Na kontaktní e-mail asociace ALERTA přišel společně s prvním komuniké UMĚLECKÉ GUERILLY VILA 45 i její manifest. Stejně jako komuniké i tento text zveřejňujeme bez našeho komentáře. Věříme, že si čtenáři a čtenářky dokáží udělat vlastní názor.
# # #
UMĚLECKÁ GUERILLA VILA 45 (UGV 45) # manifest #
V září 2010 nečekaně a bez varování přichází UMĚLECKÁ GUERILLA VILA 45 (UGV 45), aby v zázemí svého nepřítele udeřila na jeho citlivá místa. Operujeme na bitevním poli, na kterém nepřátelé disponují značnou převahou zbraní, prostředků, materiálního i lidského potenciálu. Naše nečekané výpady ze zálohy, doplněné o momenty překvapení nám však umožňují hordám nepřátel zasazovat dobře mířené údery. K úkolům, které si UGV 45 stanovila, patří guerillová ofenzíva, subverze, sabotáž, paralyzování orgánů systému útlaku a jiné operace. Během operací směřujících k dosažení stanovených úkolů používáme širokou škálu zbraní. Najdeme mezi nimi např. provokaci, kreativitu, pouliční umění, nebo barvu, štětec, lepidlo a mnohé další zbraně skladované v záloze a připravené k použití. Bitevním polem jsou pro nás jak ulice okupované kulturou konzumu, stranické politiky a bezohledného byznysu, tak budovy, za jejichž zdmi se skrývají politické a ekonomické elity spřádající plány na to, jak ještě více ovládat naše, již tak dost nesvobodné životy. Veškeré dílčí mise našeho boje směřují k jednomu primárnímu cíli a tím je: Osvobozený veřejný prostor, ve kterém se realitou stal kreativní společenský život, kultura a pospolitost. Prostor, který již neokupují organizovaní zločinci (politici a političky, kapitalisté a kapitalistky, komerční masmédia) a místo toho je živnou půdou pro růst svobody, rovnosti a solidarity jako protikladu stávajícího vykořisťování, útlaku a sociální hierarchie.
– Několik slov o skupině UMĚLECKÁ GUERILLA VILA 45 (UGV 45) –
UGV 45 je umělecká, povstalecká skupina, která vede umělecko-partyzánský boj, v rámci kterého se vyhýbá velkým bitvám a soustřeďuje se spíše na drobné dílčí přepadové akce. Naše strategie je založena na myšlence, že i menší bojovné útvary mohou způsobovat značné potíže lépe vyzbrojenému a organizovanému nepříteli, když bude vhodně napadán na slabých a citlivých místech ze zálohy.
UGV 45 je autonomní skupina fungující bez přímé vazby na jiné organizace. Z bezpečnostních a ideologických důvodů UGV 45 působí v kulturním i politickém undergroundu a řídí se vlastní operativní logikou a strategií. Dbá přitom na utajení identity vlastních členů a členek. Ve vztahu k vnějšímu, sociálnímu prostředí působí uzavřeně.
UGV 45 je specifická skupina složená z rozdílných individualit se širokou škálou osobních zájmů. Jedno však tyto individuality mají společné: Chuť vzdorovat, provokovat, bořit, tvořit… a dělat to kolektivně a organizovaně. Cestu, kterou se tato skupina vydala, již dříve prošlapávaly jiné skupiny, které tím částečně prozkoumaly terén a nám to tím usnadnily. Některým z nich je proto UGV 45 vděčná za informace, které průzkum terénu přinesl, za inspiraci a sdílené zkušenosti i nápady. Mezi ty nejinspirativnější skupiny řadíme například GUERILLA GIRLS (1), GUERILLA GARDENING (2), ZTOHOVEN (3), GUERILLA STREET ART, afinitní skupiny CLIMATE CAMPu (4), ARMÁDU RůŽOVÝCH SNÍLKů (5), některé afinitní skupiny z protestů proti zasedání MMF a SB v Praze (září 2000) – (nevázané na autoritářskou politiku jakéhokoliv druhu a organizované mimo IMPEG) (6). Rozdílné pohledy na některá zásadní témata nás však tlačí ke zformování se ve vlastní skupině, na místo připojení k některé z již existujících.
UGV 45 propojuje umění se sociálními tématy, protože umění je produktem společnosti a lidské kultury a stává se tak sociálním fenoménem. Umění a sociální politika (v našem podání antiautoritářská a revolucionářská politika) jsou dva prvky jednoho celku a tyto prvky nelze oddělovat! Jsou spojené pevnou vazbou vzájemnosti, doplňují se a prolínají.
UGV 45 je jeden z mnoha zárodků sociálního povstání, který klíčí a roste vedle povstaleckých skupin a (individuálních i kolektivních) aktů vzpoury po celém světě. UGV 45 není prodlouženou rukou pro budování naší umělecké kariéry. Vyplývá to už jen z toho, že naše akce mají subverzivní charakter a probíhají v anonymitě s přijmutím jistého rizika postihu ze strany represivních složek státu. Pokud by se kdokoliv z nás chtěl vydat na dráhu kariérního růstu profesionálního umělce či umělkyně, tak existuje mnoho lepších způsobů, než podnikat akce, u kterých nasazujeme vlastní krk. Zvolili/-y jme si subverzivní umění místo smradlavých výkalů popové kultury zabalených do lesklých pozlátek. Preferujeme originalitu tvorby místo trapného kopírování aktuálních trendů, které mizí stejně rychle, jako přicházejí, aniž by po sobě zanechaly něco skutečně hodnotného a ne jen tuny odpadu zatěžujícího ekosystém a mysl zmanipulovaného davu. Jsme povstalecká skupina s širšími kulturně-politickými cíli, NE banda bezzásadových kariéristů a kariéristek surfujících na trendových vlnách mainstreamového moře.
