Desítky aktivistů a aktivistek z organizace AnimaNaturalis šokovalo svými nahými těly postříkanými krví na Plaza de España (jedno z hlavních náměstí) v Madridu. Vyjádřili tak svůj protest proti kožešinovému průmyslu. Navzdory chladnému počasí (4°C) setrvali aktivisté nazí a ležící na zemi po dobu půl hodiny. Plaza de España se 4. prosince 2011 stala dějištěm šokujícího protestu více než půl stovky lidí z mezinárodní organizace na ochranu práv zvířat.
Ukazovali svá nahá těla postříkaná krví a poukazovali tak na krutost, která se skrývá za kožešinovým průmyslem. Jedna z aktivistek pokrytá zakrvácenými kožešinami držela plakát s nápisem: „Kolik životů na jeden kožich?“
Navzdory chladnému počasí (4°C) zůstali nazí aktivisté a aktivistky ležet na zemi půl hodiny. Mezitím mnoho dobrovolníků z AnimaNaturalis rozdávalo občanům letáky s informacemi o tom strašném obchodu – kožešinovém průmyslu, který každý rok po celém světě vraždí více než 60 milionů zvířat, aby jejich kožešiny mohly sloužit jako oblečení. Mnoho občanů i turistů, kteří v tu dobu procházeli po Plaza de España, se přišlo informovat o důvodech tohoto protestu.
Norci, fretky, lišky, králíci, tuleni, vydry, krávy, činčily a v Číně i psi a kočky, představují velkou skupinu zvířat, která je vražděna za účelem přeměny jejich kožešin v oblečení a módní doplňky.
Letošní rok je již sedmým, kdy AnimaNaturalis organizuje tento velmi nápadný protest. Zvířata využívaná na kožešinových farmách žijí v mizerných podmínkách, mezi které patří hlavně velký nedostatek místa, a nakonec jsou brutálně zabita, aby bylo z jejich kožešin vyrobeno oblečení. „Chceme, aby si spotřebitelé uvědomili nevýslovné utrpení, které se skrývá za tímto krutým a nelidským obchodem. Dnes, s tolika alternativami co se týče oblékání, od bavlny po len, fleece nebo mikrovlákno, nemá smysl strhávat zvířatům kůži, abychom vyrobili oblečení, které se dá zhotovit tolika jinými způsoby“, řekl člen AnimalNaturalis v Madridu Sergio García Torres.
AnimaNaturalis je toho názoru, že pokud budou spotřebitelé informováni odkud pochází jejich oblečení, které je běžně vystavováno v obchodech a obchodních centrech, drtivá většina odmítne jeho koupi. „Je velmi těžké si uvědomit, že pokračování této továrny na smrt tolika milionů zvířat je pouze otázkou estetiky. Jestli chceme žít v sociálně a morálně se vyvíjejícím světě, musíme využít všech prostředků k zabránění této katastrofě. My všichni můžeme změnit tuto situaci pomocí našich každodenních rozhodnutí. Nebude nás nic stát změnit naše zvyky při výběru oblečení, které si kupujeme a touto změnou zachránit život milionů zvířat“, říká García Torres.
V posledních letech zažívá ve společnosti soucit s utrpením zvířat výrazný nárůst a to především co se týče tohoto odvětví průmyslu. Nedávno se kalifornské město West Hollywood rozhodlo zakázat prodej kožešinového zboží. Také mnoho zemí jako je například Brazílie se chystá schválit projekty, které umožní penalizovat užití kožešin pro módní účely. Mimo to je také třeba připomenout, že ve Spojeném království a Irsku jsou již kožešinové farmy zakázané a například v Holandsku je zakázán dovoz výrobků z tuleňů.
—————————-
překlad ze Španělštiny: Johi
zdroj: http://www.animanaturalis.org
Pingback: Plakáty proti zneužívání zvířat na kožichy | Asociace ALERTA