Kritika masmédií a nástin alternativ

Každá významná událost běžně upoutává pozornost medií nejrůznějšího druhu a nejinak tomu bylo i v případě Scream festu, který proběhl 11.9.2010 v Mostě. Zatímco nekomerční, aktivistická a nezávislá media se snažila zaznamenat a předat svým čtenářům a čtenářkám podstatné informace s co možná největší vypovídající hodnotou, korporativní masmedia se naproti tomu tradičně zaměřila spíše na šíření dezinformací, zamlčování podstatného, „nafukování“, „přikrášlování“ a vypichování nepodstatného. S podáváním zpráv se skutečnou informační hodnotou jsme se tak u nich mohli setkat jen zřídka.  



ZÁKONY BYZNYSU: ANEB KOHO CHLEBA JÍŠ TOHO PÍSEŇ ZPÍVEJ

Není žádným tajemstvím, že činnost mnohých medií je jeden velký byznys a jak je známo, tak byznys produkuje a využívá mnohých negativních principů. Mezi ně patří mj. manipulace, bezohlednost či expanze na úkor druhých. Jinak tomu není ani u masmedií! Však i ona jsou jen podnikatelskými subjekty, které v prostředí trhu soupeří s druhými využívajíc k tomu stejně „nečisté“ prostředky jako ostatní aktéři ve snaze stát se úspěšně prosperujícími podniky.

To jakým způsobem masmedia s informacemi pracují, by nás nemělo nijak překvapovat. Jejich kroky jsou často předvídatelné již jen při pohledu na jejich nejzákladnější podstatu a jejich postavení ve stávající společnosti. Je-li existence a prosperita komerčních medií závislá na prostředcích, které tečou z jiných podnikatelských subjektů (sponzorů), případně od státních institucí, pak je jasné, že hodnotné informace kritizující negativní dopady činnosti korporací a státu od nich nezískáme. Komerční media by byla sama proti sobě, kdyby podávala informace odkrývající negativa vlastních „chlebodárců“.

Stejně tak je marné očekávat, od nich vyjádření sympatií k myšlenkám a iniciativám zpochybňujících kapitalistický systém a politický status quo. Jsou-li v tomto systému zrozená a fungují-li v jeho rámci a s jeho podporou, pak nelze očekávat, že by sama sobě brala půdu pod nohama poskytováním prostoru antisystémové kritice.

Nelze ani očekávat, že masmedia budou podávat podstatné informace a přestanou být posedlá chrlením nepodstatných zpráv často vytržených z kontextu. Je to smutné, ale hodnotné informace často nejsou tím nejžádanějším. Sama masmedia u společnosti stimulují umělou „potřebu“ žádat místo hodnotných informací spoustu bulvární škváry a povrchností. Poptávku, kterou media pomáhají vyvolat pak také sama uspokojují. Ve velkém tedy servírují nepodstatné, ale zato dobře prodejné informace – a o prodejnost tu jde přeci především. Masmediím totiž prodejnost zajišťuje prosperitu a expanzi. Co na tom, že je to na úkor druhých?! Dravý kapitalismus se přeci neřídí etickými principy a soucitem, ale drsnými zákony volného trhu. Není divu, že ten nejzákladnější z nich – expanduj nebo zemři – se pak stává příčinnou toho, že zatím co jedni prosperují a rostou, tak druzí strádají a jsou vmanipulováni do nesvobodného postavení.

HLEDÁNÍ ALTERNATIV

Vrátíme-li se nyní k tomu, jak masmedia informovala o proběhlém Scream festu, pak snadno dojdeme k závěru, že se naplnilo to, co bylo díky povaze komerčních medií zcela předvídatelné. Přestože celá akce v sobě zahrnovala pestrou škálu aktivit (viz. reportáž na našem webu), tak naprostá většina masmedií je naprosto ignorovala a místo toho pouze reprodukovala slátaninu dezinformací a toho nejméně podstatného a to často v nechutné bulvární podobě. Většina se navíc ani neobtěžovala sama na akci vyslat reportéry/-ky či redaktory/-ky a pracovat s tam získanými informacemi a místo toho jen překopírovala zprávu vydanou ČTK. V té bychom však marně hledali podstatné informace o smyslu akce, o její široké vzdělávací či kulturní části, o instalaci výstavy a památníku obětem severočeských uhelných dolů a dalších záležitostech.

