Jsme Anonymous – Uvnitř hackerského světa Anonymous, LulzSec a globální internetové vzpoury

anonymous

Věk internetu přinesl nové možnosti boje proti útlaku, jak mnohokrát ukázali Anonymous. Toto hnutí počítačových vzbouřenců je známé díky mnoha interntových útokům na různé obchodní společnosti, náboženské sekty či vládní a armádní instituce. Vřele doporučujeme knihu od Parmy Olsonové, která o Anonymous přináší ucelený materiál.

***

Kniha Jsme Anonymous je první úplné svědectví o tom, jak volné uskupení hackerů z celého světa zahájilo dosud nevídanou vzpouru, jež otřásla vládami i nadnárodními společnostmi, než ji nakonec podkopala zrada ve vlastních řadách. Parmy Olsonová prolomila běžnou povrchnost novinových titulků a pronikla přímo do světa Anonymous a LulzSec. Její kniha vychází ze stovek setkání se samotnými hackery, a především z exkluzivních rozhovorů se všemi klíčovými členy skupiny LulzSec.

Koncem roku 2010 namířily tisíce hacktivistů síly k elektronickému útoku na webové stránky společností VISA, MasterCard a PayPal, na protest proti jejich nevybíravému jednání s organizací WikiLeaks. Další oběti Anonymous byly rozmanité – podařilo se jim hacknout, předělat a zostudit webové stránky zábavního giganta Sony, televizní stanice Fox, Vatikánu nebo scientologické církve. Jindy zase zveřejnili osobní data tisíců uživatelů pornografických stránek, mezi nimi i údaje státních a armádních zaměstnanců. Poselství bylo jasné: nikdo před nimi nebyl v bezpečí.

Věřili, že všechny informace by měly být volně dostupné, a nebáli se napadnout stránky kohokoliv, kdo s nimi nesouhlasil. Prohlašovali o sobě, že nemají žádnou hierarchii ani vedení. Dávali najevo, že nejsou skupina, ale “všechno a nic”. Nejlépe by se možná dali označit slovem “uskupení” nebo “hnutí”.

Anonymita jim dodala odvahu i k ilegálním akcím: nabourávali se do cizích serverů, kradli společnostem údaje o klientech, vyřazovali webové stránky z provozu a pak je dehonestovali. Za cokoliv z toho mohl jít člověk na deset let do vězení. Ale Anonům to zřejmě bylo jedno. Jejich množství jim koneckonců dodávalo sílu a pocit bezpečí. A tak na blogy, hacknuté stránky a všude, kam to jen šlo, umísťovali svůj zlověstný slogan:

Jsme Anonymous
Jsme legie
Neodpouštíme
Nezapomínáme
Očekávejte nás

Jak se vlastně těmto spiklencům podařilo překonat bezpečnostní systémy velkých společností? Jsou to aktivisté, nebo anarchisté? Velké skupiny, nebo vlci samotáři?

Kniha Parmy Olsonové provádí čtenáře temným podsvětím internetu a líčí strhující příběh o celosvětovém hnutí internetových zbouřenců a jeho důsledcích pro další vývoj počítačové bezpečnosti.

This entry was posted in General, RECENZE. Bookmark the permalink.