Týden s Geobalem →12.12. – 18.12.2011

Přinášíme třetí díl seriálu Týden s Geobalem, který každý týden shrnuje dění v Kauze Geobal 4 za uplynulých sedm dní.  Kolem „kauzy ostravských kalů“ se v podstatě každý den něco děje, takže pro lepší přehled jsme se rozhodli zkusit každý týden vydat jakousi svodku událostí. Co se událo a o čem se psalo minulý týden je shrnuto na následujících řádcích. Samořejmě ale nejde o kompletní výčet událostí.

Pondělí – Mostecký deník se zabývá převozem Geobalu 4 z litvínovské skládky Celio do cementárny Lafarge v Čížkovicích. Autoři článku se mimo jiné upozorňují na to, že se odpad vozí přes nebo v těsné blízkosti několika měst a obcí a navíc z části trasa vede přes Chráněnou krajinnou oblast České středohoří. Zajímavostí je také to, že podle koordinátora spalovací zkoušky a bývalého ředitele čížkovické cementárny Jana Votavy je odpad do doby, než projede branou cementárny, ve vlastnictví skládky. (Z informací státního podniku Diamo však vyplývá, že složením Geobalu 4 na skládce Celio došlo k „předání do vlastnictví“ konečnému odběrateli, kterým je Lafarge Cement a.s., tedy cementárna. – pozn. autora)

Iniciativa Občané proti kalům zveřejnila na svém webu odpověď Krajského úřadu na jejich petici proti dovozu a spalování nebezpečného odpadu, pod kterou se podepsalo 10 tisíc lidí, a jejich otázky a požadavky. Kraj si za svými rozhodnutími stojí, víc se z odpovědi vyčíst nedá, přestože má tři strany textu.

Úterý – Server iDnes informuje o názoru hnutí Greenpeace, kteří kritizují Krajský úřad, že nevyhověl jejich odvolání, což mohlo v důsledku také znamenat, že by se odpad na Celio vůbec nevozil. Odvoláním Greenpeace a O.s. Kořeny se nyní bude zabývat chomutovský odbor Ministerstva životního prostředí. Rozhodnout má do 30 dnů.

Firma Lafarge Cement a.s. uveřejnila na svém webu „zdůvodnění jejich výjimek na emise SO2 a TOC“.

Středa – Deník.cz ve všech svých mutacích přináší rozhořčení zástupců sdružení Občané proti kalům nad reakcí Krajského úřadu na petici proti dovozu a spalování kalů s deseti tisíci podpisů. „Považujeme odpověď za výsměch všem lidem, co podepsali petici. I těm ostatním, co s kaly nesouhlasí. Konání kraje lze vnímat tak, že přestože všichni věděli a ví, z čeho jsou ostravské kaly, úředníci i politici vyšli tomuto byznysu vstříc,” říká doslova Libor Pisklák, jeden z iniciátorů petiční akce.

Greenpeace vydalo tiskovou zprávu k aktuálnímu stavu jejich odvolání proti změně povolení pro Celio. Ve zprávě je zdůrazněno, že Krajský úřad Ústeckého kraje nevyužil svých pravomocí, aby této situaci zabránil, a naopak převezení kalů posvětil. „Poté co kraj naše odvolání alibisticky smetl ze stolu, o něm rozhoduje odbor výkonu státní správy ministerstva životního prostředí, který sídlí v Chomutově,“ uvedl Jan Freidinger, vedoucí toxické kampaně Greenpeace ČR. Miroslav Otcovský ze sdružení Kořeny pokračuje: „Ministr Tomáš Chalupa ve svém rozhovoru z počátku prosince pro regionální Deník tvrdil, že jeho ministerstvo životního prostředí údajně není ve věci kalů kompetentní orgán. Ve skutečnosti je to naopak, právě jeho úřad má v tuto chvíli v rukou klíčové rozhodnutí o osudu nebezpečných odpadů z Ostravska. Jeho podřízení právě teď rozhodují o našem odvolání proti povolení navážet kaly z Ostrama na Mostecko.“ Odborný konzultant v oblasti ekologických a zdravotních rizik Miroslav Šuta k tomu dodává:„Ministerstvo životního prostředí by mělo zasáhnout, celý proces zastavit a zajistit, aby se starý problém Ostravska neřešil na úkor životního prostředí severních Čech“ a měly by být posouzeny dostupné šetrnější technologie likvidace kalů.

