Problémy v práci? – Mezinárodní konference o řešení problémů na pracovišti

PvP_konferencia_frontV sobotu 11. října 2014 se v bratislavském komunitním centru Zora uskuteční konference zaměřená na úspěšné příklady řešení problémů s nevyplacenou mzdou, nelegálním propuštěním a dalšími problémy na pracovištích bez spoléhání se na klasické odborové organizace či zdlouhavé a drahé soudní spory.

Na akci, kterou pořádá svaz Priama akcia (slovenská sekce Mezinárodní asociace pracujících; MAP), se zúčastní pracující z organizací v Británii, Polsku, Rakousku, České republiky a Slovenska. Vstup na konferenci je volný. Na místě bude zajištěno veganské občerstvení.

PROGRAM KONFERENCE:

13:30 – 14:30 Mostecká Solidární síť (MSS) – Pohled do praxe MSS
solidarita.noblogs.org

Mostecká solidární síť (MSS) je malá skupina, která se zformovala s cílem zapojit se do specifických forem třídního boje v prostředí, kde zatím neexistují struktury masového hnutí. Na začátku bylo obdivování praxe Seattle solidarity network a touha řešit přímými akcemi problémy na pracovištích a v komunitě. V přednášce člena MSS bude řeč o jednotlivých fázích, kterými si organizace prošla. O překonávání počátečního pesimismu a nedůvěry. O formování skupiny, budování zázemí a propagační strategii. O prvních bojích, vítěztvích a růstu skupiny. O získávání zkušeností a sebevědomí, ale i o chybách, limitech a snahách je překonat.

14:45 – 15:45 Priama akcia (PA) – Kdo je Přímá akce a jaké zjištění přineslo 6 měsíců aktivity Problémy v práci?
priamaakcia.sk

Členové svazu Priama akcia (PA) budou hovořit o vývoji organizace a její aktuální činnosti. PA vznikla v roce 2000, aniž by měla na co navázat. Podobná organizace na Slovensku dosud neexistovala, takže vše se budovalo od základů. Prezentace se bude věnovat činnosti v posledních letech s důrazem na aktivitu, která začala v dubnu 2014 pod názvem “Problémy v práci.” Návštěvníci se dozvědí o problémech, kvůli kterým lidé převážně v Bratislavě kontaktují PA, a o tom, jak na ně organizace reaguje .

16:00 – 17:30 Solidarity Federation (SF) uvádí Brighton Hospitality Workers – Síť pracovníků zaměstnaných v odvětví spojeném s ubytováním a stravováním
solfed.org.uk

BHW vznikla na podnět místní skupiny Solidarity Federation v Brightonu. Šlo o reakci na rozšířenou špatnou situaci pracovníků (často přistěhovalců) v odvětví zaměřeném na ubytování a stravovací služby. BHW každý týden pořádají propagační aktivity, během nichž informují pracovníky přímo ve firmách o jejich právech, rozdávají letáky na rušných místech, díky infostánku ve městě šíří právní informace a zároveň zlepšují kontakty s pracovníky v místních službách. Výsledkem těchto aktivit je, že pracující se začali organizovat a přímými akcemi se jim podařilo vyhrát několik sporů. Dosud se BHW angažovali v sedmi sporech a ani jeden neprohráli. I když jde o skromné ​​výsledky, kampaň je důkazem, že pokud člověk bojuje, dá se zvítězit. A toho si v Brightonu začínají všímat pracující i šéfové.

17:30 – 18:00 Přestávka na občerstvení

18:00 – 19:30 Związek Syndykalistów Polski (ZSP) uvádí “Když konáme, dosáhneme své”
zsp.net.pl

Związek Syndykalistów Polski je anarchosyndikalistický svaz z Polska. Přestože nejde o velkou organizaci, dokáže se do jisté míry úspěšně angažovat ve sporech pracujících. Členka ZSP bude mluvit taktikách, které ZSP používají, aby vyhráli spory. Ne každý spor se však dá snadno vyhrát. Prezentace přiblíží nejen posuzování sporů, ale i organizování se na pracovišti a další kampaně. Záměrem bude zkoumat, do jakého typu aktivit by se mohli zapojovat anarchosyndikalistické organizace, aby jejich volba a plán rozvoje činnosti v organizaci byly realistické. Pozornost bude věnována i různým stránkám anarchosyndikalistického organizování, například rozšiřování vlivu na pracovištích a v konkrétních odvětvích či zlepšení povědomí o organizaci. Posledním tématem bude vysvětlení, v čem jsou ZSP jiní ve srovnání s odborovými organizacemi hlavního proudu a jaké plusy to může přinášet pro pracující, ale i před jakými výzvami momentálně svaz v Polsku stojí.

Facebook event: https://www.facebook.com/events/1550041361892433/

Mapa:
https://www.google.sk/maps/place/Okru%C5%BEn%C3%A1+3565%2F1,+821+04+Bratislava/@48.1676322,17.1548372,16z/data=!4m2!3m1!1s0x476c8ed90ee83ee1:0x8bbd8b0ad4d8b293

Plagát na stáhnutí (PDF)
Samolepka na stáhnutí (PDF)

* * *

Původně publikováno na priamaakcia.sk

This entry was posted in AKCE, ANTIKAPITALISMUS, CO SE PÍŠE JINDE, General, VŠECHNY PŘÍSPĚVKY and tagged . Bookmark the permalink.