Obyvatelům Litvínova nebezpečný odpad nevadí?

Následuje zamyšlení sympatizanta Asociace ALERTA nad událostmi kolem dovozu a spalování nebezpečných odpadů z ostravských kalů a nad nízkou účastí při protestech ve veřejném prostoru.  

↓ ↓ ↓

Když ani druhá demonstrace pořádaná Asociací ALERTA nepřilákala do ulic Litvínova jeho obyvatele, je důvod se zamyslet nad tím, jestli lidem v regionu uskladnění nebezpečného odpadu nevadí, nebo nemají zájem a snahu vyjádřit svou nespokojenost a odpor. Přestože byly slyšet hlasy proti dovozu a uskladnění ostravských odpadů na růžodolské skládce Celio i z Litvínova, veřejné protesty svolané do Litvínova minulý týden se nesetkaly s očekávanou odezvou.

Asociace ALERTA je v podstatě jediným subjektem, který kauzu Geobal 4 na Mostecku sleduje a veřejně upozorňuje na možné ohrožení lidského zdraví a znečištění životního prostředí od samého začátku. Jelikož jde o sdružení neformální a neregistrované, odmítající jakoukoliv spolupráci se státem a jeho složkami, jsou jeho prostředky omezené a jeho aktivity se soustřeďují především na publikační činnost a akce ve veřejném prostoru, v ulicích.

Může tedy neúčast obyvatel Litvínova a okolních měst a obcí na demonstracích znamenat jejich obavy z toho, že by mohli být spojováni s aktivitami iniciativy odmítající kapitalismus, která je často označována za anarchistickou? To totiž při informování o připravovaných demonstracích, zdůraznil i Mostecký deník v titulku článku, který zněl „Anarchisté budou demonstrovat proti kalům“. Zapracoval zde tedy strach stimulovaný uměle vytvořeným strašákem “extremismu”?

Přestože skládka Celio leží v katastru města Litvínov, její poloha je prakticky od Litvínova poměrně daleko a v podstatě má ke skládce blíž město Most a jeho obyvatelé jsou možná ohroženi vlastně víc, než ti litvínovští. Mohl neúčast ovlivnit i tento fakt?

Několik ohlasů na připravované akce v Litvínově se také neslo v duchu nedůvěry v jakékoliv ovlivnění už rozjetého navážení odpadu. Různé demonstrace jsou teď na denním pořádku téměř po celém světě a lidé vidí, že mocní si z nich vlastně nic nedělají. Znamená to, že „hlas ulice“ nemá podle obyvatel tohoto regionu žádnou váhu?

Nebo mohla mít na mizivé účasti na litvínovských demonstracích vliv nedostatečná propagace těchto akcí? Přestože na Facebooku zřízené pozvánce avizovalo účast téměř sto lidí, nakonec se jich dohromady dostavila sotva polovina. Odehrává se tedy téměř veškerá aktivita a „angažovanost“ lidí dnes už pouze prostřednictvím virtuálního prostoru, tedy internetu?

Neochota, nezájem a neangažovanost obyvatel tohoto regionu není dobrým znamením pro budoucnost Mostecka. V souvislosti s ostravským odpadem, který znamená další možné ohrožení už tak poznamenaného životního prostředí, se nabízí možnost, že tato „benevolence“ místních obyvatel může vést k tomu, že sem zamíří i odpady další. Za několik let můžou být prolomeny územní těžební limity a bez hlasitého odmítnutí a protestů budou mít těžební společnosti mnohem snazší práci své plány zrealizovat a rypadla zastavit v tom „lepším“ případě jen pár set metrů před Litvínovem. Záměr výstavby spalovny komunálního odpadu v Komořanech vlastně veřejnost na Mostecku taky nijak zvlášť nekomentuje a krom akcí právě Asociace ALERTA je v ulicích ticho. Nedávno oznámil Dopravní podnik možné zrušení tramvajového spojení mezi Litvínovem a Mostem a asi i to by se obešlo bez veřejných protestů.

Pro iniciativy, jako je Asociace ALERTA, jsou v takovéto situaci možné jen dvě cesty. Jednou je rezignace, která však snad nepřichází v úvahu a tou druhou o to větší intenzita a vytrvalost v jejich práci a snaha tento status quo změnit.

Demonstrace v Litvínově sice neproběhly tak, jak se asi čekalo. Podle slov jednoho z členů Asociace ALERTA, který odmítá myšlenky na rezignaci a v práci sdružení vidí smysl i přes zdánlivé neúspěchy, je důležité si na všem najít vždy i pozitivní stránku věci.

Snad se tedy obyvatelé tohoto regionu časem probudí a uvědomí si, že to, co se kolem nich děje, mohou ovlivnit především oni sami.

Sympatizant Asociace ALERTA Josef Strašlipka

This entry was posted in EKOLOGIE. Bookmark the permalink.