Bezpeněžní zóna: program, nabídky, plány

Blíží se sobota 28. dubna 2012 a tedy i zahájení Bezpeněžní zóny v ulicích pražského Žižkova. Půjde o otevřenou zónu, do které bude možné volně vstupovat a vnášet do ní předměty či služby, které mohou plnit společensky přínosnou funkci. Vše se zde bude tvořit a distribuovat bez peněžní směny na principu každému podle jeho potřeb, každý podle svých schopností a možností. Následuje seznam toho, na co se  můžete těšit.

………………………..

Taneční performance: Monolog s miskou aneb stop (domácímu) násilí.

popis: S věcma házet můžete, ale s lidmi ne! Lidi nejsou jen prázdné nádoby. Rozbité lidi už nespravíte…Skeč s příznačným názvem, ukazuje klasický model “takové normalní rodinky”, kde oba partneři dosahují v komunikaci mrtvého bodu. Podaří se jim to prolomit?

autoři: Ramon Cortes a Petr Bláha – produkce z dílny Black deep dance theatre

Promítání Mobilního kina – Příběh odpadů

Odpady jsou tíživým problémem moderní civilizace. Nejčastějším způsobem jejich „likvidace“ je uložení na skládku. Film Příběh odpadů je podrobným popisem procesu skládkování a celkem dobře si člověk při jeho sledování uvědomí, jak velký problém odpady jsou a jak moc si to lidé nechtějí připustit, protože skládky jsou na okrajích měst, kam oko běžného producenta odpadu nedohlédne. Film však rozhodně není dokonalou kritikou skládkování z environmentální perspektivy. Je v něm i několik kontroverzních částí, ale přesto považujeme za důležité ho promítnout a dát impulz k diskuzi o problematice odpadů a možnostech smysluplných alternativ ke skládkování. Film bude promítnut v rámci kampaně Čistá alternativa

Recyklační workshop

Mnozí lidé si již zvykli spoléhat se na průmysl, který je zaměřen na recyklaci. Existují ale i možnosti jak recyklovat svépomocí. Z toho co pro mnoho lidí je neužitečný odpad, se při troše kreativity mohou stát pěkné a mnohdy praktické věci. Z tertapackové krabice od džusu může vzniknout praktické pouzdro do kapsy, ze starých novin si je možné uplést košík a PET láhve mohou sloužit jako materiál pro dekorace či výrobu bižuterie. Možností svépomocné recyklace je mnoho. Některé si v Bezpeněžní zóně ukážeme a určitě oceníme nové nápady.

Workshop ručního vázání knih

Máš doma oblíbený text a potěšilo by tě, kdyby měl knižní podobu? V takové případě vůbec není nutné utrácet velké peníze za profesionálně provedenou vazbu. Vázání knih lze s trochou zručnosti zvládnout svépomocí. Člověk pak z takové ručně vázané knihy má jistě větší radost než ze strojově vázané knihy z knihkupectví. Máš-li texty, ze kterých by mohla být krásná kniha, pak neváhej a přijď tento plán realizovat na workshop vázání knih, který realizuje zkušená vazačka.

Vystoupení písničkáře Miloše Hlávky

Miloš Hlávka je písničkář, který veřejně vystupuje už od roku 1990. Ve svých převážně folkových písních reaguje mimo jiné na aktuální společenské problémy. Kromě toho Miloš hraje „alternativní gospel“ inspirovaný biblickými náměty zpracovanými tak, že by se z nich některým velebníčkům pěkně protáčely panenky.

 

– Výroba nášivek ze starého textilu

– Služby šikovné šičky: zašívání děr, přišívání nášivek atd.

– Distribuce bylinného nápoje z ručně sbíraných bylinek

– Hudební vystoupení žižkovského písničkáře

– Distribuce veganských sladkostí

– Distribuce jídla z domácího uzeného seitanu

– Distribuce jídla získaného z dumpster divingu

– Distribuce oblečení, hudebních nosičů, publikací, nádobí a jiných věciček

– Informační stánek Asociace ALERTA a kampaně Čistá alternativa

– Procvičování česko-německé konverzace

RRR riot folkové vystoupení

– Přednáška na téma: “Nalezení vhodné léčby” (Celostní pohled na zdraví, konkrétní metody, některé poznatky (kvantové) fyziky).

– Háčkování a oprava dreadů

– Stříhání a holení vlasů

– Masáže různých částí těla

– Vystoupepení death-folkové dvojky Kopec šišek

 

Seznam je zatím pouze orientační a neuzavřený. Předpokládáme, že se ještě bude rozšiřovat a že některé body programu budou překvapením, o kterém se všichni dozvědí až na místě!

Plánuješ se zapojit do produkce či distribuce v rámci Bezpeněžní zóny? O tom jak konkrétně by to mělo být, nás můžeš informovat na e-mailu alerta@safe-mail.net. Pokud nám napíšeš, usnadní to koordinaci aktivit v zóně. Není to však podmínkou pro tvou aktivní účast! Klidně přijď se svými nápady a realizuj je přímo v Bezpeněžní zóně. Nebude-li to v rozporu s dohodnutými pravidly zóny, nikdo ti v tom nebude bránit.

Bližší informace o Bezpeněžní zóně jsou ZDE

Událost na Facebooku je ZDE

This entry was posted in AKCE, ANTIKAPITALISMUS, BEZPENĚŽNÍ ZÓNA, VŠECHNY PŘÍSPĚVKY. Bookmark the permalink.

0 Responses to Bezpeněžní zóna: program, nabídky, plány

  1. Pingback: Vystupuji v Bezpeněžní zóně na Žižkově | Miloš Hlávka – člověk na okraji