Týden s Geobalem → 28.11.2011 – 4.12.2011

Týden s Geobalem je seriál, který každý týden shrne dění v Kauze Geobal 4 za uplynulých sedm dní. Kolem „kauzy ostravských kalů“ se v podstatě každý den něco děje, takže pro lepší přehled jsme se rozhodli zkusit každý týden vydat jakousi svodku událostí.   

Pondělí Ústecký deník mimo jiné informuje o pokutách, které byly uděleny cementárně Lafarge v Čížkovicích za porušení podmínek Integrovaného povolení. Od roku 2008 zaplatila cementárna na pokutách už přes milion korun.

Litoměřický deník informuje o Klubu starostů měst Litoměřicka, který (v pátek 25.11.2011) navštívil senátor Alexandr Vondra, který se před tím zastavil v Lafarge a starostům odmítajícím spalování kalů sdělil, že „je nutné počkat na výsledky monitoringu, který v úterý probíhal v cementárně za účasti zástupců občanské iniciativy, novinářů a hlavně orgánů zabývajících se ochranou životního prostředí, a zodpovědět všechny otázky, které v této souvislosti vznikají. Nepochybně je na místě projednat také korporátní zodpovědnost za litoměřický region.“

Úterý Mostecký deník informuje o tom, že přestože byla na firmu Geosan kolínským soudem uvalena exekuce, pro Mostecko se nic nemění, a „kaly, které jsou palivem pro cementárnu Čížkovice, se mohou nadále vozit na skládku.“

ČTK přinesla zprávu, že samotná sanace ostravských lagun se opět prodlužuje a Geosan bude nucen žádat o posunutí termínu.

Středa – Pokračuje „přestřelka o hlasech“ mezi Krajským úřadem Ústeckého kraje a Deníkem. Ten přinesl zprávu, že Rada kraje vydala „podmíněný“ souhlas se změnou Integrovaného povolení firmě Celio. O hlasování však neměli někteří radní mluvit pravdu, protože v říjnu na dotaz Deníku na toto hlasování byli podle svých slov minimálně 3 proti, jenže Deník tvrdí, že podle zápisu bylo z devíti přítomných osm pro a jeden se hlasování zdržel.

Nezisková organizace Arnika a její program Toxické látky informuje o tom, že v pondělí 28.11.2011 podala k Ministerstvu životního prostředí ČR prostřednictvím Krajského úřadu Ústeckého kraje Odvolání proti rozhodnutí o změně č. 20 integrovaného povolení pro zařízení „Skládkový komplex CELIO a.s.“ společnosti CELIO a.s a podnět k přezkoumání integrovaného povolení pro zařízení „Čížkovická cementárna“ společnosti Lafarge Cement, a.s., Čížkovice byl podán ke Krajskému úřadu Ústeckého kraje.

Společnost pro trvale udržitelný život vydala stanovisko, ve kterém kritizuje současný způsob likvidace ostravských lagun prostřednictvím firem v severozápadních Čechách, ale zároveň naznačuje, že podle ní jde o provokaci vůči starostovi Litvínova Mgr. Milanu Šťovíčkovi.

Čtvrtek – Proběhla tisková konference Krajského úřadu Ústeckého kraje k problematice kalů.

Zpravodajský týdeník Homér informuje o rozhořčení opoziční zastupitelky města Litvínov Květuše Hellmichové nad tím, že radní a asistent starosty Vlastimil Doležal na přelomu srpna a září jednal s ředitelem Geosanu, ale o záměru navážení kalů na katastr Litvínova, ještě v průběhu řízení o změně Integrovaného povolení, však zastupitele neinformoval.

Litoměřický deník se zabývá faktem, že cementárna v Čížkovicích firmy Lafarge má povoleny vyšší emise pro TOC, což je označení pro celkový organický uhlík, a pro SO2, neboli oxid siřičitý. S odkazem na vyjádření bývalého ředitele cementárny Deník říká, že Lafarge by nesplňovala emisní limity, pokud by cementárně Krajský úřad Ústeckého kraje „nepomohl“.

Iniciativa Občané proti kalům na svých stránkách informuje o tom, že pod „Petici proti dovozu a spalování ostravských kalů v čížkovické cementárně“ se podepsalo 10.000 lidí. Zároveň s předáním petičních archů Krajskému úřadu byla předána také žádost se třemi body:

1. Žádost o změnu Integrovaného povolení pro společnost Lafarge Cement, a.s. a zamezení pálení nebezpečných toxických kalů pocházejících z Ostravy.

2. Žádost o vysvětlení jednání Ústeckého kraje v čele s hejtmankou Janou Vaňhovou v souvislosti s rozhodováním o celé problematice navážení a spalování předmětných kalů.

3. Žádost o slib, že napříště budou takto důležitá rozhodnutí, jakým je Změna integrovaného povolení schvalována v jiném režimu, než tomu bylo dosud.

Krajský úřad (zřejmě v rámci „přestřelky o hlasech“ – pozn. autora) zveřejňuje zápisy z 8.12.2010 a 10.8.2011hlasování Rady Ústeckého kraje o možnosti skladování a spalování kalů v Ústeckém kraji, které dokládají, že Rada byla proti. Chybí ovšem zápis z hlasování, o kterém mluví Deník a které mělo proběhnout 24.8.2011.

Krajský úřad vydává tiskovou zprávu, ve které znovu obhajuje legitimitu vydání změny povolení pro Celio a informuje o záměru, obrátit se na Vládu ČR v souvislosti s dováženými kaly a jejich spalováním v Čížkovicích.

Pátek Asociace ALERTA svolává na příští týden do Litvínova dvě demonstrace. První „Proti dovážení nebezpečného odpadu na Mostecko“ na středu 7. prosince od 16:00 na litvínovském Náměstí Míru a druhou „Za dodržování lidských práv a za čisté životní prostředí“, která se uskuteční v sobotu 10. prosince od 14:00 na stejném místě. Asociace ALERTA vedle odmítnutí dovozu odpadů zároveň kritizuje kroky komunálních politiků, které umožnily odpad z Ostravska dovážet do Ústeckého kraje a také prosazuje šetrnější postupy při likvidaci starých ekologických zátěží.

Krajský úřad vydává další tiskovou zprávu, která informuje o tom, že Ministerstvo životního prostředí přezkoumá rozhodnutí Krajského úřadu Ústeckého kraje o změně č. 20 integrovaného povolení (IP) společnosti CELIO a.s..

……………………………………………………..

pozn. Tento text je chronologickým soupisem událostí. Jeho cílem není popisované události či informace schvalovat, kritizovat nebo jinak hodnotit. To necháváme na čtenářích a čtenářkách samotných!

This entry was posted in EKOLOGIE. Bookmark the permalink.