ScreamFest – karneval

V sobotu 11.9. 2010 bude součástí SCREAM FESTU také karnevalový průvod po silnici centrem města Most. Karneval je často vnímán jako taneční, lidová zábava v maskách, masová oslava či maškarní bál. I náš karneval bude o zábavě a oslavě. Ne však pouze o těchto hodnotách! Bude také o protestu a vzdoru !!!  

Oslavovat budeme předevšim naší schopnost a ochotu se sejít v jeden den, na jednom místě a v hojném počtu, na základě společných myšlenek a cílů. Současně s oslavováním pospolitosti a solidarity, budeme také protestovat proti stávající uhelné energetice, kterou považujeme za krajně destruktivní a antisociální. Upozaděna však nebude ani propagace smysluplných alternativ. Karneval nám k protestu a propagaci poskytne dobré prostředky – stane se pro nás způsobem, kterým ztvárníme náš pohled na danné téma a “naservírujeme ho širšímu publiku”. Zvolili/-y jsme si záměrně karneval, protože jej považujeme za umělecký žánr, který umožnuje pomocí kreativity a lidového humoru vyjádřit myšlenku tak, aby byla srozumitelná “pro publikum” a zároveň podaná takovým způsobem, který umožňuje odkrýt nekalosti, jenž nepřátelé skrývají pod maskou ušlechtilosti. Ještě lepší pak samozřejmě je, pokud se daří ono odkrývání nekalostí spojit také se zesměšněním těch, co tyto nekalosti vykonávají. Vystavit politiky/-čky, byznysmeny/-ky a provozovatele/-ky uhelných dolů a eletráren lidovému výsměchu je úder, který je může přimět k ústupu a nás o krok přiblížit k cíli ( a také nás rozesmát 🙂 ). Karneval v sobě zahrnuje tolik možností jak toho dosáhnout. Stačí jen zvolit správné masky, dekorace, kostýmy, slova, pohyby, zvuky… a vyrazit do ulic….

I přes to, že chceme náš protest ztvárnit v rámci karnevalu, tak si uvědomujeme, že tato volba je jen jednou z mnoha, kterými disponujeme. Sama bez ostaních jistě nemůže dosáhnout výrazných změn. Volíme proto tuto volbu a tento prostředek v kombinaci s dalšími a to jak v rámci SCREAM FESTu, tak v rámci ostatních aktivit…Náš boj za spravedlnost a svobodu, je kontinuální proces, který neprobíhá jen jeden den v roce, jen na jednom místě a s využitím jen jednoho prostředku !!!

___________________________

PŘEDKARNEVALOVÝ WORKSHOP & POULIČNÍ PROMÍTÁNÍ

čtvrtek 9.9. 2010 – MOST

park před bl. 571 ul. J. Wolkera

(naproti fotbalovému stadionu)

start v 17:00 hodin

V 17:00 hodin začne předkarnevalový workshop, na kterém bude probíhat výroba kostýmů, masek, transparentů, hudebních nástrojů a dalších zajímavostí, které se využijí na průvodu městem v rámci SCREAM FESTU. Přineste své nápady i zkušenosti a podělte se o ně s ostatními.

Ve 20:30 hodin začne pouliční promítání filmu: BOJ O LESY

“…Film o dramatickém boji za záchranu kalifornských lesů. Zatímco firma Maxxam, Inc., sídlící v americkém Houstonu, přeměňuje lesy na peníze, tak následná eroze a záplavy zůsobují pohromu obyvatelům v níže položených obcích. Odpovědí ochránců lesa je okupace korun ohrožených stromů a jejich obrana vlastními těly. Ve filmu zaznamenaná těžba stromů a odstraňování aktivistů, kteří je brání, vyvolává znepokojení nad tím, jak daleko korporace dokážou zajít ve své honbě za ziskem. Podobné znepokojení, jaké vyvolává činnost těžebních společností, které (nejen) v Česku kšeftují s uhlím na úkor životního prostředí, lidí a dalších živých tvorů. Film BOJ O LESY však neukazuje jen aroganci korporací, ale také inspirativní odhodlání enviromentálních aktivistů a aktivistek se této aroganci bránit jinak než naivní důvěrou v legislativní kroky a mrhaním energií při shánění podpisů pod petice…“