Tiskovou zprávu „Krajský úřad odpověděl na petici k ostravským kalům“, vydal Krajský úřad Ústeckého kraje. Zpráva v podstatě vůbec nereaguje na podanou petici, ale opakuje stále stejný postoj Krajského úřadu: „Při vydání souhlasu se změnou integrovaného povolení úřad respektoval podmínky dané zákonem. Je třeba jasně říci, že pokud by v takovém případě úřad změnu nevydal, postupoval by nezákonně.“

Litoměřický deník informuje o kontrole na skládce Celio, kterou prováděla Česká inspekce životního prostředí. Obchodně provozní ředitel společnosti Celio Jindřich Kauca říká, že během dvou měsíců proběhlo na skládce už deset kontrol orgánů státní správy.

„Mám potvrzeno, že podobný rozsah kontrol jednoho subjektu během dvou měsíců nemá obdoby,“ sdělil Deníku Jindřich Kauca.

Večer se na webu Krajského úřadu objevilo vyjádření k výše zmíněné tiskové zprávě Greenpeace a O.s. Kořeny, podepsané RNDr. Zdeňkem Rytířem. V poměrně emotivním vyjádření se mimo jiné píše:

„Ekologisté z organizace Greenpeace dnes svojí tiskovou zprávou, která se záměrně opírá o nepravdivá tvrzení, je tendenční, záměrně zkreslující a zavádivá, obrátili na česká média se sdělením, která opakovaně lživě napadá práci Krajského úřadu (KÚ) Ústeckého kraje v tzv. kauze kalů Ostramo.“

V následujícím textu však slova Greenpeace potvrzuje, když Rytíř k odvoláním uvádí: „krajský úřad odvolání spolu se spisovým materiálem předložil odvolacímu orgánu a navrhl, aby obě odvolání jako nepřípustná zamítl.“

Pátek – Deník.cz přinesl graficky zpracované vztahy v rámci kauzy jak mezi firmami a úřady na Ostravsku tak v Ústeckém kraji. Zajímavé je mimo jiné citované prohlášení hejtmanky Jany Vaňhové z 9. srpna 2011

Čtvrtek – Asociace ALERTA zveřejnila na svém webu společnosti e-mail podepsaný Generálním řiditelem Lafarge Cement Ing. Ivanem Marešem, ve kterém je sdružení zváno k návštěvě čížkovické cementárny, kde jim ukáže „jak to s těmi kaly vlastně je“.

„Do Ústeckého kraje by se mělo převézt 110 tis. tun toxických kalů z ostravské nechvalně známé laguny Ostramo. Tento jedovatý odpad by měl být u nás skládkován a následně spálen. (…) Rizika spojená s přepravou, skládkováním a zejména spalováním těchto kalů jsou totiž zřejmě to poslední, co náš kraj v oblasti péče o životní prostředí potřebuje.“ (…) Nejedná se totiž o řešení problému, ale o jeho pouhé přesunutí z jednoho postiženého kraje do druhého. Ústecký kraj se stále potýká s odstraňováním svých vlastních ekologických škod a záměr převézt kaly mi přijde jako z jiné planety.“

Sobota – Web Asociace ALERTA přinesl reakce na výše zmíněný e-mail ředitele čížkovické cementárny. První je osobní reakcí sympatizanta sdružení, druhá pak už reakcí kolektivu Asociace ALERTA.

Deník.cz se vrací k „přestřelce o hlasech“, tedy k hlasování Rady Ústeckého kraje ze dne 24.8.2011, kdy se vyjadřovala ke správnímu řízení o změně Integrovaného povolení pro Celio. V říjnu někteří radní tvrdili, že byli proti, ale jak se ukázalo ze zápisu, bylo 8 z devíti přítomných pro a jeden se zdržel. Deník.cz si vyžádal zvukovou nahrávku, ale Krajský úřad měl nejprve prohlásit, že jí nepořídil, později připustil, že existovala, ale že už byla smazána. „Jedinými dokumenty, které z neveřejného zasedání rady existují, je zápis a materiály radních. V zápise je kromě názvu bodu, textu usnesení a poměru hlasování jen jediná zmínka: Diskuse neproběhla,“ píše Deník.

……………………………………………………..

pozn. Tento text je chronologickým soupisem událostí. Jeho cílem není popisované události či informace schvalovat, kritizovat nebo jinak hodnotit. To necháváme na čtenářích a čtenářkách samotných!


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

This entry was posted in EKOLOGIE, VŠECHNY PŘÍSPĚVKY. Bookmark the permalink.