Otevřené setkání k sousedské slavnosti

Otevřené-setkání-624x468Stejně jako minulý rok i tentokrát plánujeme v Ateneu a okolí sousedskou slavnost. Loni na slavnosti byla hudba, divadlo, promítání, workshop i program pro děti. O tom, co na ní bude tentokrát, můžeš rozhodovat i ty. Ve čtvrtek 15. 5. po večeři se o tom společně pobavíme, naplánujeme a začneme organizovat.

* * *

Poznej souseda! Poznej sousedku!

Bydlíme ve stejných ulicích a domech. Říkáme si dobrý den, když se potkáme na společné chodbě paneláku. Stojíme ve stejných frontách před kasami v obchodě. Každý den se míjíme na přechodě. Pokukujeme na sebe v městské hromadné dopravě… Jsme sousedi a sousedky a sdílíme společný městský prostor. Co ale o sobě vlastně víme? Jak moc se známe? Komunikujeme spolu? Známe své tužby a zájmy? Víme, co nás trápí? Bavíme se o tom, jak si vzájemně pomoci a trápení překonat? Snažíme se společně tvořit to, co nám přináší zábavu a uspokojení?

Všechny tyto otázky nás napadají při pomyšlení na to, co vlastně znamená pojem sousedská komunita uprostřed městského sídliště. Nelze se ubránit dojmu, že všudypřítomná odcizenost a důraz kladený na individualismus mnohdy ničí základy skutečné sousedské pospolitosti, na kterých by mohla existovat a pozitivně se rozvíjet. Z prostorů k sousedskému setkávání se často stávají místa míjení. Z důvodů ke komunikaci se mnohdy stávají momenty vzájemné ignorace.

Je ale tato situace bezvýchodná? Přestala sousedská komunita úplně existovat? Byla rozdrobena na jednotlivé individuality, které touží žít v odcizenosti? Věříme, že i přesto, že situace není nejlepší, není ani neměnná a beznadějná. Společně s odcizeností, ignorací a individualismem zde totiž existuje i silná tendence poznávat se, komunikovat spolu, spolupracovat a prožívat společné chvíle radosti. Tato druhá tendence je to, co podle nás stojí za pozornost, a proto přicházíme s praktickými kroky. Jedním z nich je Sousedská slavnost, kterou plánujeme v Ateneu a jeho okolí na červen 2014. Heslem této akce je „Poznej souseda – poznej sousedku.“, protože právě to je základ toho, abychom mohli najít společnou řeč, zájmy i způsoby jak je prosazovat.

Sousedská slavnost má být událostí, při které se můžeme potkat při společné zábavě, relaxu i vzdělávání. Je to příležitost se seznámit, pobavit se a spolupracovat spolu. Je to jedna z možností, jak odcizeným lidským bytostem poskytnout možnost ke sblížení. Jakými způsoby toto sblížení proběhne je na každém, kdo má zájem se sbližovat.

Kolektiv Atenea poskytne materiální, technickou a organizační podporu akce. Vytvoří také konkrétní body programu. Ten však stále poskytuje prostor i pro nápady dalších sousedů a sousedek nebo také pro lidi ze vzdálenějších oblastí. Každý může přispět tím, v čem vidí smysl! Pokud toho chceš využít, napiš nám svůj nápad na e-mail ateneo(zavináč)safe-mail.net nebo se přijď domluvit přímo do Atenea.

Těšíme se na spolupráci, vzájemné poznávání a společnou zábavu.

Kolektiv komunitního centra Ateneo & Asociace AlertaThis entry was posted in AKCE, CO SE PÍŠE JINDE, VŠECHNY PŘÍSPĚVKY and tagged . Bookmark the permalink.