Bezpeněžní sobota v Plzni a v Mostě

Projekt Bezpeněžní zóny měl svou premiéru na pražském Žižkově během letošních Akčních dní na přelomu dubna a května. Od té doby se rozšířil i do dalších měst – do Plzně a severočeského Mostu. V sobotu 8. prosince 2012 se Bezpeněžní zóna konala nezávisle na sobě právě na těchto dvou místech. V průběhu akcí nás napadlo, že bychom je mohli vedle společné myšlenky propojit také společným reportem, který následuje níže.

Bez peněz a v Pohodě

Druhá plzeňská Bezpeněžní zóna se konala stejně jako ta první, která proběhla 20. října v hudebním klubu Pohoda, ovšem vzhledem k mrazivému počasí uvnitř podniku. Ačkoliv byl oficiální začátek nahlášen na druhou hodinu, již nějakou dobu předtím tu byla více než desítka lidí a připravovala první stoly s nabízeným zbožím. Místní skupina Food not Bombs, která plzeňskou Bezpeněžní zónu iniciovala, připravila stůl plný veganských pochoutek, doplněný o letáky věnované problematice zacházení se zvířaty a s veganskými recepty.

Mezi prvními se tu ukázali také členové místní skupiny Československé anarchistické federace a zástupci Volné komunity V.A.P., kteří připravili společně jeden stůl, jehož nabídku tvořily zejména anarchistické tiskoviny, ale také placky, cédéčka, nášivky apod.

Záhy už byla věcmi obsazená všechna místa, na která se dalo něco položit. Výběr byl vskutku veliký: oblečení a oděvní doplňky, hračky, knihy, hudební nosiče, kosmetika, nádobí, sklenice, šperky, tašky a spousta dalšího. Jedna z účastnic vyráběla domácí šperky přímo na místě. Rychle přibývalo také lidí a prostor Pohody se brzy zcela zaplnil. Po třetí hodině jich tu bylo už skoro padesát, z čehož většina přistoupila k Bezpeněžní zóně aktivně a něco přinesla.

Propagace plzeňské Bezpeněžní zóny probíhala především mezi známými, na Facebooku a v klubu, kde se koná. Proto také přišli převážně mladí lidé. Princip plzeňské Bezpeněžní zóny je kombinovaný. Z podstatné části se drží hesla „Něco přines nebo vytvoř. Cokoliv si odnes nebo spotřebuj“. To znamená, že donesené věci necháte volně k rozebrání a stejně tak si berete z vystavených věcí to, co vám bude k užitku. Okrajově tu pak funguje výměna věcí, kterou si zpravidla účastníci předem domluví na facebookovém profilu akce, kam mají možnost psát, co by potřebovali a co mohou naopak nabídnout.

Bezpeněžní zóna má několik úžasných momentů. Jak vyplývá již z názvu, nepoužívají se zde peníze. Jediná místa, kde byly použity, bylo placení za nápoje na baru a při vhazování příspěvků do kasiček kolektivu Food not Bombs, který je využije při vaření pro bezdomovce, a Anarchistického černého kříže, jenž je použije na podporu stíhaných a vězněných aktivistů a aktivistek. Dalším okamžikem, který stojí za zmínku, je volná organizace akce. Není třeba dohlížejících pořadatelů, přidělených míst, pravidel… Lidé, kteří přichází, se vždy nějak dohodnou s ostatními, kam uloží přinesené věci, nikdo si nebere nadbytečně…

Marek, který byl na takové akci poprvé, říká: „Mám z toho dvojí skvělý pocit. Jednak je skvělé vidět, že si někdo odnáší věc, kterou jsem přinesl a která mi doma ležela bez užitku. A potom mám radost z věcí, které jsem zde objevil a teď si je odnáším. Mohl bych přepočítávat, jestli jsem ušetřil nebo prodělal, ale přijde mi to naprosto bezpředmětné a nedůležité.“

Během celého odpoledne přicházeli další zájemci o Bezpeněžní zónu a jiní místo opouštěli. V pět hodin pak za účasti asi padesátky lidí začala přednáška, která se věnovala systémům bezpeněžní směny, ekobankám, elektronickým směnným trhům apod. Trochu však míjela principy, na nichž jsou postaveny free trhy a freeshopy. Přesto byla dobrým odrazovým můstkem k zajímavé a poměrně bouřlivé debatě, která se protáhla asi až do půl sedmé. Vše uzavřela afterparty od Pilsen Ragga.

Už podle atmosféry na místě a podle následných pozitivních reakcí se dá s klidem tvrdit, že projekt Bezpeněžní zóny určitě v Plzni kvůli nezájmu jen tak neskončí.

Ignác na facebookovém profilu akce následující den píše: „Bylo to super… přinesl jsem si spoustu věcí, třeba teď zrovna sedím v košili, co jsem si včera vzal.“ Nebyl sám, kdo si užíval oblečení z Bezpeněžní zóny – některé na zimu vhodné kousky ošacení, o které neprojevil nikdo zájem, skončily druhý den v rukou bezdomovců při pravidelném nedělním rozdávání jídla v režii plzeňského kolektivu Food not Bombs.

