Pár otázek a návrh od ředitele Lafarge

Již několik týdnů se věnujeme kauze plánovaného spalování nebezpečného odpadu v Ústeckém kraji. Terčem naší kritiky se nejednou stalo i vedení čížkovické cementárny Lafarge. Bylo pro nás velkým překvapením, když nám na e-mail přišel text, pod kterým byl podepsán Ing. Ivan Mareš, Generální ředitel Lafarge Cement, a.s. Text zveřejňujeme v jeho původní podobě. Brzy uveřejníme i reakci Asociace ALERTA.


↓ ↓ ↓

Vážení spoluobčané ze sdružení Alerta,

se zájmem si čtu váš web a zejména vaše plány a záměry. V mnohém jsou mi, jako dlouhodobému obyvateli severních Čech blízké.

Dnes jsem si pustil video z poslední demonstrace a upřímně řečeno – bylo mi z toho smutno. Smutno slyšet pana Lukáše Borla, jak pár lidem říká o tom, že “jsme momentálně loutky, jakoby lii, kteří vykonávají vůli někoho, kdo rozhoduje o našich životech, že žijeme v systému, který potlačuje lidská práva ( která ? ), že elity rozhodují za našimi zády.

Vyzývá k přítomnosti v ulicích …. mluví o mocenských zájmech …. a pod. “A to vše v souvislosti s protestem proti “Ostravským kalům”…

Vůbec mi to nedává smysl. Jaké loutky, jaké elity, jaké mocenské zájmy ??

Moc se mi líbí, že na vaší webové stránce chcete rozhýbat dialog.

Dovolte mi na úvod jednu možná provokativní otázku : Co doopravdy o těch ostravských kalech víte ? Co víte o jejich uložení a spalování ? Víte, jak jejich energetické využití může ohrozit zdraví lidí a dětí, případně přírodu ?

Anebo … Máte nějaký alternativní způsob jak ( ovšem ne po kilogramech a v
laboratorních podmínkách ) ekologicky a bez ohrožení zdraví kohokoliv zlikvidovat 100 až 200 tisíc tun (!) toxických kalů, které už po desetiletí doopravdy ohrožují zdraví dětí, které poblíž těch lagun v Ostravě bydlí a hrají si ? Byli jste se v té Ostravě podívat ? Kde jste čerpali informace ?

Mám syny zhruba ve věku pana Borla a vždy jsem je učil jedno základní pravidlo. “Když něco nevíš, zeptej se, přesvědč se a nereprodukuj pouze názory někoho jiného. Pokud to neuděláš, můžeš se snadno stát loutkou, která vykonává vůli někoho jiného “

Proč nikdo z vás nenavštívil Den otevřených dveří, na který se můžete každý čtvrtek přihlásit na našem webu www.Lafarge. cz ? Proč jste se nikdo nezeptal nás, tedy té obviňované strany na to, proč vám škodíme ?

Lafarge celosvětově, naši společnost nevyjímaje, velmi dbá o soulad s přírodou, o její ochranu ale především o ochranu zdraví a bezpečnost všech,
kteří jsou s námi v jakémkoliv vztahu.

Zavolejte a přijďte kdykoliv. Ukážeme vám, jak to s těmi kaly doopravdy je. Nechceme vás přesvědčovat k tomu, abyste začali obhajovat to, co děláme. Chceme, abyste to viděli.

V příloze vám posílám naše vyjádření k novému tématu – výjimkám na emise
SO2 a TOC. Stává se to tématem některých médií….

Byl bych moc rád, kdybyste jak tento můj mail, tak informaci zveřejnili.

Dialog je také prostor k vyjádření druhé strany.

Velmi se těším, že kohokoliv z vašeho sdružení přivítáme v naší cementárně.

S přátelským pozdravem,

Ing. Ivan Mareš
Generální ředitel
Lafarge Cement, a.s.
411 12 Cizkovice, Czech Republic
Tel: +420 416 577 235 | Mobile: | Fax: +420 416 577 600
E-mail: ivan.mares@lafarge.com | www.lafarge.cz

……………………………………………………………………………..

Následuje obsah zmíněné přílohy

↓ ↓ ↓

Jak je to doopravdy s výjimkami na emise SO2 a TOC.

V poslední době někteří novináři, iniciativy i jednotliví občané kladou otázky, týkající se výjimek, kterými Krajský úřad zvýšil společnosti Lafarge Cement a.s. celkové limitní hodnoty emisí pro oxid siřičitý ( SO2) a celkový organický uhlík.

Otázky jsou jistě oprávněné, v řadě případů jsou však s nimi bohužel opět spojeny různé spekulace a podezřívání, pramenící velmi pravděpodobně pouze z nedostatečných znalostí a neúplných informací.

Zvláštní je, že se nás dosud nikdo z těch, kteří kritizují a podezřívají, nezeptal na to proč vlastně zmiňované výjimky máme.

Podívejme se tedy na to, jak je to doopravdy.

Legislativa, upravující emisní limity při spalování odpadů v celé Evropské Unii byla ustanovena dokumentem „Directive 2000/76/EC. Tuto direktivu ( závazné nařízení ! ) schválil a vydal Evropský parlament a Rada dne 4. prosince 2000. Dokument vyčleňuje pro cementářské pece – jako jediné – zvláštní ustanovení pro spoluspalování odpadů.

Znamená to m.j., že evropské společenství si je vědomo technologických schopností cementářských rotačních pecí pro enviromentálně čistou výrobu.

