Akční dny "Nebýt nácek nestačí" – 26.-28.10.2012

Ve dnech 26.-28.10.2012 pořádá Iniciativa Ne Rasismu! akční víkend s názvem Nebýt nácek nestačí. V jeho rámci proběhnou koncerty a diskuze, hlavní akcí pak bude nedělní demonstrace. Tématem celého víkendu bude nárůst rasistických tendencí v české společnosti a cesty jak jim čelit. Asociace ALERTA plánované akční dny považuje za dobrý nápad a proto je hodláme podpořit aktivní účastí.

* * *

PROGRAM AKČNÍCH DNÍ: (BUDE POSTUPNĚ DOPLŇOVÁN A UPŘESŇOVÁN)

* * *

Pátek 26.10.

19:00, autonomní centrum Cibulka, Praha-Košíře

KONCERT NA PODPORU SOS PŘEDNÁDRAŽÍ

V rámci akčních dní Nebýt nácek nestačí se v pátek 26. října uskuteční koncert, který má kromě zábavy za cíl rovněž informovat o situaci v ostravském Přednádraží a dalších ohrožených lokalitách či vybrat nějakou tu korunu na další antirasistické aktivity . Koncert proběhne v košířském autonomním centru Cibulka od 19 hodin. Vystoupí zde skupiny Kyklos Galaktikos a Wunderbar Band (+další účínkující v jednání).

* * *

Sobota 27.10.

14:00, studentský klub K4, Celetná 20

PANELOVÁ DISKUZE „JAK REAGOVAT NA SÍLÍCÍ RASISTICKÉ TENDENCE V ČESKÉ SPOLEČNOSTI“

Iniciativa Ne rasismu! Vás zve na otevřenou panelovou diskuzi na téma „Jak reagovat na sílící rasistické tendence v české společnosti“. Za poslední rok jsme byli svědky mnoha kritických situací, kdy se společnost polarizovala z hlediska etnicity. Nenávistné pochody na romské ubytovny na Šluknovsku, v Břeclavi, kterých se neúčastnili tradičně jen neonacisté, ale tentokrát se ze židlí zvedli i „běžní občané“ obcí. Pochody Dělnické strany a podobných uskupení zesilují svou intenzitu. Média přilévají olej do ohně formou falešných zpráv o zlých „nepřizpůsobivých“ a chudácích „občanech“ (nebo ještě hůře „lidech“).

Někteří příčinu a řešení nacházejí velmi rychle, „za to můžou cikáni, ať táhnou“. Někteří nad situací přemýšlí déle a snaží se s ní něco dělat. Probíhá mnoho dlouhodobých programů vedoucích k řešení sociálních nerovností nebo k zmírnění mezietnických konfliktů. Ale co dělat ve chvíli, když je oheň na střeše a je třeba ho velmi rychle uhasit, jinak počet rasově motivovaných útoků vzroste? jak reagovat na rasismus bezprostředně v našem okolí?Jak reagovat na rasistické pochody? Jaké jsou nejčastější předsudky a jak na ně reagovat? Jakou roli v kritických situacích hrají (mas)média a jak s nimi pracovat? Jaká je role institucí a neziskovek?

* * *

Neděle 28.10.

Praha

DEMONSTRACE “NEBÝT NÁCEK NESTAČÍ”

Hlavním smyslem nedělní demonstrace je dát hlasitě a veřejně najevo, že zde existují i lidé, kterým není lhostejný nárůst rasismu v české společnosti a kteří jsou ochotni se mu postavit. Více informací již brzy.

* * *

Neděle 28.10.

18:00, Café v lese, Krymská 12, Praha (mapa)

AFTERPARTY

Jako afterparty po nedělní demonstraci se ve vršovickém Café V lese uskuteční koncert berlínské klezmerové kapely Neofarius 249. Smyslem afterparty je především vytvořit neformální a otevřené prostředí pro zapojení se do již probíhajících antirasistických aktivit a vymýšlení a plánování aktivit nových, hodnocení již proběhlých akcí či navazování nových kontaktů.

Prohlášení k akčním dnům NEBÝT NÁCEK NESTAČÍ > ZDE<

 

převzato z webu: nerasismu.cz

This entry was posted in AKCE, ANTIFAŠISMUS, CO SE PÍŠE JINDE, VŠECHNY PŘÍSPĚVKY. Bookmark the permalink.