UGV 45 vznikla 10 let po protestech proti zasedání Mezinárodního měnového fondu (MMF/IMF) Světové banky (SB/WB), které probíhaly v Praze v září 2000. Někteří a některé z nás se tehdy účastnili/-y několika z mnoha protestních akcí. Vznik UGV 45 načasovaný 10 let po uplynutí těchto událostí považujeme za symbolické gesto, připomínající, že povstalecký duch není projev „mladické nerozvážnosti” nebo „generační rebelie”, ale je součást dlouhodobého a kontinuálního boje proti útlaku – boje za svobodný svět.
– Několik slov k názvu UMĚLECKÁ GUERILLA VILA 45 (UGV45) –
Náš název navazuje na tradici již zaniklé skupiny Vila 45, která působila přibližně od roku 2002 do roku 2004. Tato skupina svůj název odvodila od budovy, ve které se v 19 a 20 století scházeli představitelé a představitelky tzv. Generace buřičů. Mezi tuto generaci řadíme osobnosti jako Fráňa Šrámek, Jaroslav Hašek, Karel Toman, Stanislav Kostka Neumann, František Gellner a další. Tito lidé se jako mladí umělci a rebelové scházeli v Praze v olšanské vile č.p. 45 a tento fakt se pro skupinu Vila 45 stal symbolem propojení umění s povstaleckým a rebelským charakterem. Tuto symboliku se tedy skupina pokusila zachytit ve svém názvu a my v této tradici pokračujeme. Nejde nám však o budování pochybného kultu osobností, ale o čistě symbolickou rovinu poukazující na smysluplnost propojení kultury s politikou a umění se subverzivní kreativitou. I přes to, že velká část generace buřičů se později odklonila od myšlenek, které nám jsou blízké (někteří dokonce přešli na pomyslnou druhou stranu barikády!), tak si vážíme těch pozitivních hodnot, které před tím přinesli v umělecké a sociálně-politické sféře.
A kdo že vlastně byla skupina Vila 45, která se nechala stejně jako my generací buřičů inspirovat??? Ve svém manifestu na webu skupina Vila 45 mimo jiné uvedla: „Jsme organizovaná skupina lidí, které spojuje nesouhlas a nesmiřitelnost se stavem věcí kolem nás. Odmítáme být jen pasivní konzumenti, kteří bez řečí přijmou vše, co jim je předhazováno a proto se snažíme rozvíjet své kritické myšlení a dávat veřejně najevo co si myslíme, s čím nesouhlasíme a jakou nabízíme alternativu….”
Vila 45 byla především writterská skupina a začala se formovat v útvar s jasnými cíli někdy kolem roků 2002-2003. Její činnost se sice omezovala jen na heslovité graffiti s radikálním sdělením a odkazy na weby jiných organizací či skupin. Symbolika jejího názvu a akcí ale zahrnovala fascinující prvky, které nám imponují a vedou k návaznosti na to, kde tato skupina skončila. Skupina Vila 45 po krátkém působení ukončila činnost, odmlčela se a ti/-y co jí tvořili/-y zmizeli/-y, neznámo kam. Jádro současné skupiny UMĚLECKÁ GUERILLA VILA 45 je tedy tvořeno jiným kolektivem, než tvořil základ skupiny Vila 45 od roku 2002 do roku 2004. Současný kolektiv však částečně navazuje na „ideovou linii” skupiny Vila 45 a doplňuje jí o vlastní prvky, strategie a principy. S trochou nadsázky by se tedy dalo hovořit o tom, že se zrodem UGV 45 se zrodila druhá generace skupiny Vila 45, která navázala na přetrženou vývojovou kontinuitu. Jakou podobu toto navázání a pokračování bude mít ukáže čas…
UMĚLECKÁ GUERILLA VILA 45 – září 2010
X X X
Nečekám nic od reforem,
nových zásad, nových norem,
miluju jen kladivo, které bije na zdivo,
na zvětralé zdivo.
…František Gellner (1881 – 1914)
X X X
Nečekáme nic od reforem,
nových zásad, nových norem,
milujeme umění, co se ve zbraň promění
subverzivní umění, které v boji vítězí…
…UMĚLECKÁ GEURILLA VILA 45 (2010 – ????)
………
poznámky:
(1) GUERILLA GIRLS
http://www.divus.cz/umelec/article_page.php?item=427
http://www.a-kontra.net/guerrilleras-se-stetcem-a-perem
http://cs.wikipedia.org/wiki/Guerrilla_Girl
(2) GUERILLA GARDENING
http://www.a-kontra.net/partyzani-s-motykou
(3) ZTOHOVEN
http://cs.wikipedia.org/wiki/Ztohoven
(4) afinitní skupiny CLIMATE CAMPu
http://www.youtube.com/watch?v=-XlOWFougIc&feature=player_embedded
(5) ARMÁDA RůŽOVÝCH SNÍLKů
http://www.advojka.cz/archiv/2008/39/zasahli-jsme-na-citlivem-miste
(6) http://www.youtube.com/watch?v=TFz4EHgt3Uk
Pingback: Exploze tvořivosti ve veřejném prostoru: workshopy, diskuze, prezentace « ATENEO
Pingback: Exploze tvořivosti ve veřejném prostoru: workshopy, diskuze, prezentace « ATENEO