Ve 21:00 hodin začne pouliční promítání filmu: NA KONCI DUHY

“…Film o velké nadnárodní společnosti zaměřené na těžbu zlata, která se usídlila v izolovaném guinejském regionu v západní Africe, kde likviduje prostředí a život zdejší komunity. Film zobrazuje scény, které se sice odehravají tisíce kilometrů od nás, přesto jsou nám v něčem hodně blízko. Ukazuje se zde totiž, že je jedno jestli jde o těžbu zlata nebo těžbu uhlí a zda k těžbě dochází v severních Čechách nebo v africké Guinei. Všechny případy totiž mají v něčem stejný scénář. Na jedné straně jsou vždy bezohledné korporace akumulující kapitál a materiální hodnoty a na druhé straně životní prostředí a lidé, na jejichž úkor k této akumulaci dochází. Na jedné straně je bohatství, politická moc a luxus, na druhé utrpení, bída a ztráta lidské důstojnosti…”

___________________________

JAK SI VYROBIT JEDNODUCHOU

A PŘESTO KVALITNÍ MASKU NA MÍRU

/ I NA PETRU SAMOZŘEJMĚ 🙂 /

1) Osobě, které budeme masku dělat, přiložíme na obličej dostatečně velký kus alobalu (případně můžeme použít tenkou igelitovou tašku) a vytvarujeme podle rysů obličeje, resp. tvaru hlavy. Můžeme si vybrat z několika možností: maska může pokrývat celou obličejovou část nebo část od špičky nosu k temeni, nebo pokračovat až do týla a tvořit jakousi “přilbu” (tvar je to zvláštní, ale jeho výhodou je, že pak maska na hlavě drží sama). V případě, že děláme masku přes celý obličej, nezapomene samozřejmě do alobalu opatrně propíchnout otvory pro dýchání.

2) rozmícháme trochu sádry a namáčíme do ní předem nastříhané kousky gázy (je dobré nastříhat si různě dlouhé, pro každou část masky/obličeje se hodí kousky jinak velké), ještě snadnější je použít rovnou sádrové obvazy. Obvazy pokládáme přes alobal v dostatečně silné vrstvě a již v této fázi myslíme na otvory pro oči, případně ústa a necháváme je nezakryté. Pokud budeme chtít na masku přidělávat různé plastické prvky (např. rohy), je dobré jejich drátěnou kostru již v této fázi zakomponovat do masky.

3) Následuje čekání, než sádra zaschne natolik, aby se dala z obličeje sejmout, aniž by se rozpadla. Ušetřit čas můžeme třeba použitím fénu. Po zatvrdnutí masku sejmeme z obličeje, odstraníme alobal, masku položíme nejlépe na podstavec tvaru válce nebo kvádru a necháme doschnout v teplém, suchém a dobře větraném prostoru, ideálně na slunci.

4) Nyní přistoupíme k tzv. kašírování: nastříhané kousky novin namáčíme v lepidle (osvědčil se Disperkol, ale existuje nespočet možností – škrob, klíh, Herkules atd.) a pokrýváme jimi masku, jednotlivé kousky pečlivě vyhlazujeme podle povrchu masky. Následuje druhá fáze schnutí, po které již máme poměrně pevnou a pružnou masku hotovou. Tu už stačí jen přestříkat sprejem, po zaschnutí vyvrtat otvory na připevnění gumičky, díky které bude maska držet na obličeji a zbytek je na vaší fantazii. Masku lze pomalovat, připevnit na ní různé objekty atd.

Dobrým karnevalovým doplňkem jsou vedle masek také chůdy. Návod na jejich přípravu je (ZDE:) Pro ty co si chtějí ozdobit svůj kostým, transparent či piket, doporučujeme návod na výrobu šablon (ZDE:) a také návod na výrobu batiky (ZDE:)

… Samozřejmě existuje spoustu dalších vychytávek, které často nestojí mnoho peněz ani úsilí. Stačí jen zapojit fantazii a tvořivost….

This entry was posted in NEZAŘAZENÉ, SCREAM FEST. Bookmark the permalink.