EX–TRÉMISTÉ obsadili kasárna v Mostě

V Mostě na Zahražanech v sobotu 23.6.2012 vnikla squatterská skupina do dlouhodobě chátrající budovy bývalých kasáren. Uvnitř byl po obsazení zahájen kulturní program zahrnující výstavu výtvarných děl, akustickou hudbu a promítání  filmů. K dispozici bylo také veganské občerstvení. Akci zorganizoval kolektiv, který si říká EX-TRÉMISTÉ a celou událost pojmenoval Kreativita za hranicemi. Ve svém prohlášení EX-TRÉMISTÉ uvedli:

“Kreativita v kulturní, politické a sociální oblasti je neustále uvězněna mezi hranicemi. Tyto hranice byly vystavěny, aby mocní měli kreativní osoby pod kontrolou a drželi na uzdě jejich tvůrčí energii. Mocenské elity nechávají stavět a střežit hranice, aby zachovali své privilegované pozice a nás drželi v každodenní mizérii. Bojí se naší kreativity, protože ta v sobě zahrnuje subverzi a touhu po destrukci nesvobodného systému, který přináší prosperitu hrstky a bídu většiny. Hranice, které vystavěli, jsou pevné. Žádná zeď ale není tak vysoká, aby nešla přelézt. Žádná tyranie není tak mocná, aby dokázala zahubit tvůrčího ducha a umlčet hlas svobodné kreativity.”

Bývalá kasárna v Mostě jsou kulturní památkou, o kterou by mělo být s ohledem na její charakter pečlivě postaráno. Některé z budov areálu však již od poloviny devadesátých let minulého století chátrají. Místo toho aby plnili společensky prospěšnou funkci, tak jen bez využití podléhají rozkladným vlivům. Squatterská akce evidentně na tento problém rázně poukázala!

„Squatterský kolektiv svou aktivitou chce poukázat na to, že překročení zákonem stanovených hranic není nic špatného, pokud se díky tomu z chátrající ruiny stane prostor pro kreativitu, sociální zázemí a rozvoj kultury,“ řekl k akci třicetiletý squatter z Mostu.

Squatteři a squatterky považují nezodpovědné jednání oficiálního vlastníka budovy za natolik neakceptovatelné, že svou akci vnímají jako nástroj, kterým chtějí na tento problém upozornit. Jejich akce však podle nich má i sociálně-politický rozměr. Poukazuje totiž na nespravedlnost kapitalismu. Ten podle nich vede k tomu, že někdo může nechat chátrat budovy bez využití, zatím co mnoho dalších lidí nemá vlastní domov a střechu nad hlavou.

Squatterská akce v Mostě  byla jakýmsi vyvrcholením Aktivistického kempu, který v severozápadních Čechách organizovala Asociace ALERTA.

 

………………………………………

související články:

Tři budovy bývalých kasáren v Mostě stále chátrají

Stav bývalých kasáren není městu lhostejný, nemá ale mnoho možností ovlivnit ho

Kasárna Most na wikipedii

This entry was posted in SQUATTING, VŠECHNY PŘÍSPĚVKY. Bookmark the permalink.

0 Responses to EX–TRÉMISTÉ obsadili kasárna v Mostě

  1. Pingback: Asociace ALERTA | HLAS KREATIVITY A VZDORU

  2. Pingback: [CZ] squat.net » Blog Archive » squaterska akce v moste