Bezpeněžní zóna v Ateneu a okolí

Bezpeněžní zóna v mosteckém komunitním centru Ateneo proběhla již podruhé a tentokrát byl start naplánován na druhou hodinu. Několik desítek minut před začátkem se zde však již setkalo pár lidí kvůli nezbytným přípravám. Mezi příchozími byli zprvu hlavně naši přátelé a také muž, který se dostal do tíživé životní situace a již několik týdnů přespává na místním nádraží. Přišel na akci se slovy: „Dorazil jsem vám pomoct s přípravou, tak mi řeknete, co je potřeba, a já s tím rád pomůžu.“

Ve 14.00 bylo vše připraveno a mohlo se začít. Stoly s nabízenými věcmi byly kvůli mrazivému počasí rozloženy hlavně uvnitř Atenea. Jeden stůl s věcmi se však společně s velkoplošným bannerem umístil také před vchod. Během několika minut si této malé „ochutnávky“ všimli první zvědavci, kteří se začali věcmi přehrabovat. Pro nás to byla jasná výzva k navázání komunikace. Většinou šlo o náhodné kolemjdoucí, kteří nebyli informováni o smyslu akce. S radostí jsme se tedy pustili do hovorů, ve kterých jsme vysvětlovali, jaký je význam Bezpeněžní zóny. Zároveň jsme naslouchali názorům přítomných osob. Většinou jimi byly principy zóny přijaty s nadšením a sami se aktivně zapojili.

Paní, která bydlí dva bloky od Atenea, zajásala, když zjistila, že může přinést své staré knihy. Postěžovala si přitom, že o knihy, které už přečetla, nemají zájem ani v místní knihovně a že je rozhodně nehodlá vyhazovat. Radost z toho, že knihy budou dále sloužit svému účelu, paní netajila. Jiná paní ze sousedství pro změnu přinesla k rozebrání hromadu oblečení a odnesla si pěkný svetr. Při odchodu mezi dveřmi přítomným ještě nabídla možnost pořídit si od ní pletené ponožky. „Předpokládám, že jezdíte na hory a tam jsou teplé ponožky potřeba, nebo snad ne?“ řekla žena s úsměvem na tváři.

Aktivní přístup a zájem projevili i další návštěvníci a návštěvnice. Mezi nimi například dívka, která se nedávno přistěhovala do sousedního paneláku. Nadšeně si z Bezpeněžní zóny odnáší batoh a za několik minut z domova přináší spoustu zajímavých věcí. Část z nich pak končí jako nová výbava Atenea. V knihovně se usadilo několik knih a ve filmovém archivu přibylo DVD s kurzy sebeobrany.

Bezpeněžní zóna neměla sice obrovskou účast, ale i přesto ji lze zhodnotit jako povedenou akci. Během mrazivého sobotního odpoledne do prostorů Atenea přišli lidé, které jsme předtím neznali, a společně jsme strávili pěkné chvíle. Většina z nich prostory komunitního centra hodnotila pozitivně a při čtení plánovaného programu na prosinec si již vybírali, kdo jakou akci navštíví. Někoho zaujalo pondělní promítání, někoho čajová středa nebo přednášky a někoho zase možnost půjčit si knihu z naší knihovny nebo uspořádat zde výstavu vlastních obrazů.

Jedno je tedy jisté: Bezpeněžní zóna je nejen dobrá alternativa k peněžním vztahům kapitalistické společnosti, ale také dobrá příležitost k rozšiřování sousedských vazeb a spolupráce. Těšíme se proto na další Bezpeněžní zóny a chvíle příjemně strávené v přítomnosti sousedské komunity.

Nic to není…

Ne každému vyhovuje konzumní způsob života, který je nám nucen jako norma. Ne každý chce hrát podle pravidel, která nastavuje kapitalistický systém s tvrzením, že alternativy neexistují. Ne každý chce jen nečinně čekat na beztřídní samosprávnou společnost budoucnosti.

Buďme nepřizpůsobiví! Hledejme alternativy! Nečekejme! Experimentujme s různými modely bezpeněžních vztahů! Věnujme se solidárním a samosprávným projektům! Buďme kreativní! Nezapomínejme na ostatní!

Budeme rádi, když „bezpeněžní sobota“, stejně jako jiné podobné akce, inspiruje další zájemce. Stačí idea (a nemusí mít ani zcela jasné kontury) a trocha vůle jít do toho – a další trhlinka ve zdi nereformovatelného systému je na světě.

Účastníci ze skupin Alerta, V.A.P., FNB-Plzeň a ČSAF-Plzeň

 
This entry was posted in ANTIKAPITALISMUS, BEZPENĚŽNÍ ZÓNA, REPORTÁŽE, VŠECHNY PŘÍSPĚVKY. Bookmark the permalink.

0 Responses to Bezpeněžní sobota v Plzni a v Mostě

  1. Pingback: Asociace ALERTA | HLAS KREATIVITY A VZDORU