Prohlášení k prvomájovému průvodu

Jak uvedla na svém webu Platforma 1. máje, myšlenkou letošních Akčních dní je prezentovat naše názory a aktivity v široké škále jejich pestrosti a forem, zároveň ale pod jednotným zastřešením a se stejným cílem. Ukázat naši různost, ale zároveň demonstrovat jednotu. Pobavit, ale i vzdělávat. Umožnit upevňovat vazby, ale i připravovat se pro boj. Kopírujeme zde prohlášení, které Platforma 1. máje zveřejnila po prvomájové demonstraci.

1. máj 2013 – a co dál?

V anarchistickém průvodu 1. máje pochodovalo 450 lidí. 450 lidí ochotných ve sváteční den přijít a vyjádřit podporu anarchistickým myšlenkám v širším slova smyslu, v užším pak odporu proti kapitalismu a jím způsobené neustále se rozšiřující propasti mezi chudými a bohatými tak, jak bylo popsáno v prohlášení k akci. Po průvodu se nám donesla spousta ohlasů. Drtivá většina se pohybovala na škále od „nakonec docela dobrý“ po „šlo to, ale mohlo/mělo to proběhnout jinak.“

Tyto ohlasy ale nepatří nám, jakkoliv si jich ceníme. Patří každému, kdo se akce zúčastnil. Rádi bychom zdůraznili, že podoba každé podobné akce je taková, jakou si ji její účastníci udělají. Tyto reakce proto vidíme i jako výzvu.

Každý, kdo se považuje za součást širšího anarchistického či antiautoritářského hnutí hnutí, si teď může položit otázku: jak jsem konkrétně já osobně přispěl k průběhu 1. máje tak, jak bych si představoval?

Pokud si teď říkáte: „jak bych zrovna já mohl pomoci s něčím, jako je prvomájová demonstrace?,“ jste na správné cestě. Jedním z velmi mála reálných příkladů je samba-band, parta kamarádů, která bez jakékoliv koordinace přišla na demonstraci a svou kreativitou ji vtiskla trochu jiný ráz. Podobných aktivit může být nekonečně mnoho, od hravých po konfrontační. Ke spoustě z nich nepotřebujete nikoho dalšího, případně vám stačí jeden dva kamarádi z vašeho okolí.

Míříme ale dál. Zdaleka nejde jen o prvomájovou demonstraci. Pokud je jedním z účelů demonstrace podpořit anarchistické myšlenky, je na místě je také uvádět do praxe ve svém životě a něco pro ně udělat. Anarchistické hnutí není politická strana, která pro své členy a členky chystá akce a za to si od nich žádá (volební) podporu. Ukazatelem úspěšnosti není počet návštěvníků prvomájové demonstrace či jiných veřejných akcí, ale jeho reálné fungování ve zbytku roku.

A to už nemůže ležet v rukou několika málo organizátorů. Patří do rukou všem, co se k širšímu anarchistickému hnutí hlásí. Každý se může zamyslet, jak se může zapojit, a něco pro to udělat.

Jak konkrétně? Můžete například vytvořit malý kolektiv s obdobně smýšlejícími kamarády. I kdyby jen proto, abyste na demonstracích fungovaly jako nezávislá „afinitní skupina,“ která jistě zmůže víc, než osamocený jednotlivec. Nebo takto můžete nabídnout organizátorům a organizátorkám pomoc – práce je vždycky dost. Za podanou ruku budou jistě vděčni. Můžete rozjet svou vlastní malou iniciativu, soustředící se na to, co umíte, nebo neumíte, ale chcete umět a máte k tomu vztah: divadlo, polní kuchyně, streetart, pouliční první pomoc, hackerství, grafika, tisk, překládání textů, ozvučení akcí, špionáž, malování, výuka čehokoliv, sdílení dovedností a zkušeností téměř z jakékoliv oblasti, získávání finančních prostředků… Můžete i jako jednotlivec oslovit existující kolektivy a organizace a nabídnout pomocnou ruku, přijít s nápadem a přispět k jeho realizaci, můžete přijít s tím, že víte, jak něco zlepšit a jste ochotni k tomu přispět. Můžete se začít soustavně vzdělávat v nekonečném množství oblastí, které naše hnutí může využít: právo, masová komunikace, různé směry psychologie, žurnalistika, medicína, IT, elektronika, pedagogika, urbanistika, architektura…

Možností je nepřeberně. Hlavní je, abychom společně dokázali rozpustit rozdělení na „organizátory“ a „účastníky,“ na ty, co širší anarchistické hnutí „podporují“ a na ty, co ho „dělají.“ Abychom vytvořili autentické anarchistické HNUTÍ. Je to i na vás.

Platforma 1. máje

……………………………………………………………………………………..

Text původně vyšel na webu: 1maj.cz.

 

This entry was posted in ANTIKAPITALISMUS, CO SE PÍŠE JINDE, VŠECHNY PŘÍSPĚVKY and tagged . Bookmark the permalink.