Před několika týdny bylo veřejnosti oznámeno, že ministerstvo životního prostředí souhlasí s výstavbou spalovny komunálního odpadu v areálu komořanské teplárny United Energy. MZP 30. května 2011 vydalo souhlasné stanovisko okomentované ve dvaadvaceti stránkovém dokumentu, ve kterém v podstatě podporuje mýty, které spalovnu prezentují jako přijatelnou alternativu ke skládkování.
Vzhledem k velmi nízké míře materiálové recyklace a kompostování na mostecku se však projekt spalovny odpadu jeví jako nadbytečný a zároveň negativně ovlivňující životní prostředí i kvalitu života nejen v ústeckém kraji. Spalovna odpadu je hned po skládkování nejhorší možností jak s odpady naložit! Vzhledem k tomu, že odpadová politika města Most zdaleka nevyčerpala všechny možnosti prevence a všechny způsoby zkvalitnění recyklačního systému a kompostování, tak lze výstavbu spalovny označit za nezodpovědný krok, který skutečná řešení odpadové problematiky pouze odsouvá do pozadí.
Nejde však ale jen o to, že skutečná řešení nejsou zohledněna a je poskytnut prostor pro rozvoj kontroverzního projektu. Další existující problém souvisí se způsobem, jakým se společnost United Energy snaží pokrýt nálady na výstavbu a provoz spalovny. Zatím co před schválením projektu ze strany MZP, firma prezentovala spalovnu jako běžný podnikatelský záměr financovaný z vlastních zdrojů, tak po vydání souhlasného stanoviska MZP, lidé z té samé firmy hovoří o tom, že chtějí část nákladů pokrýt z fondů Evropské unie. Mluvčí United Energy Miloslava Kučerová k této věci prohlásila: „Projekt nyní bude pokračovat podáním žádosti o dotaci z prostředků EU a podáním žádosti o vydání územního rozhodnutí,“ (1)
Z celé situace tedy vyplývá, že k problému výstavby kontroverzního projektu přibyl i problém reálného rizika, že tento projekt bude financován z fondů o kterých nám politické elity tvrdí, že mají sloužit k podpoře sociálně prospěšných projektů. Neprivilegovaní lidé z dotčených oblastí, tak čelí dvěma nespravedlnostem souběžně. Za prvé má bez jejich svolení být vystavěn projekt, který negativně ovlivní jejich život a prostředí ve kterém žijí. A za druhé tento projekt má být financován ze zdrojů, které by mohly sloužit podpoře skutečných alternativ, což se však děje v nedostatečné míře.
Ano, sem tam sice nějaká částka z fondů EU je přidělena na zkvalitnění odpadové politiky. Evidentně však jde jen o malý zlomek toho, co je potřeba do efektivních opatření vynaložit. Mostecké listy například před nedávnem informovali o tom, že z fondů EU bylo vynaloženo osm milionů do nákupu více jak tři sta kontejnerů na separovaný odpad v Mostě (plast, sklo, papír) (2)
Pořízení nových kontejnerů je však jen dílčí krok, za kterým musí následovat mnoho dalších, které vyžadují spoustu prostředků. Potečou-li však tyto prostředky do projektů jako jsou spalovny, pak je pravděpodobné, že tam, kde jsou skutečně potřeba budou chybět. Konkrétně na Mostecku to lze uvést na příkladu nedostatečně ošetřené problematiky biologicky rozložitelného odpadu. Přestože bioodpad tvoří až 40 procent komunálního odpadu, tak v Mostě se jeho separace a kompostování řeší jen minimálně. Obyvatelstvu je nabízena služba svozu “domácího” bioodpadu z rodinných domů či zahrad (např. listí, trávy apod.). Tento odpad se pak zpracovává v kompostárně ve Střimicích. V Mostě však v rodinných domech žije malá část obyvatelstva. Majorita žijící v panelových domech, tedy prakticky nemá možnost bioodpad separovat a zpracovat na kompost využitelný pro zemědělské účely. „Panelákový” biodpad pak tedy končí ve směsném odpadu a po té je skládkován, místo toho aby sloužil jako kvalitní kompostovatelná surovina.
Je jasné, že prostředky z fondů EU či jiných veřejných fondů není potřeba vkládat do provozu spaloven, ale například na zřízení kompostáren a na zajištění příslušného systému sběru bioodpadu. V současnosti však evidentně o tom kam prostředky budou vloženy rozhoduje za našimi zádi úzká politicko-ekonomická elita a to často proti našemu zájmu. Nedovolme jí to a dejme jí rázně najevo, že když už z nás vyždímala prostředky do fondů, tak rozhodně nebudeme tolerovat vysávání těchto prostředků kontroverzními projekty jako jsou spalovny. Jedině kolektivním tlakem zdola lze docílit toho, aby prostředky sloužili k rozvoji skutečných alternativ.
autor textu: Lukáš Borl
…………………………………….
zdroje:
(1) http://m.denik.cz/mobile/mostecky_denik/clanek/12562
(2) http://listy.mesto-most.cz/vismo/dokumenty2.asp?id_org=100336&id=3780
Pingback: Spalovna odpadu v Komořanech je plýtváním prostředků! | asociace ALERTA
Pingback: Spalovna odpadu v Komořanech je plýtváním prostředků! | asociace ALERTA