Solidaritu s členkami kapely Pussy riot!

Již od ledna minulého roku se táhne kauza stíhaných ruských punkerek kapely Pussy riot, které byly zadržené po odehrání několika koncertů. Jejich koncerty měly provokativní formu a staly se trnem v oku představitelů církve a státu. Následkem pak byla perzekuce, která však vyvolala nečekanou vlnu mezinárodní solidarity se stíhanými osobami. Následuje text, který mapuje vývoj celé kauzy od začátku až do současných dnů.

Pussy riot přicházejí na scénu

Vše začíná v pátek 20. ledna 2012, kdy ruská policie zadržela členky punkové kapely Pussy riot. Ty odehrály koncert na Rudém náměstí v Moskvě. Osmičlenná kapela radikálních feministek tehdy zahrála píseň namířenou proti ruskému premiérovi Vladimiru Putinovi.

Policie ukončila koncert hned po první písni nazvané Putin se podělal. Představení skončilo vysokou pokutou a patnáctidenním vězením pro hlavní sólistku. Dne 21. února 2012 pak Pussy riot uskutečnily v moskevské katedrále Krista spasitele „punkovou modlitbu“ nazvanou „Matko bohorodičko, vyžeň Putina!“.

Píseň obsahovala sloky o duchovních žijících v přepychu, o homosexuálech vyhnaných na Sibiř či o oddanosti moskevského patriarchy premiéru Vladimiru Putinovi. Po odehrání songu je z chrámu vyvedla ochranka, aniž by ovšem kteroukoli z hudebnic zadržela.

Protesty na podporu Pussy riot

V den prezidentských voleb, tedy 4. března 2012, byl případ otevřen a dvě ženy skončily ve vazbě. Teď jim za výtržnictví hrozí až sedmileté tresty. Příznivci obviněných žen se následně rozhodly demonstrovat za jejich propuštění před ředitelstvím policie v Moskvě a to symbolicky na Mezinárodní den žen. V březnu 2012 pak ruští umělci a aktivisté realizovali pojízdnou výstavku plakátů a obrazů. Ta měla poukázat na to, že se ženy ze skupiny Pussy Riot staly obětí nesmyslné perzekuce.

Během protestů došlo také na hladovku! Jekatěrina Samucevičová, jedna ze členek Pussy Riot protestní hladovku zahájila ve vazbě v květnu 2012. Další členka, Tolokonnikovová, hladovku zahájila začátkem června 2012. Protestovala tak proti nedostatečné lhůtě, kterou obviněné a jejich obhájci dostali k tomu, aby se seznámili s několikasvazkovou soudní dokumentací. “Mám silné bolesti hlavy, už několik dní nemohu spát,” řekla Tolokonnikovová během hladovky.

Protesty ale proběhly i jinde ve světě, mimo jiné i v ČR. Několik desítek osob 15. dubna 2012 za vytrvalého deště demonstrovalo před ruským konzulátem v Praze. Některé ze zúčastněných osob měli na hlavách pletené pestrobarevné kukly podobné těm, které používaly samy Pussy riot. V Praze v květnu 2012 proběhl také protestní koncert s názvem “Už zase zavírají muzikanty”. Akce byla iniciována skupinami Plastic People a Už jsme doma.

Na podporu vězněných členek ze skupiny Pussy Riot se pak 19.6. 2012 v centru Prahy uskutečnil krátký, ale o to hlučnější happening. Z balkónu jednoho z domů v ulici 28. října nedaleko Václavského náměstí rozhodily dvě údajné členky skupiny za zvuků punkové hudby stovky letáků informujících o zatčení a věznění jejich kolegyň a údajných represích proti svobodě občanů v Rusku za vlády prezidenta Vladimira Putina. Začátkem května také brněnské sochy a NESEHNUTÍ vyjádřili symbolickou podporu zadržovaným členkám Pussy Riot. Slavné brněnské sochy, rozmístěné na různých částech města, si stejně jako hudebnice na svých vystoupeních „oblékly“ barevné kukly, aby protestovaly proti uvěznění tří členek aktivistické skupiny.

Pussy riot před soudem

Dne 19.4.2012 proběhl soud se třemi členkami Pussy riot. Desítky lidí se shromáždily před soudní budovou, aby obžalované punkrockerky Naděždu Tolokonnikovovou, Mariju Aljochinovou a Jekatěrinu Samucevičovou podpořily. Improvizovanou akci nazvanou “Soudní festival Pussy Riot” ale zmařila policie, která přihlížející začala zatýkat a odvádět do tří přistavených autobusů. Nakonec zadržela asi dvacítku lidí. Happening měl varovat moskevskou veřejnost před rostoucím pronikáním církevního vlivu do nejvyšších pater ruské politiky. Výsledkem soudního jednání bylo prodloužení vazby do 24. června 2012.

