Když auta mizí z ulic a město ožívá

V sobotu 22. září 2012 v desítkách pražských čtvrtí proběhl program v rámci sousedské slavnosti Zažít město jinak. Automobily alespoň na několik hodin zmizely z ulic a místo nich zde bylo vidět tisíce lidí, kteří se bavili jízdou na kolech, tancem, koncerty, divadlem, relaxováním a dalšími činnostmi. Pod heslem „poznej své sousedy“ se také Asociace ALERTA zapojila do této akce a to konkrétně realizací Bezpeněžní zóny.

Naším cílem pro tento den bylo přinést život do ulic a ukázat, že svět prodeje a nakupování lze nahradit vztahy, které se obejdou bez peněžní směny a vykořisťovatelských principů, které se získáváním peněz v kapitalistické společnosti souvisejí. V Bezpeněžní zóně, která dočasně vznikla v Bořivojově ulici na Žižkově, se během dne prostřídalo mnoho lidí. Někteří jen prošli, jiní se zastavili, aby se zapojili do bezpeněžní distribuce na principu: každému podle jeho potřeb, každý podle svých schopností a možností.

Lidé v zóně odkládali a tvořili různé věci a odnášeli si, co uznali za vhodné. Přítomní se tak mohli například obléct, vybavit si kuchyň či knihovničku, nebo se třeba najíst potravin ze zahrad či freeganského guláše vyrobeného ze zeleniny získané dumpster divingem. V distribuci se však neobjevily jen hmotné věci, ale také hodnoty jako jsou vstupy na koncerty nebo přednáška o aktivitě Guerilla gardening

Nutno dodat, že akce byla realizována nejen okruhem lidí z aktivistického prostředí. Zapojila se také část žižkovského obyvatelstva. Bezpeněžní zóna tak dokázala spojit antikapitalistickou alternativu s rozvíjením sousedských vztahů v rámci městské komunity. Že plodem této kombinace byla skvělá atmosféra okořeněná dobrou náladou, snad není potřeba zdůrazňovat.

 

This entry was posted in ANTIKAPITALISMUS, BEZPENĚŽNÍ ZÓNA, REPORTÁŽE, VŠECHNY PŘÍSPĚVKY. Bookmark the permalink.