Video: Lukáš Borl – přednáška o Mujeres Libres

Jednou z oblastí našich zájmů je podpora přednáškové činnosti. Vedle realizování přednášek přímo členy a členkami Alerty se zaměřujeme také na podporu přednášejících lidí mimo naši asociaci. Věříme, že přednášky, které pomáháme realizovat, jsou zajímavé a měly by se dostat k širšímu publiku. Postupně proto budeme zveřejňovat z některých přednášek videozáznamy. První je z přednášky o Mujeres Libres od Lukáše Borla.

Ve třicátých letech minulého století, v období občanské války ve Španělsku se zformovala specifická anarchistická organizace Mujeres Libres (Svobodné ženy). Desetitisíce žen se tehdy sdružovaly v rámci společného boje proti kapitalismu, fašismu, patriarchátu, státu a církvi. V rámci kolektivních aktivit se soustředily především na otázky sexuality, vzdělávání, třídního boje, sebeorganizace, ale nevynechaly ani fyzické střety s fašisty.

Čím vším se Mujeres Libres zabývaly? Jaká byla jejich pozice v anarchistickém hnutí? Jaké ideové pozice zastávaly a čím může tato organizace být inspirativní pro současnost? To všechno se pokusil člen Asociace ALERTA popsat ve své přednášce.

This entry was posted in ANTIFAŠISMUS, ANTIKAPITALISMUS, HISTORIE, VŠECHNY PŘÍSPĚVKY and tagged , . Bookmark the permalink.