ABC: Napiš uvězněnému antifašistovi!

“Vědět, že jsou venku kluci a holky jako vy, kteří nás podporují, udělá velkou změnu…Je skutečně krásné, nebýt zapomenut a budu navždy každému vděčný.” Ravi Gill….

Velká část české veřejnosti si donedávna politické vězně skloňovala především s bývalým režimem, ale případ Romana Smetany mnohým snad pootevře oči a uvědomí si, že politické vězně může produkovat nejen “komunismus” ale i kapitalismus.

Politické procesy, které jsou v Čechách zatím ojedinělé, mají velmi často zlomit odpor a vzdor různých jedinců nebo skupin. Někdy k něčemu takovému stačí pouze zatáhnout vzdorující do zdlouhavých a vyčerpávajících soudních případů nebo přestupkových řízení, aniž by došlo k jejich uvěznění nebo potrestání. Vzpomeňme na rakouské aktivisty za práva zvířat nebo blokádníky ze Šumavy. Jindy pak dojde na tresty na tvrdo. To je i případ britských antifašistů, kteří byli v srpnu 2011 posláni do vězení.

Vše začalo na konci března 2009 celkem zanedbatelnou bitkou, kterých se během jedné noci stane v Londýně nepočítaně. Právě probíhal summit G20, což do Londýna přilákalo široké spektrum aktivistů a protestujících nejen z Velké Británie. Když skupina zhruba dvaceti antifašistů vyskytující se na vlakovém nádraží na periferii Londýna zpozorovala dvojici neonacistů, kteří vystupovali z vlaku, který dorazil na nádraží ve Wellingu, následovalo to, co by provedl každý správný antifašista: fackovaná. Důvodem, proč neonacisté dojeli do Wellingu, byl koncert Blood and Honour, který se tam konal a byl to také důvod, proč byla po okolí velká přítomnost policie. Ta na místo dojela během několika minut a nedaleko nádraží některé z antifašistů pozatýkala a později je propustila s nařízeným domácím vězením na dva měsíce. Jeden z pobouchaných neonacistů skončil na ošetřovně a byl vyslýchán policií. Dodnes není jisté, zda policii uvedl pravé jméno, ale krátce poté se po něm slehla země a zdálo by se, že celý příběh končí, protože nebyl nikdo, kdo by si stěžoval.

Na konci července 2009 provedla na několika místech Anglie britská policie zátahy, do kterých byly zapojeny stovky policistů, a pozatýkala celkem 23 antifašistů, kteří netušili, že během uplynulých čtyř měsíců o nich usilovně policisté sbírali informace. To vše kvůli jednomu zmlácenému neonacistovi, který si ani oficiální cestou nestěžoval. Policejní zatýkání, shromažďování důkazů a následné dva roky dlouhá soudní líčení stála britský rozpočet miliony liber. Prokurátor antifašisty obvinil ze “spiknutí za účelem spáchat veřejný nepořádek” a hned od počátku si pro jistotu obviněné rozdělil do dvou soudních případů. První skupina obviněných obsahovala antifašisty s bohatší aktivistickou minulostí. Z této skupiny bylo v červnu 2011 uvězněno celkem šest lidí na 15 – 21 měsíců ve vězení. Druhá skupina obsahovala 9 antifašistů, kteří byli v září 2011 zbaveni vinny.

Britský vězeňský systém zadržuje 80 000 lidí v přeplněných věznicích, také proto jsou často lidé propouštěni do domácího vězení. V listopadu 2011 byl propuštěn první z odsouzených antifašistů Thomas Black, který byl následně deportován domů do Dánska. Další dva vězni Sean Cregan a Andy Baker byli propuštěni 30. prosince 2011 s elektrickými náramky do domácího vězení. V únoru 2012 byli propuštěni další dva, Austen Jackson a Phil de Souza. Austen dosloužil svůj trest a Phil byl propuštěn do domácího vězení. V tuto chvíli je ze šestice antifašistů posledním vězněm Ravi Gill a rozhodně má zájem a zaslouží si naši podporu. V dopise, který mi poslal nedávno zpět, dal jasně najevo, že je uvnitř stále přesvědčeným antifašistou. Vyjádření solidarity v podobě dopisu nebo pouhé kartičky s podpisem nebo pozdravem skupiny nebo jednotlivce ho jistě potěší. Jeho adresa je:

Ravi Gill
A5770CE
HMP Wayland Griston Thetford Norfolk
IP25 6RL

(Ověřujte si prosím aktuálnost na webu ABC Leeds http://leedsabc.org/)

zpracoval: Marek Vzdorný

………………………………………………………………………..

Redakční poznámka: Text nám byl autorem zaslán společně se zádostí o zveřejnění. Zveřejnili/-y jsme jej téměř v plném znění. Dovolili/-y jsme si jen udělat drobnou úpravu doplněním uvozovek u použitého slova “komunismus”. Nazývat minulý režim komunismem totiž považujeme za nepřesné a nechceme tuto nepřesnost reprodukovat na našem webu. Stalinská diktatura – bez ohledu na to jaké jméno jí dali její stoupenci či odpůrci – podle nás nebyla komunismus.

………………………………………………………………………..

DOPORUČUJEME ↓ ↓ ↓


This entry was posted in ABC / AČK, ANTIFAŠISMUS, SOLIDARITA V PRAXI, VŠECHNY PŘÍSPĚVKY. Bookmark the permalink.