Squat wars na Parukářce – 12.6.2012

V úterý 12.6. Mobilní kino opět bude v rámci Nezávislého filmového léta promítat v hospůdce na Parukářce. Promítnuty budou dva filmy. První se zabývá tématem konzumní společnosti a negativy s tím souvisejícími. Nečekej ale žádnou povrchní kritiku! Připrav se na zajímavou analýzu společenských poměrů a konzumentské kultury. Druhý film se zabývá historií squattingu v České republice.

Nakupuj, dokud nepadneš / Shop ‘Til You Drop – The Crisis of Consumerism

Režie: Gene Brockhoff

Kanada, 2009, 51 min

Nástup průmyslové revoluce znamenal zásadní změnu v povaze práce . Pomalá, rozvážná doba řemeslné zručnosti byla nahrazena plánovaným šílenstvím tovární výroby. Rychlost a výkonnost nové doby s sebou přinesla dosud nevídanou produktivitu, avšak ještě zásadnější změny se odehrály ve způsobu, jakým lidé začali vnímat sebe sama a své místo ve světě. Radikální posun tedy spočíval nejen v tom, kolik jsme schopni vyrobit pro ostatní, ale v tom, kolik jsme schopni získat pro sebe.

Před koncem devatenáctého století tu byla báječná devadesátá léta. Toto období se vyznačovalo nadbytkem a koncentrací bohatství na vrcholu společnosti, což nutně vedlo k výraznému prohlubování sociálních rozdílů. První člověk, který se začal podrobně zabývat vzrůstající spotřebou v americké kultuře, byl úžasně nabručený a popudlivý člověk jménem Thorsten Veblen. Je autorem slavné teorie zahálčivé třídy, což byl satirický, ale zároveň i velmi vážný pohled na rostoucí řadu produktů, patřících k určitému společenskému postavení a zajišťujících svým majitelům sociální převahu.

 

Squat Wars

Režie: Jan Hanuš

Česko, 2009, 27 min

Snímek se zabývá historií squatingu v České republice. Popisuje vznik i zánik squatů Ladronka, Zenklovka a Milada, přináší rozhovory s obyvateli a obyvatelkami squatů či archivní záběry a fotografie. Film ukazuje i násilné vyklizení squatu Milada v červnu 2009 a policejní brutalitu v září 2009, při pokusu squaterů obsadit prázdný dům na Albertově.

 

 

start: úterý 12.6. 2012

od 20:00 do 23:00

Hospůdka Parukářka, Vrch sv. Kříže, Praha – Žižkov

Vstup: ZDARMA!

 

Událost na FB > ZDE <

<>  <>  <>

This entry was posted in AKCE, MOBILNÍ KINO, SQUATTING, VŠECHNY PŘÍSPĚVKY. Bookmark the permalink.