Dryada & Art for peace: rozhovor

11.9. 2010 v Mostě na SCREAM FESTU vystoupí se svou taneční performance undergroundový umělec Ramon. Přinášíme nyní krátký rozhovor, kde představuje své projekty a naznačuje něco málo o svých důvodech, proč program i myšlenku SCREAM FESTu aktivně podopoří.  

Ahoj Ramone. Mohl by si představit projekt Dryada a Art for peace??

Tvůrčí skupina DRYADA vznikla před 2 roky jako samostatná tvůrčí frakce herců divadelní společnosti o.s. Ježek a Čížek. V tý době jsem ve sdružení působil jako instruktor a konzultant pro pohybovou oblast divadla a jako herec zároveň.

Postupně jsem uznal, že je tady pár zajímavých a šikovných lidí a tak jsem společně s nimi založil onu samostatnou tvůrčí frakci, která prvně vystupovala se svým pilotním projektem „ZAKLÍNAČ“ na mezinárodním divadelním festivalu ERROR. Postupem času jsme přibrali nové lidi a zkoušely se i nové performance. Máme za sebou 5 úspěšných premiér a 10 menších projektů.

Z časových důvodů ale postupně členové odcházeli a tak jsem se rozhodl pro sólové projekty. Tím začala nová éra pro DRYADU, která pro mě znamená nový rozměr práce. Vznikly projekty jako „Dance in the Dark“ ( Tanec ve tmě) Či „Requiem for villages“ ( Requiem pro vesnice ) a nejnovější interaktivní projekt, který byl úspěšně odstartován premiérou v pražském Discentru. Tato premiéra byla zároveň i startem projektu Art for peace ( A.F.P.), který jsem založil v dubnu tohoto roku jako snahu o vznik mezinárodního uměleleckého hnutí.

Myšlenkou A.F.P. projektu je spojit filozofii D.I.Y. (Do it yourself) s ideou D.I.T. (Do it toghether) …Tedy udělejme to společně….společně tvořme…A.F.P. by mělo spojovat co nejvíce lidí, kteří chtějí tvořit a rádi by svým uměním oslovili společnost tak, aby i ona přispěla k tvorbě lepšího místa na tomhle světě. A.F.P. je pro lidi, co chtějí bojovat svým uměním za lidskost a mým cílem je v rámci projektu učit a vzdělávat…

Chci oslovit i mainstreamovou část společnosti a ukázat jí, že i uměním a kulturou mohou udělat tenhle svět alespoň o kousek lepší. A.F.P mimo jiné plánuje v budoucnu uspořádat i různé workshopy, semináře apod.

Jaký je tvůj důvod pro participaci na Scream festu??

Důvodů, proč spolupracuji na realizaci SCREAM FESTU je několik. Ale nejhlavnější je ten, že chci skrze svojí performance podpořit myšlenku boje proti mocnářství. Chci svým vystoupením vyjádřit protest proti tomu, jak se společnosti vlastnící povrchové doly chovají ke svému okolí. Chci svým hlasem vyjádřit nesouhlas s tím jak přistupují k přírodě a s tím, jak nemylosrdně drancují okolní obce a vesničky. Protestuju proti aroganci, se kterou berou lidem domovy a všechno ostatní…vzpomínky…dětství…a chamtivě jim ( s vidinou zisku ) v posledních křečích potupné agonie vyrvávají srdce, berou jim lidskou důstojnost a zadupávají i poslední jiskru naděje na lepší zítřek ….Chci na Scream festu lidem ukázat, jak proti tomu nenásilně bojovat skrz kulturu a umění. I to je jedna z myšlenek A.F.P.

Jaké další plány jsou s tvými projekty do budoucna??

Velký plán je zatím jeden, a to ten, že chci rozběhnout projekt A.F.P. i v dalšćh částech světa. Na podzim se chystám do Amsteradmu, kde bych to rád zkusil. Ještě před tím bych rád odehrál pár představení v Česku a pak hurá do světa….A obavy? Ty moc nemám. Naopak spíše se těším na nové lidi, prostředí a hlavně bych rád pro Dryadu a A.F.P. začal chystat lepší zázemí, abych pak mohl pomáhat dalším lidem, který potřebují posunout a potřebují to světýlko, co jsem dostal já a dostávám ho denně od lidí díky kterým mohu dnes říct, že to, co dělám, má smysl…Díky nim mohu ten smysl dát i jiným lidem…

 

This entry was posted in ROZHOVORY, SCREAM FEST. Bookmark the permalink.