Představte si dům, který je stoprocentně soběstačný – nepotřebuje studnu, napojení na elektrickou ani kanalizační síť, a přitom navenek i uvnitř vypadá téměř jako každý běžný rodinný domek. A navíc je vyrobený z odpadků.
Americký architekt Michael Reynolds takové domky staví už téměř čtyřicet let. “Také vám jeden postavím,” slíbil v Praze, která byla jeho zastávkou na evropském turné.
Michael Reynolds ke stavbě využívá staré pneumatiky, plechovky od piva, skleněné láhve a další materiál považovaný za odpad. Z nich vybudoval mnoho neuvěřitelně originálních staveb; některé vypadají jako středověké hrady, jiné jako pyramidy, spoustu z nich pohánějí obrovské větrné turbíny.
Podstatu svých staveb se Reynolds snaží přibližovat lidem po celém světě. Ta pražská bude stejně jako jeho jiné domy vyrobená z odpadků.
“Koncepce je jednoduchá – jde jen o to, využít poznatky z biologie. Vítr a slunce jsou pro všechny, tak proč kupovat energii od korporací?” míní. Reynoldsovo soběstačné ekodomy jsou vybavené vším, co je třeba k přežití, kdyby na planetě došly neobnovitelné zdroje energie.
Průměrně stavba nezabere víc než tři týdny. “Nejsme a nikdy ani nechceme být jako továrna, chceme lidi nadchnout, a ne ze stavění dělat byznys,” upozornil architekt. Ve spolupráci s úzkým kruhem spřátelených architektů staví většinou souběžně na několika místech a nebrání se žádným vylepšením.
Reynolds zpočátku při své netradiční architektonické tvorbě narážel v Americe na mnohé byrokratické překážky. Byla mu dokonce na několik let odňata licence architekta. S partou stavbařů proto odjížděl do oblastí postižených přírodními katastrofami, kde své vize realizoval. Levné ekodomy, které sám nazývá “zemělodě”, naučil stavět místní obyvatele v Hondurasu, v Mexiku nebo na Haiti.
V Číně jeho tým plánuje udělat velký krok a místo přízemních nebo jednopatrových domů postavit hned dvacetipatrový. “Základ bude postaven jako garáž a my pak zdi vyplníme stěnami ze všeho, co bude na místě k dispozici,” upřesňuje Reynolds, jehož nejoblíbenější odpadem jsou pneumatiky.
Od první chvíle, kdy se nechal “vyhecovat” a svým domem nepřímo odpověděl na to, co s přibývajícími odpadky, uběhlo téměř čtyřicet let. Michael Reynolds však nikdy neuvažoval o tom, že by své domy začal hromadně prodávat. Stále je na nich totiž podle něj co vylepšovat: “Pořád je vyvíjíme, protože nikdy nebudeme vědět dost o biologii.
zpracoval: Luboš Bedřichovský
………………………………………………………………………………………………………………………….
Zdroje:
http://bydleni.idnes.cz/slavny-architekt-michael-reynolds-chce-v-praze-stavet-dum-z-odpadu-106-/reality_bdp.aspx?c=A110506_120216_architektura_web
http://bydleni.idnes.cz/do-ceska-prijede-architekt-odpadu-american-michael-reynolds-p4v-/architektura.aspx?c=A110411_115918_architektura_web
Pingback: Kampaň za snížení produkce odpadu | asociace ALERTA
Pingback: Kampaň za snížení produkce odpadu | asociace ALERTA