Spalovna odpadu v Komořanech je drahá a nepotřebná!

V červenci 2011 jsme našem webu upozornili na to, že navrhovatelé kontroverzního projektu komořanské spalovny odpadu mají v plánu čerpat finance z fondů EU, které jsou určené na zkvalitňování služeb odpadového hospodářství. Upozornili jsme tehdy na fakt, že vyhrazené peníze by bylo možné využít k financování smysluplnějších projektů – kompostáren, projektů mechanicko-biologické úpravy odpadu (MBÚ), zkvalitnění recyklačních služeb atd.


Nejde pouze o to, že existují lepší alternativy ke skládkování odpadu, než jsou spalovny. Jde především o to, že tyto alternativy jsou také méně nákladné! Pokud by komořanská spalovna odpadu čerpala z vyhrazených fondů EU, tak by to znamenalo, že by prostředky byly použity na dražší variantu, která navíc není tou nejméně škodlivou. Investiční a provozní náklady spaloven odpadu mohou být i několika násobně vyšší než náklady na kombinaci prevence s důslednou recyklací, kompostováním a provozem mechanicko-biologické úpravy odpadu (MBÚ).

Již v roce 2002 byla zpracována analýza dvou variant Plánu odpadového hospodářství (POH): Jedné se spalovnami odpadu a druhé založené na kombinaci prevence, vysokého třídění, recyklace, kompostování a MBÚ. Studie sestavená Karlově univerzitě dospěla k závěru, že:

Recyklační varianta vyžaduje o 1,6 – 6,5 miliard korun nižší investice než návrh založený na výstavbě spaloven (10 – 14,9 miliard).

Recyklační varianta vyžaduje o 1,2 – 1,7 miliardy korun ročně nižší provozní náklady. (1)

Státní fond životního prostředí obdržel celkem devět žádostí o dotace na projekty spaloven – v Karviné, Mostě (v Komořanech) a Chotíkově u Plzně – nebo na takzvanou mechanicko-biologickou úpravu (MBÚ) zbytkového odpadu po kvalitní recyklaci. Spalovny komunálních odpadů přijdou na 28 570 korun na každou tunu zlikvidovaného odpadu ročně – ale zařízení MBÚ stojí pouze 10 705 Kč na tunu. (2)

V projektu megaspalovny Most (Komořany) jsou uvedeny celkové náklady 3,85 miliardy korun, tedy 25 688 Kč za instalovanou tunu kapacity. Z evropských fondů by chtěli provozovatelé spalovny získat 1,13 miliardy korun. (3)

Dojde-li k zafinancování spalovny v Komořanech na Mostecku, bude to znamenat ohromné plýtvání veřejnými prostředky. Není třeba zdlouhavě vysvětlovat, že jde o prostředky získané převodem od občanů směrem do kasy, na které „sedí“ členové komisí. Těch komisí, jež rozhodují o přerozdělování na konkrétní projekty.

Nedovolme ministrovi životního prostředí Chalupovi ani správcům fondů EU, aby plýtvali prostředky na kontroverzní spalovny v době, kdy chybí prostředky na skutečné alternativy nakládání s odpady.

Asociace ALERTA – 6.11.2011

………………

zdroje:

(1) publikace: Lepší recyklační služby (Hnutí DUHA, únor 2008)

(2) http://hnutiduha.cz/zpravodajstvi/detail-zpravy/article/megaspalovny-odpadku-jsou-trikrat-drazsi-nez-zelene-reseni/?tx_ttnews[backPid]=6&cHash=de3a3b3876

(3) Podrobnosti o projektech: informace od SFŽP a z obchodního rejstříku

This entry was posted in EKOLOGIE. Bookmark the permalink.