Místo toho jsme se v desítkách deníků mohli/-y dočíst doslovně z ČTK zkopírovaná slova o střetu mezi levicovými a pravicovými extremisty (ve skutečnosti šlo o nepovedený útok několika neonacistů a chuligánů na nenásilný protestní pochod, který po provokaci nerušeně pokračoval a skutečný střet probíhal spíše mezi neonacisty a policisty), o 8 policií zadržených lidech (o více jak dvou stovkách protestujících a jejich aktivitách však skoro nic), o opilci, který se zranil v bazénu v parku, kde Scream fest probíhal (o tom, že se na akci distribuovali informační tiskoviny a ne alkohol, který si zraněný si obstaral jinde, nepadla ani zmínka)…

Našlo by se jistě mnoho dalších výtvorů z dílny masmedií, které by se daly vypíchnout a zasypat kritikou. Primárním cílem tohoto článku však není opakovat oprávněnou kritiku komerčních medií, kterou již dříve vyjádřilo mnoho lidí, ani provádět podrobnou analýzu postavení masmedií, kterou již mnohokrát realizovali mnohem schopnější lidé. Primárním cílem je spíše apel na to, abychom společně hledali způsoby, jak se co nejvíce vyhnout spolupráci s masmedii, aniž bychom se však zároveň izolovali/-y a ztratili/-y možnost oslovit širší „publikum“. Prvním krokem by se mělo stát odvrácení pozornosti od snah „napravit negativní charakter komerčních masmedií“. Ta jsou negativní z jejich nejzákladnější podstaty a nikdy nemohou sloužit našim potřebám a zájmům. Vždy budou v první řadě tančit, jak páni pískají, a zpívat písničku těch, jejichž chlebem se živí. Ani občasné dobré články či reportáže v masmediích nedokážou vyvážit nesouměřitelné množství těch špatných.

Místo mrhání energií při snahách reformovat nereformovatelné, bychom se nyní měli/-y zaměřit spíše na tvorbu nového, stojícího na odlišných základech a fungujícího na jiných principech. Místo snahy infiltrovat masmedia a měnit je zevnitř nebo tlakem z vnějšku, bychom se měli snažit vytvářet vlastní alternativní media, a když na to přijde tak se také snažit proměnit i sami sebe v „síť lidských mediálních jednotek“. Každý přeci umíme mluvit i psát. Navíc náš rozumový potenciál lze konstruktivně rozvíjet místo toho, abychom přiživovali nekonstruktivní víru v to, že komerční masmedia, která jsou prodlouženou rukou kapitalismu, se mohou stát prostředkem k jeho kritice, nebo dokonce překonání.

Alternativní, nekomerční media fungující mimo tržní model, jsou skutečnou alternativou ke komerčním masmediím. Mohou nám pomoci nejen při šíření informací o aktivitách namířených proti destruktivní uhelné energetice, ale představují také účinnou zbraň pro boj ve sféře veřejného prostoru. Tuto zbraň je možné s trochou šikovnosti využít jako subverzivní element sociálního hnutí podkopávajícího systém organizovaného zločinu (čti kapitalismu). Mohou se stát také komunikačním kanálem, ve kterém informace volně proudí a sdílejí se za účelem vzdělávání, komunikace a pokroku, nikoliv za účelem akumulace kapitálu a zajišťování stability stávající sociální hierarchie a politiky státního útlaku.

autor článku: Luboš Bedřichovský – člen asociace ALERTA



This entry was posted in NEZAŘAZENÉ. Bookmark the permalink.