Bezpeněžní zóna: Efektivní prevence vzniku odpadu

Produkce odpadu se logicky zčásti odvíjí od konzumních návyků společnosti, která je jeho původcem. Stávající společnost naneštěstí má takové návyky, že produkce odpadu roste šíleným tempem. Každý den končí v popelnicích a po té na skládkách mnoho věcí, ze kterých se stává zátěž pro životní prostředí. Smutné na tom všem je také fakt, že mnoho z těchto věcí jsou využitelné hmotné statky, které by mohly ještě dlouhá léta sloužit. 

Mnoho lidí přistupuje k věcem z pozice nezodpovědného individualisty. Jednoduše se řídí heslem: to co mi dosloužilo, skončí v koši, aby to nezabíralo místo v domácnosti. Jenže materiální věci jsou hodnoty, které často nemají využitelnost jen pro jednu konkrétní osobu. Doslouží-li osobě jedné, mohou ještě dobře sloužit osobám jiným. Je-li například někomu po roce nošení malé tričko, protože zmohutněl, neznamená to, že na světě nejsou lidé, kterým by stejné tričko dobře sedlo a sloužilo.

Mnohdy stačí jen jednoduchý krok, aby se z užitečné věci stal odpad. Stejně jednoduché je ale docílit toho, aby se stejná věc odpadem nestala. Místo toho aby malé tričko skončilo na skládce, je možné jej darovat osobě, která ho využije a zachrání ho před vyhozením. Pokud by tento jednoduchý princip lidé běžně uplatňovali během svého života, produkce odpadu by se významně snížila. V lidském společenství je velmi snadné tento princip přivádět do praxe. V malém měřítku tak, že se budeme ptát lidí v okolí, zda mají zájem využít věci, které nám dosloužili, nebo jich máme přebytek a nejsme schopní je sami upotřebit. Ve větším měřítku pak stejný princip může fungovat díky jeho systematizování v rámci komunitních projektů. Těmi mohou být například různé místnosti či otevřené zóny, kam mohou lidé odkládat použité věci a zároveň si zde jiné věci pořídit. V takových projektech mohou být zapojeni stovky či tisíce lidí, aniž by to vyžadovalo mnoho energie nebo prostředků.

Takové projekty často fungují v různých klubech, komunitních centrech či squatech jako projekty dlouhodobé a vázané na konkrétní místo. Stejně tak ale mohou vznikat jako dočasné autonomní akce v otevřeném prostranství a s mobilním charakterem. Druhým případem je i Bezpeněžní zóna, kterou Asociace ALERTA hodlá realizovat v ulicích pražského Žižkova. Akce proběhne 28. dubna 2012 od 10:00 do 21:00 v ulicích nedaleko Infocentra Salé.

Do Bezpeněžní zóny bude možné volně vstupovat a kdykoliv z ní vystupovat. Bude možné do ní vnášet předměty či služby, které mohou plnit společensky přínosnou funkci. V zóně bude možné služby a věci volně vytvářet a distribuovat mezi zájemce a to zásadně bez poplatku! Základním distribučním principem by měla být volná dohoda mezi distribuující osobou (kolektivem) a osobou (kolektivem), jenž službu či věc chce přijmout.

Zapoj se i ty do Bezpeněžní zóny a podílej se na významném snižování produkce odpadu!

Další informace o Bezpeněžní zóně lze najít :ZDE:

Akce proběhne v rámci Akčních dnů, o kterých jsou podrobné informace :ZDE:

…………………………………………………………………………………………………………………………………..

Text byl převzat z webu CISTA-ALTERNATIVA.CZ

This entry was posted in AKCE, BEZPENĚŽNÍ ZÓNA, CO SE PÍŠE JINDE, EKOLOGIE, VŠECHNY PŘÍSPĚVKY. Bookmark the permalink.

0 Responses to Bezpeněžní zóna: Efektivní prevence vzniku odpadu

  1. Pingback: Asociace ALERTA | HLAS KREATIVITY A VZDORU

  2. Pingback: Na Žižkově opět ožije Bezpeněžní zóna! : Asociace ALERTA | HLAS KREATIVITY A VZDORU