Alternativní palivo nebo nebezpečný odpad?

Situace kolem skladování a spalování hmoty vyrobené z kalů ropných lagun na Ostravsku, je více než nepřehledná. Aktuálně je tato hmota (GEOBAL 4) dovážena na skládku Celio v Růžodole u Litvínova a do konce roku má být z Ostravska na tuto skládku dovezeno přes 100 tisíc tun odpadu pocházejícího z lagun po chemičce Ostramo v Ostravě.

Převoz odpadu z Ostravska na Mostecko zajišťuje firma Geosan Group, která je jedním z hlavních představitelů sdružení Čistá Ostrava. Sdružení má na starosti sanaci jedné z největších ekologických zátěží v republice a to jsou právě zmiňované ropné laguny na Ostravsku. Ekologická zakázka (aktuálně) za 3,5 miliardy na sanaci lagun byla podepsána už v roce 2004 a neustále se prodlužuje lhůta sanace, prodražuje se a samozřejmě nastal také problém jak s odpadem naložit. Na poslední chvíli se tedy „nějak“ dohodlo uskladnění hmoty na Mostecku a její následné spalování v cementárně Lafarge Cement v Čížkovicích na Litoměřicku.

Problém se sanací ostravských ropných lagun je problémem dlouhodobým, a že si někdo neví rady, dokazují i v Polsku nalezené nelegální skládky stejného materiálu, který je teď dovážen na Mostecko.

SMĚR SEVERNÍ ČECHY

Kaly jsou zpracovávány tak, aby se daly spalovat, jenže původní záměr spalovat jej v elektrárnách jaksi nevyšel a tak se do hry dostalo Celio a Lafarge. Jak skládka Celio, tak čížkovická cementárna mají se skladováním, respektive spalováním, podobných odpadů zkušenosti, což ale nemění nic na tom, že celá kauza likvidace ostravského odpadu v severních Čechách je přinejmenším podezřelá. Geosanu hrozí mnohamilionová pokuta, pokud nestihne laguny odtěžit do konce roku, ve hře je i arbitráž, protože na Českou republiku zvažuje žalobu dánská firma Baltom, která se na sanacích také podílela a o problémech s nelegálními skládkami v Polsku už zmínka padla. Proto rychlá rozhodnutí a dohody uskladnit a zlikvidovat odpad v severních Čechách hrají do karet právě firmě Geosan.

SKLÁDKA CELIO

Skládka Celio má se skladováním podobných matriálů zkušenosti a garantuje, že pokud by GEOBAL 4 nebyl bezpečný, v žádném případě by nebyl do areálu skládky dovážen. Podle vlastního vyjádření kontaktovala firma Geosan Group a.s. letos v květnu jak firmu Celio a.s. tak Lafarge Cement a.s. a požádala je o spolupráci na řešení problému s uskladněním a následným energetickým využitím odpadů zpracovaných na palivo GEOBAL 4. Obdobnou činností se obě firmy zabývají, nebo zabývaly a tvrdí, že s tím mají bohaté zkušenosti. Podle některých informací však přímo s tímto konkrétním materiálem nemají obě firmy zkušenosti žádné. I když firma Celio garantuje bezpečné uskladnění a v září letošního roku obdrželo od Krajského úřadu nové integrované povolení na dlouhodobé skladování GEOBAL 4, riziko prosáknutí do podzemních vod a následná kontaminace, nebo nebezpečí při zahoření tu prostě existovat může.

CEMENTÁRNA ČÍŽKOVICE

Jestli je spalování zpracovaných kalů bezpečné nebo ne, zodpověděl postup firmy Lafarge Cement minulý týden. GEOBAL 4 se měl totiž v cementárně v Čížkovicích začít spalovat od neděle 6. listopadu 2011, jenže díky tlaku veřejnosti od tohoto záměru firma Lafarge upustila a plánované spalování odložila. Navíc dokonce přehodnotila postup zpracování a rozhodla se změnit postup spalování tak, že by se měl GEOBAL 4 pouze spoluspalovat. Tomu však bude předcházet na konci listopadu nejprve „speciální veřejná spalovací zkouška“ a teprve na základě jejich výsledků bude rozhodnuto, jestli Lafarge Cement vůbec GEOBAL 4 spalovat bude. Jenže tohle všechno se mělo určitě řešit před tím, než se produkt vyrobený z ropných lagun začal vozit do Růžodolu. Navíc ke zkušebnímu spalování hmoty GEOBAL 4 v Čížkovicích došlo v druhé polovině září, ale o tom se nijak zvlášť nemluví. Proč?

KOMUNÁLNÍ POLITIKA

Již bylo zmíněno, že řešení sanace na Ostravsku prostřednictvím firem sídlících na severu Čech, bylo nalezeno velmi rychle a tak říkajíc v hodině dvanácté. Když se začala tato cesta rýsovat, musely být samozřejmě osloveny příslušné úřady. Přestože Odbor životního prostředí Ústeckého kraje, nebo Ústecký kraj jako takový, sice nejprve reagoval na skladování a spalování zpracovaného odpadu z Ostravska na Mostecku a Litoměřicku zamítavě, následně svůj postoj přehodnotil a vše povolil. Zdůvodněno to bylo tím, že firma Geosan splnila všechny podmínky pro skladování a pálení a tak bylo zamítavé stanovisko z roku 2010, ale ještě i z letošního roku, přehodnoceno. Po sérii článků, především v mostecké a litoměřické mutaci zpravodajského portálu Deník.cz, svá rozhodnutí krajský úřad obhajuje a tvrdí, že vše probíhalo podle platných zákonů a trvá na tom, že GEOBAL 4 a jeho zpracování není bezpečnostním rizikem. Přitom i zástupce firmy Lafarge připouští, že je možné, aby při spalování do ovzduší unikly karcinogenní dioxiny.

