Dny plné her: reportáž, video & fotografie

Asociace ALERTA se i tento rok chce zaměřit na volnočasové aktivity pro děti a mládež. Po předchozích Dětských dnech ale tentokrát přišla změna. Místo tradičního Dětského dne Alerta s přáteli realizovala v Mostě a v Ústí nad Labem akce s názvem Den plný her. Změna spočívala v tom, že hry tentokrát nebyly určené pouze pro děti, ale pro všechny věkové skupiny. Cílem bylo propojit „svět dětí“ a „svět dospělých“.

Obě akce proběhly o víkendu 2. a 3. června 2012. Atmosféra na nich byla naplněna smíchem, radostí a zábavou. Hry nás bavily, hry nás rozvíjely, hry nás sbližovaly. Ale nejen to! Hry nás také vzdělávaly. Některé hry totiž byly zaměřené na vzdělávání v oblasti třídění a recyklace odpadu. Byl to jeden z dílčích kroků kampaně Čistá alternativa

Cílem většiny her a atrakcí, bylo nejen pobavit zúčastněné, ale také rozvíjet jejich představivost, kolektivní spolupráci a pozitivní vztah k přírodě. Dny plné her vytvořily atmosféru, díky které jsme se všichni dokázali společně bavit a tvořit bez toho, abychom cítili vzájemné předsudky na základě kulturních, genderových, etnických či jiných rozdílů.

Opět svépomocně

Stejně jako předchozí Dětské dny i Dny plné her proběhly na základě principů svépomoci a samosprávy. Veškeré prostředky na realizaci akce byly čerpány ze členských příspěvků členů a členek Asociace ALERTA, případně dobrovolných příspěvků našich sympatizantů a sympatizantek. Některé atrakce navíc ani nevyžadovaly vysoké finanční náklady, ale spíše jen dávku kreativity a představivosti.

Akce jasně ukázaly, že i bez kapitalistických korporací, bez závislosti na státu a bez parasitismu politických stran lze organizovat kvalitní projekty. Jedním z cílů Dnů plných her bylo ukázat, že na kulturní a sociální rozvoj prostředí, ve kterém žijeme, není potřeba „politických profesionálů“, zastupitelských orgánů či autorit. Věříme, že tento cíl byl dosažen.

Opět se nám podařilo praktickou aktivitou propagovat ideu postavenou na přesvědčení, že obyčejní lidé mohou zdola, svépomocí a sebeorganizací být těmi, kdo píše životní scénář místo toho, aby byli jen figurkami, které hrají hru podle scénáře stranických a ekonomických elit. Pevně věříme, že se nám brzy podaří principy neautoritářské svépomoci a nestranické sebeorganizace postupně rozšířit i do dalších oblastí našich životů.

 

This entry was posted in REPORTÁŽE, VŠECHNY PŘÍSPĚVKY. Bookmark the permalink.