Několik poznámek k reportáži TV Barrandov ke sporu s restaurací Řízkárna (+ video)

Vladimír Krulec_TV BarrandovMSS a Solis nedávno vyzvaly k šíření plakátů informujících o Vladimírovi Krulcovi, který nevyplatil v restauraci Řízkárna mzdu Anně S. Poté, co se plakáty objevily v ulicích Prahy, zaujaly reportéra TV Barrandov. Tato televize pak 27. 10. 2014 odvysílala o kauze reportáž ve večerních zprávách. Vladímr Krulec v ní promluvil a tím, co řekl, jistě nevzbudil důvěru. Věříme, že si diváci a divačky dokáží udělat vlastní názor. Považujeme ale za důležité některé části reportáže okomentovat a doplnit chybějící souvislosti.

Pro spuštění reportáže klikněte na obrázek ↓

Vladimír Krulec_reportáž na TV Barrandov_webOkolnosti rozvázání pracovního poměru

Vladimír Krulec se v televizi vyjadřuje k rozvázání pracovního poměru s Annou. Říká: “Odešla protože nedodržovala naše pracovní, ňáký požadavky.”

Obviňovat Annu z neplnění požadavků, aniž by bylo upřesněno, o jaké konkrétní požadavky šlo, zní dost podezřele a nedůvěryhodně. Pochopitelně panu Krulcovi nezbývá nic jiného, než mluvit nekonkrétně o “ňákých požadavcích”, protože veškeré smluvně definované požadavky Anna plnila. Oproti tomu její zaměstnavatel nesplnil ani nejzákladnější smluvní podmínku: vyplacení mzdy za odvedenou práci. Skutečný popud k rozvázání pracovního poměru tedy vzešel od Anny, která již dále odmítala pracovat bez toho, aby za práci dostala mzdu.

Zloděj křičí: “Chyťte zloděje.”

“Argument” o neplnění “ňákých požadavků” se Krulec snaží doplnit obviňováním Anny z neoprávněného využívání sociálních dávek. Formulka o zneužívání dávek je často používanou zbraní kdekoho, od populistických politických stran, úředníků, zaměstnavatelů až po neonacisty organizující pogromistické pochody. Zdá se, že pouhé označení někoho za zneuživatele sociálních dávek mnohým stačí k tomu, aby zpochybnili lidská práva těch, kteří tuto “nálepku” dostanou. Ti, kteří tak činí, mohou být v klidu, pokud jednoduše pozornost od své osoby jakožto původce útlaku přesměrují na někoho jiného. Někdy jsou to etnické menšiny či nezaměstnaní, jindy zaměstnankyně, která se rozhodla bojovat za mzdu na kterou má nárok.

Snahou vykreslit Annu v těch nejčernějších barvách Krulec zřejmě chce vzbudit dojem, že ve sporu o mzdu to není on, ale ona, kdo jedná protiprávně. Jinými slovy se snaží za pomoci nepodložených obvinění vinu ze sebe přehodit na osobu, které ublížil. Tato obvinění navíc vůbec nesouvisejí s pracovně právní podstatou sporu. V pracovně právním sporu jsou Anniny vztahy s úřady, rodinnou atd. naprosto nesouvisející a nemohou se stát odůvodněním pro protiprávní jednání zaměstnavatele. Pro tento spor je relevantní smlouva podepsaná Annou jako zaměstnankyní a Krulcem jako zaměstnavatelem. Ve smluvních podmínkách jsou jasně definované okolnosti placení mzdy a případného rozvázání pracovního poměru. Cokoliv mimo tento pracovní vztah není možné považovat za odůvodnění pro svévolné porušení smluvených podmínek.

Ze smlouvy a okolností sporu jasně vyplývá:

1) Anna měla na mzdu nárok, nedostala ji a proto rozvázala pracovním poměr v souladu s oboustranně podepsanými smluvními podmínkami.

2) Nic z toho co se o se děje nebo neděje mimo pracovní dobu a pracoviště, nemohlo posloužit k rozvázání pracovního poměru nebo nevyplacení mzdy.

Zapírat, zapírat, zapírat … a nic nedokládat

Krulec byl reportérem Tv Barrandov dotázán, zda může doložit vyplacení mzdy Anně. S nervózní křečí v obličeji konstatoval: “Nejsem člověk, který … co se týká peněz, nemám žádné podklady, rozumíte mi. Takže je všechno je správně jak má bejt.”

Takže tvrdit, že mzda byla vyplacena, ale současně také, že nejsou podklady, které by to potvrdily, podle pana Krulce znamená, že je všechno správně jak má být. Ať posoudí každý sám důvěryhodnost takovýchto slov.

Naším názorem se netajíme. Zaměstnavatel moc dobře ví, že mzdu nezaplatil, a proto zapírá, zapírá, zapírá… a odmítá svá tvrzení podložit. Zaměstnavatelé si běžně vedou účetnictví a dokladují vyplácení mzdy zaměstnancům. Pokud by Vladimír Krulec mzdu vyplatil a naše aktivity by byly křivým obviněním, pak by to jednoduchým krokem mohl dokázat a ukončit tím přímé akce, kterým nyní čelí. Neudělal to, protože o mzdě, která nebyla vyplacena, pochopitelně nemůže reálně existovat doklad o jejím vyplacení.

Reportáž jasně ukázala, že ke zdiskreditování šéfa nevyplacejícího mzdy mnohdy stačí velice málo: dát mu prostor, ať promluví.

Zapojte se!

Existuje vážné podezření, že Anna S. není jediná, komu Vladimír Krulec odmítá zaplatit za odvedenou práci. Máte podobnou zkušenost a chcete problém aktivně řešit? Kontaktujte MSS nebo Solis a zapojte se do boje za získání toho, co vám patří.

Vladimír Krulec v reportáži říká: “Myslím si, že to je politická akce. Ne, že to směřuje k nějaký pani, kterou oni tam prezentujou jako obětního beránka.”

Je férové otevřeně přiznat, že naše akce skutečně jsou akcemi politickými, stějně jako jimi je jakékoliv angažování ve společenských otázkách. Naše politika je však politikou bez politických stran a navzdory všem stranám bez vyjímek. Je to politika organizovaná zdola pracujícími, nezaměstnanými, důchodci, studenty a dalšími neprivilegovanými. Cílem této politiky není šplhání na vrchol společenské pyramidy. Její náplní je tuto pyramidu podrývat a vytvářet rovnostářské vztahy bez šéfů, politiků a byrokratů. Naše politika není určována pojmy jako mocenské posty či hromadění zisku. Pro MSS jsou určující pojmy solidarita, přímá akce a vzájemná pomoc.

…………………………………..

odkazy:

Reportáž ve zprávách TV Barrandov www.barrandov.tv/video/25887-nase-zpravy-27-10-2014 – Reportáž začína v čase 19:47

MSS a Solis vs. Řízkárna- reportáž na TV Barrandov from Alerta TV on Vimeo.

Čtete také další články k tématu:

* Další ex-zaměstnanec a ex-zaměstnankyně restaurace Řízkárna se připojili k boji za vyplacení mzdy

* Nové plakáty s informacemi o Vladimírovi Krulcovi, který nevyplatil mzdu

* MSS a Solis zahájily protesty proti restauraci Řízkárna, která nevyplatila mzdu (+ video)

* Výzva k solidaritě s okradenou zaměstnankyní pražské restaurace Řízkárna

This entry was posted in CO SE PÍŠE JINDE, General, REPORTÁŽE, VŠECHNY PŘÍSPĚVKY and tagged , , , . Bookmark the permalink.