Kraj v současnosti obviňuje z manipulací a neprofesionality zmiňovaná média a celkem ostře je také obviňuje z šíření poplašných zpráv a bulvárního psaní.

Přitom největší podíl na vzniku této kauzy nese pravděpodobně právě Krajský úřad Ústeckého kraje. Že si dnes téměř žádný krajský zastupitel nepamatuje, jak hlasoval při udělování integrovaného povolení, je zbytečné rozvádět. Bez viny nejsou ani jednotlivá zastupitelstva obcí, v jejichž katastru se skladování a spalování GEOBAL 4 odehrává. Při udělení výše uvedeného integrovaného povolení pro společnost Celio pro dlouhodobé nakládání s GEOBAL 4 byly součástí správního řízení vedle Ústeckého kraje také litvínovský Unipetrol RPA a město Litvínov a nikdo z nich se nejenže proti změně neodvolal (v tomto případě by se k problému muselo vyjádřit ministerstvo zdravotnictví), ale dokonce se vzdali i patnáctidenní lhůty na odvolání a to nejspíše na žádost firmy Celio, která už měla objednané speciální vlaky z Rakouska. O kroku neodvolat se proti povolení rozhodla litvínovská radnice během jednoho dne a to i přes to, že toto rozhodnutí obsahovalo čtrnáct stránek odborného textu. Zajímavá situace byla také v případě toho, že Celio souhlasilo s uskladněním materiálu z Ostravska proto, že firma Lafarge garantovala během následujících šesti let celé množství zpracovat – energeticky využít, ale Lafarge už před udělením povolení firmě Celio informovala okolní obce o pálení odpadu z ostravských lagun.

CO JE CO A KOMU KOLIK

Firma Lafarge Cement v první fázi mluvila o produktu GEOBAL 4 jako o „alternativním palivu“! Při udělování povolení společnosti Celio se pracovalo s nebezpečným odpadem a rozhodnutím byla požadována přísná opatření a přesto, že by neměl být GEOBAL 4 nebezpečný, bylo vyžadováno, aby s ním bylo zacházeno jako s odpadem nebezpečným. Podobné to je v případě cementárny. Ta sice má povolení na spalování těchto odpadů, ale GEOBAL 4 vydávala za alternativní palivo. Tuto „charakteristiku“ však odmítla Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Ústí nad Labem, protože toto „palivo“ je vyráběno z nebezpečných látek a proto jeho označení alternativním palivem nepřichází v úvahu.

Nabízí se tedy podstatná otázka, co vlastně GEOBAL 4 ve skutečnosti je. Pokud se jedná o odpad a ne palivo – a tomu vše výše uvedené nasvědčuje – celá tato kauza je prostě o penězích, protože i když to nikdo nepřipustil přímo, tak Lafarge Cement dostane za spalování zaplaceno a přitom pokud se má jednat o palivo, vlastně by za jeho využívání měla platit. Celio asi nebude platit za skladování nebezpečného odpadu městu Litvínov, v jehož katastru leží, přesto, že by v tomto případě tak činit nejspíš mělo.

Do všeho obyčejný člověk prostě vidět nemůže, ale pokud bude vycházet z dostupných informací v médiích a webů zainteresovaných společností a firem, nemůže dojít k jinému závěru, než takovému, že za celou kauzou zpracování ostravských odpadů na území Ústeckého kraje je pouze bezohledný zisk firem, které se na této „akci“ podílí a dojem, že vše jistě proběhlo tak čistě – jako je GEOBAL 4 čistý sám.

ZÁVĚR

Celý materiál byl zpracován podle informací dostupných na internetu. Případné závěry v textu jsou subjektivním pohledem autora na danou kauzu a je na každém, aby hledal informace samostatně. Některé novinové články, nebo minimálně jejich titulky, jsou možná přehnané a vedeny honbou za senzací, ale objektivně se dá tvrdit minimálně to, že ne vše kolem GEOBAL 4 je stoprocentně v pořádku. Dokazuje to třeba fakt, že čížkovická cementárna odložila spalování, přestože vlastní veškerá povolení a to jako důvod k aktivizaci společnosti rozhodně stačí. Asociace Alerta vyzvala v této souvislosti k obraně. Lidé na Litoměřicku plánují na tento víkend (v sobotu 12. listopadu v Litoměřicích) demonstraci proti pálení ostravských odpadů v cementárně v Čížkovicích. V Teplicích se v pátek 11. listopadu má uskutečnit vzpomínkový happening na ekologické demonstrace z roku 1989 a jedním z důvodů pro tuto akci je i kauza GEOBAL 4.

Pro web Asociace Alerta zpracoval Josef Strašlipka

This entry was posted in EKOLOGIE, VŠECHNY PŘÍSPĚVKY. Bookmark the permalink.