V červnu 2012 proběhlo další soudní stání. Třem členkám skupiny Pussy Riot soud tehdy prodloužil vyšetřovací vazbu do 24. července 2012 s odůvodněním, že by punkrockerky mohly uprchnout či ovlivňovat svědky. Před budovou soudu se shromáždilo na 300 lidí, kteří požadovali propuštění členek kapely. Proti této manifestaci uspořádalo protidemonstraci několik příznivců ruské pravoslavné církve.

V červenci 2012 moskevská prokuratura předala soudu žalobu na tři členky Pussy Riot. Žalobce v ní přitom nešetří tvrdými slovy. Punkerky podle něj rouhačsky ponížily staleté základy ruského pravoslaví, dopustily se svatokrádeže a jejich akci v pravoslavné katedrále Krista spasitele označil za zločinné spolčení s cílem nenávistného útoku proti věřícím.

V pátek 20.7. 2012 moskevská policie zatkla několik demonstrantů u budovy obvodního soudu, kde s vyloučením veřejnosti začal proces se členky Pussy Riot, obžalovanými z výtržnictví v pravoslavném kostele. Moskevský soud prodloužil členkám punkové skupiny Pussy Riot vazbu do 12. ledna 2013.

Další soudní jednání s Pussy riot začalo 30. července 2012 za účasti veřejnosti. Rozhodl o tom při předběžném přelíčení moskevský obvodní soud. Proces byl vysílán v přímém přenosu na internetu. Konečný verdikt při něm však prozatím vynesen nebyl.

Rozhořčení křesťané v ulicích

Po zadržení Pussy riot se neprojevil vzdor jen osob, kteří s nimi sympatizují, ale také samotných představitelů církve proti kterým punkerky ostře vystoupily. V dubnu 2012 se v Moskvě sešlo 65 tisíc lidí, kteří se společně pomodlili u katedrály Krista Spasitele. Hlavním podnětem ke svolání desetitisícových shromáždění byla ona “punková modlitba” členek skupiny Pussy Riot. Shromáždění představitelů církve jasně signalizovalo, jak velký vliv církev v Rusku má.

Svobodu pro Pussy riot!

Pussy riot se rozhodly vyjádřit svůj názor na ruskou vrcholovou politiku i na církev. Odpovědí se jim stala státní represe a hrozba vysokého trestu ve vězení. I přes to, že s některými postoji Pussy riot nemusíme souhlasit, cítíme povinnost vyjádřit stíhaným členkám této kapely solidaritu. Odmítáme akceptovat kriminalizaci lidí za vyjadřování názoru a voláme po svobodě pro členky Pussy riot!

Touhu po svobodě represe nezastaví! Naší zbraní je solidarita!


Text „modlitby“ Bohorodičko, vyžeň Putina


Bohorodičko, Panno,

vyžeň Putina,

… Putina vyžeň,

Putina vyžeň.

 

Klerici v černém, zlaté nárameníky,

farníci se plazí, aby se klaněli.

Přelud svobody na nebesích,

Gay pride poslán v okovech na Sibiř.

 

Hlava KGB, jejich hlavní svatý,

vede demonstranty do vězení

v doprovodu eskorty.

Aby nejsvatějšího neurazily,

musí ženy rodit a milovat.

Do prdele, do prdele, do prdele.

 

Bohorodičko, Panno,

staň se feministkou,

staň se feministkou,

staň se feministkou,

staň se feministkou.

 

Církevní chvála prohnilým lídrům,

kříž nesoucí procesí z černých limuzín.

Do školy za tebou přichází kazatel,

utíkej na hodinu a dones mu peníze!

 

Patriarcha Gunďaj* věří v Putina,

lepší by bylo, kdyby ten čubčí syn

věřil v Boha.

Opasek** Panny Marie masové

protesty nenahradí,

na demonstracích je Bohorodička s námi.

 

…………………………………………………

* Patriarcha Kirill vlastním jménem Vladimir Gunďajev.

** Během protiputinovských protestů byl v chrámu Krista spasitele vystaven opasek Panny Marie, ke kterému se přišly poklonit desítky tisíc lidí.

 

This entry was posted in SOLIDARITA V PRAXI, VŠECHNY PŘÍSPĚVKY. Bookmark the permalink.