Squatting jako zdroj inspirace pro nespokojené seniory

Pro Berlín je typická silná squatterská scéna o které často mají povědomí i ti co squatting nezajímá. Ne každý ale ví, že squatterské myšlenky v Berlíně oslovují i osoby starší sedmdesáti let. Příkladem může být nedávné obsazení komunitního centra pro seniory ve čtvrti Pankow. Do tohoto centra senioři docházeli trávit volný čas. Vilu obsadili, aby ji město nemohlo prodat a mohla sloužit dál důchodcům.

Dvaasedmdesátiletá Doris Syrbeová, která patří k hlavním iniciátorkám a organizátorkám akce, řekla „Sami jsme byli překvapeni, kolik energie ještě ve svém věku máme.“ Dodala, že akce si získala velkou podporu: „Všichni lidé, kteří se na nás přišli podívat, nás povzbuzovali. Kampaň je pořád větší a větší. Ani byste nevěřili, jak velké solidarity jsme se dočkali. Naše lednice přetéká. Lidé důchodcům nosí ovoce, šestnáctiletí chlapci jim koupili koláč.

Tato akce jasně ukazuje, že squatting není záležitostí pouze mladé generace a že i senioři dokáží využít taktiky okupačního protestu. Nezodpovězenou otázkou je: Poučíme se z jejich boje i my v českém prostředí? Čas přinese odpověď.

This entry was posted in SQUATTING, VŠECHNY PŘÍSPĚVKY. Bookmark the permalink.