Protestní happening v Mostě a v Ústí nad Labem – projev a fotky

12.7. a 13.7.2011 proběhly v Mostě a Ústí nad Labem protestní happeningy. Na náměstích těchto měst se protestovalo proti záměru vystavět spalovnu komunálního odpadu v Komořanech. Součástí akcí bylo mimo jiné i vystoupení folkařů Tom 77 a Dáša fon fl’aša a informační stánek. Ten nabízel nové číslo zpravodaje Hlas ulice a také další tiskoviny věnující se tématice spaloven, problematice odpadů a enviromentálmím aktivitám.


Akci svou účastí podpořilo několik desítek lidí, kteří se společně bavili při poslechu hudby, četli si informační materiály a diskutovali o problematice na kterou akce upozorňovala.

Diskuze se však vedli i o připadných řešeních, které by bylo možné a žádoucí prosadit. Přítomní si také vyslechli projev člena Alerty. Následuje jeho obsah a fotky z Mosteckého happeningu. Brzy zde přibudou i fotky z Ústí nad Labem a také sestřihy videozáběrů.

 

→ PROJEV ←

Společnost United Energy a.s již od konce roku 2010 připravuje projekt výstavby spalovny komunálního odpadu v Komořanech. Jedním z argumentů, které společnost používá na obhajobu toho kroku je tvrzení, že spalovna výrazně sníží množství komunálního odpadu na skládkách.

O čem však vedení United Energy nemluví? O tom, že pálení odpadu je ten nejhorší způsob jak množství skládkovaného odpadu snižovat! Existují i mnohem šetrnější způsoby, které však na Mostecku zdaleka nebyly vyčerpány a nemají dostatečnou podporu. Odpadová politika města Most naprosto selhává ve snahách minimalizovat odpad na skládkách. Je zde totiž raději podporována výstavba kontroverzní spalovny, místo toho, aby se podporovala skutečná alternativa. Asociace Alerta tuto alternativu spatřuje v podporování prevence vzniku odpadu, ve zkvalitnění recyklačního systému, v separaci a kompostování bioodpadu a také v projektech mechanicko-biologické úpravy odpadu. Ničemu z toho se však na Mostecku nedostává takové podpory jako kontroverzním podnikatelským záměrům, které úzké elitě přinesou zisky na úkor našeho zdraví a na úkor životního prostředí.

Uveďme si ale jeden konkrétní příklad selhání odpadové politiky Mostu. Bioodpad  v Česku tvoří až 40 procent směsného komunálního odpadu. V Mostě však není zaveden účinný systém jeho separace a kompostování. Kompostuje se zde jen bioodpad ze zahrad, rodinných domů a z veřejných prostranství. Lidé žijící v panelácích tedy nemají možnost třídit bioodpad do příslušných kontejnerů ze kterých by se pak svážel na kompostárny. „Panelákový” bioodpad tedy končí ve směsném odpadu, je bez využití skládkován a nyní se plánuje i jeho pálení.

Namísto toho, aby bioodpad sloužil jako kvalitní kompostovatelná surovina, využitelná v zemědělství nebo při rekultivacích těžbou zdevastované krajiny, tak v současnosti zabírá místo na skládce, kde je příčinou zvýšené produkce škodlivých skleníkových plynů. Dokonce ani jeho plánované spalování společně s komunálním odpadem není alternativou, bez negativních dopadů.

Co z toho tedy vyplývá? Především to, že město Most nepotřebuje spalovny odpadu. Most potřebuje kompostárny, kvalitnější recyklační systém a podporu dalších kroků, které povedou k minimalizaci skládkovaného odpadu šetrnými způsoby – bez negativních dopadů pro společnost a životní prostředí.

Existuje zde jednoduché pravidlo, platné všude na světě. Pokud se nám podaří předcházet vzniku odpadu a tam kde vznikne ho účinně roztřídit, recyklovat a kompostovat, pak není potřeba uvažovat o jeho pálení ve spalovně. Že je to reálné nám ukazují v sousedním Německu a Rakousku, kde produkce směsného odpadu byla výrazně snížena a plány na výstavby spaloven byly obyvatelstvem zavrženy jako nadbytečné a škodlivé. Je na čase abychom se inspirovali od našich sousedů, kteří nám ukazují, že s odpady lze nakládat mnohem smysluplněji, než je jejich spalování ve spalovně.

Následující odstavec byl připojen k projevu v Ústí nad Labem

Někdo si možná klade otázku proč na problematiku komořanské spalovny upozorňujeme v Ústí nad Labem. Důvod je jednoduchý. Negativní dopady, které se s provozem spalovny souvisí se nedotknou jen lidí na mostecku, ale v důsledku i lidí v Ústí nad Labem či v jiných částech světa. Tento protestní happening se proto snaží vnímat „lokální záležitost“ v globálním kontextu. Přece jen všichni lidé bez ohledu na to kde žijí, dýchají stejný vzduch. Všichni jsme součástí ekosystému, který spalovny svým provozem narušují. A všechny nás ovlivňují klimatické změny, které jsou způsobeny produkcí skleníkových plynů ze spaloven a dalších zařízení. Boj, který se vede proti výstavbě spalovny v Komořanech je proto naším společným bojem, nikoliv jen bojem lidí žijících v blízkosti Komořan. Prosíme, mysleme na to a jednejme podle toho.

 

This entry was posted in EKOLOGIE, REPORTÁŽE. Bookmark the permalink.

0 Responses to Protestní happening v Mostě a v Ústí nad Labem – projev a fotky

  1. Pingback: Zpráva o činnosti Asociace ALERTA v roce 2011 | Asociace ALERTA

  2. Pingback: Zpráva o činnosti Asociace ALERTA v roce 2011 | Asociace ALERTA