Český překlad této direktivy byl pak plně začleněn do národní legislativy formou přímých ustanovení ve vyhlášce č. 354/2002 Sb v platném znění vyhl. č. 206 / 2006 Sb.

Úřední věstník č. L 332 z 28.12. 2000 stanoví v části II.1.2.C – celkové limitní hodnoty emisí pro oxid siřičitý ( SO2 ) a celkový organický uhlík TOC takto :

SO2 – 50 mg / NM3 vzduchu
TOC – 10 mg/ Nm3 vzduchu.

( Pro případné spekulace o „ředění“ vzduchu a zkreslování výsledků měření citace z vyhlášky: „Výsledky měření vykonaných k ověření splnění limitních hodnot emisí budou normalizovány při následujících standardních podmínkách : Teplota 273 °K, tlak 1’01,3 KPa, 10% obsah kyslíku, suchý plyn )

Vyhláška zároveň říká, že … „ Orgán státní správy může povolit výjimky v případech, kdy emise SO2 a TOC nevznikají spalováním odpadů “…..

Aniž bychom v tomto vyjádření chtěli zabíhat do přílišných technických detailů, emise SOx a především TOC, které vznikají pří výpalu slinku ze suroviny a cementárna v zásadě nemá možnost to ovlivnit. Vápencová surovina z lomu Úpohlavy je bohatá na organický uhlík, který je pozůstatkem rostlin a živočichů ( přesličky a korýši ) kteří se v průběhu milionů let staly součástí sedimentu, tedy vápencové usazeniny, která je zdrojem suroviny pro výrobu slinku / cementu. Tato surovina také obsahuje pyritickou síru, která je zdrojem vzniku vyšších emisí SO2.

Při dávkování jemně namleté suroviny do systému v horní části výměníku tak dochází k vytěkání části organických podílů ze suroviny dříve, než dojde k procesu hoření s palivy“,

Vzhledem k tomu většina evropských zemí vnímá pozitivně možnost povolení zvýšených emisních limitů právě pro emise TOC a SO2.

1. příklad: Porovnání hodnot emisních limitů SO2 [ mg/Nm3]pro cementárny, spalující paliva získaná z pevných odpadů.

Lafarge Cement a.s. 400
Rakousko 140 – 400 ( v případě suroviny, obsahující síru )
Belgie 600 – 1 000
Francie 320 (v běžném provozu) – 1 200 (v případě, že surovina obsahuje síru)
Německo 400
Švédsko 200 – 1700 (v případě, že surovina obsahuje síru)
Velká Británie 600 – 1 500

V roce 2011 byly v rámci denních průměrů naměřeny tyto hodnoty :

Minimálně 51,59 mg /Nm3
Maximálně 383,52 mg/ Nm3
Průměr 247,11 mg / Nm3

2. příklad : Porovnání hodnot emisních limitů TOC [ mg/Nm3] pro cementárny, spalující paliva získaná z pevných odpadů.

 

Lafarge Cement 50 ( výjimka )

Rakousko 50

Belgie až 75

Francie 10 – 20

Německo 20 – 150

Švýcarsko 500

Velká Británie 70 – 150

V roce 2011 byly v rámci denních průměrů naměřeny tyto hodnoty :
Minimálně 0,27 mg /Nm3
Maximálně 43,72 mg/ Nm3
Průměr 22,18 mg / Nm3

 

V souvislosti s přípravou Integrovaného povolení požádal Lafarge Cement a.s. v roce 2006 Výzkumný ústav maltovin Praha o vypracování srovnávací studie o problematice výskytu emisí SO2 a TOC při výpalu slinku při režimu využívání „ běžných cementářských paliv a při režimu spoluspalování druhotných paliv a odpadů v kalcinátoru “.

Studie jednoznačně prokázala, že vyšší emise oxidu siřičitého a TOC rozhodně nevznikají ze spalování paliva ani spoluspalování odpadů.

Krajský úřad výsledky a závěry této studie posoudil a zcela v souladu s evropskou i českou legislativou naší společnosti limit zvýšil.

 

Jsem si vědom, že toto bylo poměrně komplikované vysvětlení. Ale nezbytné pro některé odborníky, kteří v tom nemají úplně jasno a mohou se ve svých vyjádřeních dopustit omylu.

Lafarge Cement je jediná cementárna v ČR, která má tento typ suroviny (sediment). Ostatní cementárny těží v lomu jinou surovinu – krystalický vápenec. Proto jsou jejich emise ( a tedy i limity ) nižší.

Na závěr bych chtěl znovu zopakovat to nejdůležitější.

Máte-li jakékoliv pochybnosti nebo obavy, chcete – li se na cokoliv zeptat, přijďte nebo nás kontaktujte. Rádi Vám vše vysvětlíme a ukážeme.

………………………………………………………………………

pozn. redakce alerta.cz : Text s přílohou přišel z kontaktu:

ivan.mares@lafarge-czech.lafarge.com 

………………………………………………………………………

↓ ↓ ↓

Reakce od Josefa Strašlipky

http://alerta.cz/?p=3082#more-3082

↓ ↓ ↓

Reakce od Asociace ALERTA

http://alerta.cz/?p=3093#more-3093

This entry was posted in ALERTA vs. LAFARGE, EKOLOGIE, VŠECHNY PŘÍSPĚVKY. Bookmark the permalink.