jsou odolné vůči rovněž Monsantem vyráběným „round-up“ (hromadným) herbicidům, které na poli zabíjí vše živé vyjma samotných GMO rostlin. Užití pesticidů tak roste a s nimi i množství chorob.

Semena samozřejmě nerozlišují hranice polí a v mnoha oblastech severní i jižní Ameriky a Asii se tak stává takřka nemožným pěstovat potraviny biologicky-všechna pole jsou jednoduše kontaminována. Důsledky na zdraví lidí jsou z větší části dosud neznámé. Pomocí uplácení, tlaku a konexí na nejvyšší politiky nemusí často produkty Monsanta projít ani těmi nejzákladnějšími testu zdravotních dopadů, která jsou jinak pro puštění obdobných produktů na trh povinná. Ale kdo by nevěřil v nezávadnost produktů korporace, která dodnes tvrdí, že chemická látka Agent Orange, kterou tato firma dodávala americké armádě během války ve Vietnamu, nemá pro tamní obyvatelstvo žádné zdravotní následky?

Jednou z nejabsurdnějších ukázek zvrácenosti systému budovaného Monsantem je soudní spor, který korporace úspěšně vedla proti americkému farmáři Percymu Schneiderovi. Schneider nikdy nekupoval semena od Monsanta, přesto se u něj na poli objevily rostliny ze semen Monsanta jednoduše proto, že tam byla zavlečena větrem. Místo, aby Monsanto platilo Schneiderovi odškodnění za kontaminaci jeho pole, musel naopak on zaplatit Monsantu pokutu za protizákonné pěstování rostlin z jeho semen.

Je naprosto nepřijatelné, aby se pěstování jídla mimo pravidla stanovená Monsantem stalo pro zemědělce nebezpečným podnikem, je naprosto nepřijatelné, že je biodiverzita nahrazována několika GMO plodinami a že některé druhy rostlin a zvířat mohou být vlastněny jedinou velkou společností!

Chcete vědět víc? Přijďte na promítání dokumentu Svět podle Monsanta v žižkovském infokafé Salé od 18hodin.

Chcete s tím něco dělat? Pak dorazte na sobotní demonstraci, která se uskuteční v rámci celosvětovému Pochodu proti Monsantu.


Začátek demonstrace je ve 14hod na Palachově nám. v Praze a bude zakončen před velvyslanectvím USA na Malé Straně.

Přineste si vlastní tematické transparenty, pikety či bubínky, píšťalky a další hluk vyluzující nástroje. Tvořivosti a originalitě se meze nekladou.

Pojďme dát společně barevně, kreativně, hlasitě a hlavně jasně najevo, že Monsanto i s jeho špinavými praktikami a modifikovaným jídlem v Čechách, ani nikde jinde na světě nechceme!

Událost demonstrace na Facebooku
Událost demonstrace na Nyxu

monsanto-demo-mapa

 

zdroj: ekopartyzanka.cz

This entry was posted in AKCE, CO SE PÍŠE JINDE, EKOLOGIE, VŠECHNY PŘÍSPĚVKY. Bookmark the permalink.