Mezinárodní výzva k solidárním akcím na podporu vězňů „Světového poháru v Brazílii“

ABC12. července, den před finálním zápasem Světového poháru, zatkla Rio de Janeirská policie 19 aktivistů s cílem rozložit velký protest naplánovaný na tento závěrečný den. Zatčení proběhlo na základě toho, že se aktivisté podíleli na násilných akcích během protestů v loňském roce a že vzniklo podezření, že by pořádali další akce i při letošním posledním představení Světového poháru.

Sečteno, podtrženo – 23 domovních prohlídek, zatčení a dočasných zadržení lidí obviněných z účastni v sociálních hnutích, nařízena byla pětidenní zkušební doba, čtyřem lidem se podařilo policii utéci.

Aktivisté byli převezeni na velitelství policie v Rio de Janeiru, obrovského komplexu policejních oddělení vybudovaných, aby zadržovaly osoby protestující proti obrovským událostem a logice tržního prostředí. V tomto obrovském komplexu se nachází DRCI, Úřad na potírání počítačových zločinů, který v současné době hraje roli historického Oddělení politického a sociálního pořádku, neslavného oddělení založeného v roce 1924 k potlačování anarchistů, které bylo převážně využívání za Vargasovy éry a později vojenským režimem v roce 1964, aby kontroloval a potlačoval politická a sociální hnutí stojící v opozici k režimu moci. Všichni unesení aktivisté byli převezeni do vězeňského komplexu v Bangu.

Několik dnů poté byl vydán příkaz k propuštění, který 18 aktivistů osvobodil. Brzy nato soud opět nařídil zatčení těchto 18 osob, ty však mezitím unikly a přešly do ilegality. Camila, Igor Pereira a Elisa (Tinkerbell) zůstali zatčeni po dalších 10 dnů, než jim byla udělena kauce krok Caio Silva a Fabio Foxe, kteří byli zatčeni v lednu tohoto roku a obviněni z vraždy. Nyní si aktivisté procházejí těžkými časy kriminalizace a pronásledování i přesto, že na soud čekají na svobodě. Nemohou totiž opustit město nebo se účastnit demonstrací a veřejných shromáždění. Igor Mendes byl tento prosinec zatčený znovu a dva další aktivisté přešli do ilegality, obviněni z nerespektování soudního příkazu a z účasti na pokojné veřejné události 15. listopadu. Podle soudu údajně ohrožovali veřejný pořádek. Další vlna zatýkání může nastat kdykoli a soudy, které se budou konat v dalších měsících, mohou aktivisty dostat stále za mříže. Policie tvrdí, že zatčení se zakládají na pátrání vedené od září 2013 proti Popular Independent Front (FIP), black blokům a dalších aktivistickým skupinám s podezřením na spiknutí. Metodou policie je monitoring a porušování důvěrnosti a soukromí jedinců. 23 militantů je obviněno z rozsáhlého a absurdního seznamu útoků sahajících od ozbrojeného gangu, přes držení výbušnin, ničení veřejného a soukromého majetku až po zranění a kazení mládeže.

Stát, který vytvořil v Riu dalších vězně kvůli fotbalovému zápasu je ten samý stát, který zavírá školy, který zabíjí ve “favelách” a který pořádá Světový pohár. Těmito zatčeními brazilský stát napsal další list své historie. V tento den padly všechny masky, a to nejen státu, ale také politických stran a skupin, které chtějí ponechat věci tak, jak jsou, kteří si chtějí utrhnout svou část z takzvané demokracie a parlamentního zastupitelství. V tento den stát mnoha slovy řekl “VÁLKU PROTI LIDEM”, ne nijak podprahově a skrytě, ale otevřeně všem, kteří by poslouchali. Ve slumech jsme to věděli už dávno, pochody z června a července roku 2013 na to také upozorňovaly, ale tentokrát to bylo v řečeno jasně a zřetelně. Kde to jen obyvatelstvo mohlo vidět, tam stát porušoval ty zákony, které vytvořil, jak se mu zlíbilo.

Vyzýváme všechny, aby organizovali akce v solidaritě s vězni Světového poháru. Nemůže stát mlčky tváří v tvář státnímu terorismu brazilské vlády a diktátorství FIFA. Každý si je vědomý důležitosti masových nepokojů, které se objevují v Brazílii od června 2013 až do dnešních dnů. Tyto nepokoje jsou milníkem v dějinách tohoto lidu. Jsou okamžikem roztržky s existujícími strukturami, jsou výkřikem proti různému útisku a historickému násilí na lidu. Represivní síly chtějí za každou cenu ovládnout rozhořčení lidí zastrašováním aktivistů skrze pronásledování, chtějí znovu získat kontrolu a podřídit lid, aby se vrátil ke své mizérii všedního dne, a jsou schopni zatknout za kdejakou hloupost kohokoli, kdo v boji neustoupí. Naši přátelé potřebují všechnu podporu, aby vyhráli tento boj a zůstali v ulicích, ve shromážděních a veřejných mobilizacích.

Ani krok zpátky!

Nikdo nezůstává vzadu!

Pro okamžité ukončení perzekucí!

Seznam obviněných:

Elisa Sanzi (Sininho), Luiz Carlos Rendeiro Junior, Gabriel Marinho, Karlayne Pinheiro (Moa), Eloisa Samy, Igor Mendes, Camila Jourdan, Igor D’Iicarahy, Drean Moraes, Shirlene Feitoza, Andressa Feitoza, Leonardo Baroni, Emerson da Fonseca, Rafael Caruso, Filipe Proença, Pedro Freire, Felipe Frieb, Pedro Brandão, Bruno Machado, André Basseres, Joseane Freitas, Rebeca Martins, Fabio Raposo e Caio Silva Rangel

Prosinec 2014

Coletivo Anti-carcerário Cruz Negra Anarquista do Rio de Janeiro

_____________________________

Přeloženo z webu cnario.noblogs.org

This entry was posted in CO SE PÍŠE JINDE, General, SOLIDARITA V PRAXI, VŠECHNY PŘÍSPĚVKY and tagged , . Bookmark the permalink.