Fotbálek proti rasismu: reportáž

V neděli 2 října, pořádala spřátelená skupina Severní komuna sportovní odpoledne v centru Ustí nad Labem. Travnatý plac vedle budovy Krajského soudu nebyl vybrán náhodou. Právě na tomto místě má dle plánu magistrátu vyrůst další obludné a zbytečné nákupní centrum. Přitom nedávno postavený a kontroverzně umístění “chrám konzumu” (nevkusná stavba obepínající gotický kostel s bizardní lanovkou do hotelu nad městem) stojí necelého půl kilometru od tohoto místa.

Akce se nesla v klidném a přátelském duchu. Přes počáteční skepsi organizátorů a lidí, kteří jim pomáhali, dorazilo nakonec asi 40 lidí – hráčů i diváků – různého věku, pohlaví, etnika…

Kdo nehrál fotbal, bavil se s ostatními, hrál si s dětmi, nebo si mohl vybrat nějaké věci z přidruženého dobročinného bazárku. Na celé akci bylo velmi sympatické a povedené to, že nešlo primárně o fotbal ale o smysluplné využití mizejícího veřejného prostoru a názornou ukázku toho, že ,černí’ a ,bílí’ spolu mohou trávit čas bez konfliktů a předsudků. Akce také dokazovala, že nepotřebujeme profesionály a úřady aby nám diktovali kde a jak trávit volný čas.

Jediný konflikt celého odpoledne vyvolala přivolaná hlídka městské policie. Strážníkům se nelíbil postavený piknikový stánek poskytují zázemí a stín. Po krátké rozmluvě realizační tým přistoupil na kompromis, stan se složil a zázemí se o pár metrů přesunulo. Akce pak nerušeně pokračovala. Jsem rád, že lidé kolem Alerty i další jednotlivci akci podpořili a mohli se opět na vlastní oči přesvědčit, že je fajn hledat cesty řešení problematického soužití etnik v podobných aktivitách. Možná by účást rasistických štváčů ze Šluknovska na této akci splnila edukační a demonstrativní účel, možná by si uvědomili, že za naše problémy nemůžou romové ale politici a byznysmeni, že nás nerozdělují rasy, etnika či kultury ale společenské třídy.

Velké díky patří organizátorům a organizátorkám i všem lidem co se na akci podíleli. Více takových akcí, více pozitivních zkušeností a dobré nálady ze společně stráveného odpoledne. Skupina Severní Komuna bude pravděpodobně v podobných aktivách (antirasistické akce, aktivity upozorňující na developerské projekty, využívání veřejného prostoru…) pokračovat, doporučujeme sledovat jejich  webové stránky.

zpracoval: Kryštof ZelenýThis entry was posted in ANTIFAŠISMUS, REPORTÁŽE. Bookmark the permalink.