Jak jsme si je vychovali, takoví jsou?

Na nedělní demonstraci Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) ve Varnsdorfu, se nechalo vylákat několik desítek (možná stovek) místních obyvatel. Lidé jsou v regionu frustrovaní a nespokojení se současnou sociální situací a především napětím, které ve skutečnosti vyostřují především média a podle všeho i fakt přibližujících se komunálních voleb. Situaci, události a absenci jiných výrazných témat  se pak snaží využít politické strany, jednotlivý politici a samozřejmě „aktivisté“ s politickými ambicemi.Jakákoliv demonstrace svolaná DSSS nemá za cíl nabízet řešení, jakákoliv demonstrace svolaná DSSS nemá za cíl ani poukazovat na problémy. Veškeré demonstrace DSSS jsou jen snahou stavět na anticikanismu, udržovat při životě nesnášenlivost členů majority vůči romské menšině a na tom sbírat politické body. A jako záminka k těmto demonstracím slouží jakékoliv medializované události související s kriminalitou, jejíž pachatel – často stačí jen podezření nebo tvrzení poškozeného – pochází z výše zmíněné minority.

Média píší o kriminalitě celkem často. Násilné trestné činy, majetková kriminalita nebo zpronevěra a korupce. Vděčná témata. Pokud je podezřelým Rom o to vděčnější a pokud se to stane v sociálně ohrožené nebo vyloučené lokalitě, o to lépe. V tu chvíli přichází na řadu téma ještě vděčnější a to soužití mezi majoritou (tzv. slušnou většinou) a „nepřizpůsobivými“ (v tomto případě jde víceméně výhradně o synonymum pro místní Romy a jejich komunitu).

Nepřizpůsobiví je ale nic neříkající a zároveň vše objímající termín. „Nepřizpůsobiví“, to je termín, kterým se média „přizpůsobila“ námitkám vůči paušalizování a dříve hojně používaným termínům „romská otázka (problém, kriminalita)“. Tyto termíny a „házení všech Romů do jednoho pytle“ však vyznívá rasisticky. Mezi označené za nepřizpůsobivé se ale mohou dostat i jiné národnosti a menšiny. Je tomu ale skutečně tak?

Varnsdorfské tak zvaně nepřizpůsobivé prý totiž vychoval štědrý stát. „Nenutil je pracovat, ba naopak jim dával peníze plnými hrstmi. Zvykli si na zahálčivý život bez práce a těm, kteří výdobytky štědrého sociálního systému neuměli využít, se jen smějí a ztrpčují jim život.[1]“ O kom autorka citátu mluví, když jde o komentář k demonstraci DSSS „proti cikánskému násilí“?
„Cikáni do práce“ jedno z hesel, které se snažili při pochodu městem organizátoři demonstrace DSSS skandovat. Neúspěšně, protože přesto, že dokázali na svou akci nalákat i místní lidi, ti vědí, že v regionu té práce tolik není a do práce by jistě rádi nastoupili i někteří z nich, nebo jejich blízkých či známých. Paradoxní potom je, že když Romové snahu pracovat mají, zase na tom vadí někomu něco jiného, jakože třeba pracovní místa jsou vytvořena pomocí státních, nebo evropských dotací. Příkladem jsou třeba rozhořčené reakce na článek o technických službách v Jaroměři – Josefově [2], kdy na facebookové stránce Za bezpečné Tanvaldsko [3] byly v diskusi odsouzeny jak dotace pro podnikání, tak zaměstnávání „pouze“ Romů (tuto skutečnost však článek neobsahuje!).

Rozebírat fakt, kolik „bílých“ by bylo ochotných pracovat s Romy „pro Roma“, nebo kolik Romů bylo odmítnuto při hledání práce jen proto, že jsou Romové, je bezpředmětné. „Cikáni do práce“ je hloupé heslo.

„Jak jsou vychovaní, takoví jsou?“ Přesně tak. Dokud budou lidé kriminalitu komentovat ne podle závažnosti, ale podle národnostní nebo etnické příslušnosti. Dokud budou lidé používat přiblblý termín nepřizpůsobiví v jakémkoliv kontextu a navíc za ním vidět pouze romskou komunitu. Dokud nebudou hledat příčiny problémů, ale bude jim stačit nadávat na jejich oběti. Dokud budou ochotni poslouchat a svou přítomností na demonstracích podporovat populistické sliby. Dokud lidem nedojde, že by se měli spoléhat sami na sebe a na své schopnosti. Do té doby tady budou!

Nejde ale o vychované – tak zvaně nepřizpůsobivé, ale o nevychované – tak zvaně politiky!

zpracoval: Jan Starý

…………………….

[1]http://www.nasedecinsko.cz/decinsko-aktualne/poznamka-alice-klaubenschalkove-k-varnsdorfske-demonstraci/?aktualitaId=15338

[2]http://hradec.idnes.cz/romove-v-josefove-mohou-ziskat-praci-u-roma-rozjizdi-technicke-sluzby-1z7-/hradec-zpravy.aspx?c=A120125_1721957_hradec-zpravy_mav

[3]http://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=223814154372430&id=170905592997387

This entry was posted in ANTIFAŠISMUS, VŠECHNY PŘÍSPĚVKY. Bookmark the permalink.