Alerta podpoří sousedskou slavnost v Mostě!

Kolektiv mosteckého komunitního centra Ateneo plánuje na sobotu 8. 6. 2013 sousedskou slavnost. Ta proběhne jak v Ateneu, tak v přilehlých ulicích. Asociace Alerta tuto akci organizačně podpoří a na místě bude také možné si pořídit naše publikace, nebo se pobavit o aktivitách či plánech Mostecké solidární sítě. Následuje prohlášení k akci a upoutávka na plánovaný program. Těšíme se na společnou zábavu a smysluplně prožitý víkendový čas.

 

Sousedská slavnost: Poznej souseda – poznej sousedku!

Bydlíme ve stejných ulicích a domech. Říkáme si dobrý den, když se potkáme na společné chodbě paneláku. Stojíme ve stejných frontách před kasami v obchodě. Každý den se míjíme na přechodě. Pokukujeme na sebe v městské hromadné dopravě…

Jsme sousedi a sousedky a sdílíme společný městský prostor. Co ale o sobě vlastně víme? Jak moc se známe? Komunikujeme spolu? Známe své tužby a zájmy? Víme co nás trápí? Bavíme se o tom jak si vzájemně pomoci a trápení překonat? Snažíme se společně tvořit to, co nám přináší zábavu a uspokojení?

Všechny tyto otázky nás napadají při pomyšlení na to, co vlastně znamená pojem sousedská komunita uprostřed městského sídliště. Nelze se ubránit dojmu, že všudypřítomná odcizenost a důraz kladený na individualismus mnohdy bere skutečné sousedské pospolitosti základy na kterých by mohla existovat a pozitivně se rozvíjet. Z prostorů k sousedskému setkávání se často stávají místa míjení. Z důvodů ke komunikaci se mnohdy stávají momenty vzájemné ignorace.

Je ale tato situace bezvýchodná? Přestala sousedská komunita úplně existovat? Byla rozdrobena na jednotlivé individuality, které touží žít v odcizenosti? Věříme, že i přesto, že situace není nejlepší, není ani neměnná a beznadějná. Společně s odcizenností, ignorací a individualismem zde totiž exituje i silná tendence poznávat se, komunikovat spolu, spolupracovat a prožívat společné chvíle radosti. Tato druhá tendence je to, co podle nás stojí za pozornost a proto přicházíme s praktickými kroky. Jedním znich je Sousedská slavnost, kterou plánujeme v Ateneu a jeho okolí na sobotu 8. 6. 2013. Heslem této akce je „Poznej souseda – poznej sousedku.“, protože právě to je základ toho, abychom mohli najít společnou reč, zájmy i způsoby jak je prosazovat.

Sousedská slavnost má být událostí, při které se můžeme potkat při společné zábavě, relaxu i vzdělávání. Je to příležitost se seznámit, pobavit se a spolupracovat spolu. Je to jedna z možností jak odcizeným lidským bytostem poskytnout možnost ke sblížení. Jakými způsoby toto sblížení proběhne je na každém, kdo má zájem se sbližovat.

Kolektiv Atenea poskyne materiální, technickou a organizační podporu akce. Vytvoří také konkrétní body programu. Ten však stále poskytuje prostor i pro nápady dalších sousedů a sousedek nebo také pro lidi ze vzdálenějších oblastí. Každý může přispět tím, v čem vidí smysl! Prozatím se plánují divadelní a hudební představení, potisk triček, program pro děti, videoprojekce, streetartový workshop, výstava, čtení poezie a pletení z novinového papíru… Existuje ale i spousta jiných možností. Pokud některou chceš využít, napiš nám svůj nápad na e-mail ateneo(zavináč)safe-mail.net nebo se přijď domluvit přímo do Atenea.

Tešíme se na spolupráci, vzájemné poznávání a společnou zábavu.

Kolektiv komunitního centra Ateneo

 

Program sousedské slavnosti

* Miloš Hlávka – folkový písničkář

* Baty von Janof – rebel se španělkou

* Tom 77 – folk punk

* Radek Hásek – teplický básník

* Promitání filmu: Mezi panelama 2012 + diskuze s autorkou filmu.

* Divadelní představení Stroj moci: …záleží na vás… pseudopolitická absurdní fraška

* Výstava o squattech a autonomních centrech

* Výstava obrazů – Máca Girschiková

* Dočasná bezpeněžní zóna > Něco přines nebo vytvoř, cokoliv si odnes nebo spotřebuj!

* Zábava pro děti = hry, malování na obličeje aj.

* Workshop pletení z papíru

* Streetart

* Benefiční sítotisk: Přines si oblečení a nech si ho za solidární příspěvek potisknout. Příspěvek poslouží jako benefice na aktivity Atenea.

…………………………………………………….

Program zatím není uzavřen a bude postupně doplňován.

Akce bude probíhat i mimo rostory Atenea = ve veřejném prostoru ulic.

Vstup na akci je zdarma, případně za dobrovolný solidární příspěvek na pokrytí nákladů.

Na místě bude veganské občerstvení.
…………………………………………………….This entry was posted in AKCE, VŠECHNY PŘÍSPĚVKY and tagged , . Bookmark the permalink.