Britští vědci se začínají obávat vzrůstajícího počtu neúčinných léků či jejich vedlejších účinků. Tvrdí, že se farmaceutický průmysl ocitá v krizi. Kliniky vyjádřily své obavy v dopise adresovaném premiérovi Davidu Cameronovi a ministru zdravotnictví Andrew Lanslemovi. Žádají přehodnocení metod, jakými jsou léky testovány.
Signatáři dopisu, který byl zveřejněn v odborném časopise The Lancet, tvrdí, že ačkoliv lidé platí čím dál tím vyšší částky za recepty, drtivá většina léků způsobuje vedlejší účinky a nefungují tak, jak mají. Posun přichází poté, co statistiky ukázaly, že přibližně 197 000 lidí v zemích EU umřelo ročně v důsledku vedlejších účinků léků.
Signatáři žádají změnu v přístupu k testování léků, protože testování na zvířatech přináší výsledky, které se nedají vždy vztahovat na lidi. V dopise se píše: „To, že spoléháme na testování na zvířatech jako na bezpečný způsob ověření kvality léků, je nedůvěryhodné a mnohdy nebezpečné. Měli bychom se zaměřit spíše na testování na pacientech a klinických dobrovolnících.“
Tony Dexter, jeden z podepsaných a zároveň ředitel výzkumné laboratoře v Cheshire, prohlásil, že testovat léky na zvířatech a předpokládat, že budou bezpečné pro lidi, je jako hodit si mincí. „Hlavní problém spočívá v tom, že potkan není člověk. Mají odlišný metabolizmus, jsou jinak velcí a živí se odlišnou stravou, takže používat zvířata k tomu, abychom předpověděli účinky léků na lidech, je obtížné. Padesát procent léků, u kterých bylo prokázáno, že jsou bezpečné pro potkany, nebylo bezpečných pro lidi, takže to je stejné jako hodit si mincí,“ dodává Dexter pro Sky News.
Autoři dopisu naléhají na zavedení nových postupů testování a nahrazení zvířat lidskou tkání před udělením certifikátu bezpečnosti. Také vyjádřili znepokojení nad vzrůstající cenou nových léků, které způsobuje neudržitelné zatížení zdravotnického systému. Nedostatek vhodných léčiv na choroby, jako jsou Alzheimerova nemoc, cukrovka, řada druhů rakoviny a mrtvice, znepokojuje vědce i lékaře. „Britský farmaceutický průmysl se zmítá v krizi. Se stejnými problémy se potýká i zdravotnická péče,“ poukázal dopis.
překlad: Ema Grueber a Miloš Nedbal