Vyjádření INR k textu Trockistický bumerang

DialogRozhodli jsme se převzít z webu VAP vyjádření INR k textu “Trockistický bumerang”. Jednak považujeme za přínosné, aby celá “diskuse” byla na jednom místě. Jednak chceme text INR rozšířit, protože se nikde jinde neobjevil – až se skoro zdá, jako by INR chtěla “Trockistický bumerang” udržet pod pokličkou, protože odpověď nezveřejnila ani na svých stránkách.

Samotné vyjádření INR je pak pro nás jen důkazem toho, že se nechce kritikou zabývat, protože místo seriózního stanoviska text omezuje na vágní tvrzení o antisemitských konspiracích a autoritářských sklonech. Nakonec se tak možná ukazuje, že zdejší anarchistické/antikapitalistické hnutí chce opravdu “prostě takový klid a pohodu”.

Vyjádření INR:

Po internetu koluje text s názvem Trockistický bumerang, který mimo jiné vznáší obvinění vůči Iniciativě Ne Rasismu. Kolektivně jsme se dohodli, že na něj nebude reagovat, tyto věty tedy chápejte jako první a poslední reakci – nebo spíše vysvětlení nereakce.

Nechceme se účastnit diskuzí o ideologické čistotě. Necítíme se být v pozici rozhodovat o tom, který směr na levém spektru je špatný a který je dobrý. Jednou z našich deklarovaných hodnot je tolerance. Tolerujeme tedy odlišné názory. Nechceme vnášet rozkol do levicového hnutí, které už tak připomíná scény z díla Monty Python’s.

Chceme řešit reálné problémy a aktivně jednat tam, kde je to třeba, ne se osočovat, slovíčkařit a vzájemně se odmítat. Odmítáme přiznávat jakoukoliv legitimitu strukturálně antisemitským konspiračním teoriím o skupinách snažících se ovládat hnutí. Je potřeba brát v potaz teoretické zázemí, ze kterého ta která organizace vychází, zároveň je však třeba pečlivě zvážit, zda můžeme ostatní poučovat a diktovat jim, co si mohou a nesmí myslet. To se potom totiž sami autoritáři můžeme lehce stát.

This entry was posted in CO SE PÍŠE JINDE, General, VŠECHNY PŘÍSPĚVKY. Bookmark the permalink.